Bőven ráfizethetnek a kkv-k

A bankszektor a válságra válaszul visszafogta a hitelezését, a kockázatok miatt már sokkal nehezebben adnak hitelt a vállalkozások számára, pedig sok kis- és középvállalkozás számára ez jelentheti az életben maradást. A kilátások szektorszinten egyelőre kedvezőtlenek, azonban ez még nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan bankok, amelyek hitelezési aktivitásukat tekintve átlag felettiek. Ugyanakkor a kkv-knak arra is oda kell figyelniük, hogy melyik bankot választják, mert  a költségekben akár hétszeres eltérést is tapasztalhatunk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A válság legnagyobb hullámait már remélhetőleg magunk mögött hagytuk, a 2008-as pénzügyi krízis azonban maradandó változást hozott a vállalati szektor életében, negatív következményeit még most is megszenvedi a magyar gazdaság. A legnagyobb csapás azt a vállalkozói réteget érintette, amely a legnagyobb foglalkoztatói bázissal rendelkezik, vagyis a kis- és középvállalati szektort, hiszen itt a méretgazdaságossági problémák, az alultőkésítettség, és az alacsonyabb hatékonyság gyorsan éreztette hatását.

A bankszektor a válság kitörése után érezhetően csökkentette a hitelkihelyezését, többek között a kedvezőtlen gazdasági környezet, a romló hitel-porfólió, a megemelkedő forrásköltségek és hitelkamatok, valamint a szigorúbb hitel-elbírálási szabályok következtében. Az érme másik oldalán viszont - a kínálati oldal visszahúzódása mellett - ott volt a gyér kereslet is, a vállalatok ugyanis a friss beruházások és fejlesztések helyett inkább arra koncentráltak, hogy a működőképességüket fenn tudják tartani a recesszió közepette is. (Idén körülbelül ugyanannyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben.)


Nehéz, de nem lehetetlen feladat hitelt szerezni

A rövid lejáratú finanszírozás, tehát az éven belüli termékek iránt természetesen nőtt a kereslet, hiszen a cégek például a forgóeszközeik finanszírozását klasszikusan így próbálták megoldani. A hitelkereslet tehát eltolódott a rövidebb lejáratok felé, miközben a beruházási aktivitás visszaesett. A vállalati hitelportfoliók a válság alatt romlottak, legalább is ez derül ki a PSZÁF adataiból.

A válság jótékony hatása viszont az volt, hogy azok a cégek élték túl a legrosszabb esztendőket, amelyek életképesek, tehát a nagyobb hullámok elvonulásával ismételten képesek fejleszteni tevékenységüket, bővítő vagy új beruházásokban gondolkodni. Ennek ellenére még mindig nem érezhető, hogy a hitelezési aktivitás élénkülne, sőt inkább stagnálásra van kilátás. (Van megoldás hitel helyett.)

Hétszeres különbség

Kis- és középvállalkozóként hiába vagyunk hitelképesek, az sem mindegy, hogy egy banki szolgáltatás igénybevételéhez melyik pénzintézetnél tesszük le a voksunkat. Az egyes bankok ugyanis eltérő módon számolják fel bizonyos szolgáltatások költségeit, így a kevésbé körültekintő kkv-k akár hétszeresen is ráfizethetnek. A Clarté Consulting, bankpiaci elemző és tanácsadó cég kutatása tizenhét magyarországi bank, kis- és középvállalati termékkínálatának vizsgálatára terjed ki.

A felmérésből kiderül, hogy a bankolásnál is jelentős különbségek lehetnek, például egy középméretű gyártó és kereskedő cég akár havi 150 ezer forintot is ráfizethet rossz bank választásával, míg egy beruházó kkv 800 ezer forintot is bukhat. Jó hír a kiskereskedelmi boltoknak, hogy ők a felmérés szerint maximum 18 ezer forintot bukhatnak a havi bankolással.

Ugyancsak jelentős eltérés lehet a számlavezetési és tranzakciós díjak között: a középméretű gyártó és kereskedő cégeknél a legkedvezőbb és a legkedvezőtlenebb ajánlat között az eltérés háromszoros, a kiskereskedelmi boltoknál hétszeres, a nagy forgalmú kereskedőcégeknél, a beruházó kkv-knál és az ügyvédi, közjegyzői, illetve könyvelő irodáknál négyszeres eltérést tapasztalt a Clarté Consulting.

Nem mindenhol húzták meg a gyeplőt
A Citibank 2000-től kezdett el a kkv szektorra fókuszálni. Mi optimistán tekintünk a jövőbe, szerintünk a válságot követően csak az életképes kkv-k maradtak talpon, tehát, ha valaki kockázattudatosan akar hitelt kihelyezni, akkor jó eséllyel talál magának partnert – mondta Danka Szilvia, a bank Nyugat-Magyarországi kis- és középvállalati régióvezetője. Szerinte nagyon sok kkv van most a piacon, amelyeket érdemes megszólítani versenyképes ajánlatokkal, hiszen jellemzően olyan cégek maradtak életben a gazdasági válság során, amelyek hitelképesek önmagukban is.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo