Veszélybe sodorja a magyar tőkepiac húszéves eredményeit, ha a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) párhuzamosan működne a jelenlegi és a tőzsde osztrák főtulajdonosa által bevezetni tervezett új kereskedési rendszer, állították hétfői sajtótájékoztatójukon a magyar befektetési szolgáltatók. Ezért kérik a felügyelet, a jegybank és a kormány közbenjárását az új kereskedési rendszer bevezetése elhalasztásának érdekében. A BÉT forgalmának 47 százalékát adó öt brókercég szerint a két rendszer párhuzamos üzemeltetése felesleges többletterhet jelent a befektetési szolgáltatóknak, amelyeket amúgy is számos tényező sújt a globális pénzügyi válság miatt. Álláspontjuk szerint a tervezett intézkedéssel magyarországi munkahelyek is veszélybe kerülnek. Bár a kérdés régóta napirenden szerepel, most a hazai piaci szereplők - eltérő üzleti érdekeik ellenére - egységesen lépnek fel a döntés elhalasztása mellett, amely más - külföldi - szereplők megjelenését hozná magával a magyar börzén. (A reggeli tőzsdei hírekről ide kattintva olvashat.)
A BÉT mai rendkívüli közgyűlésének napirendjén szerepel a Xetra kereskedési rendszer bevezetése, de ezzel párhuzamosan a határidős piac és az állampapír-piaci kereskedés kiszolgálására megmaradna a BÉT jelenlegi rendszere. A piaci szereplők szerint azonban nincs meg a konszenzus a javaslattal kapcsolatban, és nem tartják időszerűnek az új rendszer bevezetését. Patai Mihály, akit 2008 decemberében választottak meg a BÉT elnökévé, és ez év áprilisában másodszor is elnyerte ezt e posztot, már első megválasztásakot közölte, hogy addig irányítja a BÉT igazgatóságát, amíg sikerül konszenzust elérnie az egyes kérdésekben. A tőzsdét jól ismerő szakértők az MTI-nek azt mondták, vélhetően az vezetett Patai Mihály lemondásához, hogy nem sikerült konszenzust teremtenie a kereskedési rendszer körül kialakult vitákban.
Pál Árpád, a Concorde Értékpapír Zrt. vezérigazgatója - a tőzsde korábbi vezérigazgatója - szerint az új kereskedési rendszer bevezetése az elmúlt tíz év legfontosabb döntése. Emlékeztetett, hogy a cseréről már régóta folyik a vita a tőzsde tulajdonosai és a piaci szereplők között.
Katona Zsolt, az ING Bank Magyarországi Fióktelepének ügyvezető igazgatója azzal érvelt, hogy jelenleg zajlik a világ legnagyobb tőzsdei fúziója, a Deutsche Börse és a NYSE-Euronext egyesülése, és ez meghatározó lesz az európai és a régiós börzékre is. A német tőzsde jelenleg a Xetra rendszert használja, de az egyesüléssel valószínűleg nem ez lesz „nyerő", hanem az Euronext platformja. Ezért felesleges pénzkidobás lenne a Xetra bevezetése, amelyet néhány év múlva esetleg újra le kell cserélni. Véleménye szerint a döntéssel célszerű lenne megvárni a fúzió végét.