Nemzetközi hírek
USA: A pénzügyi szektor vezetésével jelentősen emelkedtek az amerikai indexek (Dow +2,11%; S&P +2,16%; Nasdaq +2,28%). Az amerikai gazdaság szűkülése 2009 első negyedévben a várakozásoknál jóval rosszabb lett - évesítve 6,1%-kal csökkent a GDP. Ez a piacokat azonban nem igazán törte meg, az optimizmus elemi erővel tört ki az USA-ban. A Fed tegnapi ülésén változatlanul hagyta az irányadó kamatrátát 0,25%-on, és kijelentette, hogy a gazdasági talpra állás jelei látszanak már. Ez tovább fűtötte a pozitív hangulatot, a pénzügyi szektor összességében 4,3%-ot emelkedett. A General Motors hitelezői elutasítják a vállalat ajánlatát, miszerint az átstrukturált vállalat 10%-os részvénycsomagjára cseréljék teljes követelésüket. A kötvénytulajdonosok bizottsága 51%-os többségi pakettet szeretne a mintegy 27 milliárd dolláros követelésállományukért. A vállalati eredmények többségében a várakozások felett alakultak. Ma az S&P 500 fontosabb vállalatai közül számos publikálja negyedéves gyorsjelentését. Köztük is kiemelendő a Motorola, a Kodak, és az Exxon mobil.
Olaj és arany: Ismét szárnyra kapott az olaj ára 51,3 dollárra, annak ellenére, hogy a kőolajkészletek a tegnap megjelent jelentés alapján további 4 millió hordóval újabb 18 éves maximumpontra nőttek. A benzinkészletek viszont a várt emelkedés helyett 4,7 millió hordóval csökkentek, ami a benzin iránti kereslet növekedését jelenti. Ez idővel visszahat az kőolaj piacára is, és a készletnövekedés megfordulhat. Az árfolyam kitörése már nagyon érik a nyári autózási szezon kezdete előtt. Az arany a 895 dolláros szinten tartózkodik, a 20 napos mozgóátlag visszatesztelése után.
Makrogazdaság: A februári magyar külkereskedelmi többlet véglegesített értéke az előzetes adatnál is magasabb, 310,7 millió euró. Megjelenik ma a német munkanélküliségi ráta értéke, valamint az Eurózóna országainak áprilisi összesített fogyasztói árindexe. Az előrejelzések alapján még nincs defláció Európában. Az USA heti munkanélküliségi adatokat közöl, valamint publikálják a Chicago-i beszerzési menedzser indexet.
Távol-Kelet: Meredeken emelkednek az ázsiai indexek Kína kivételével (Nikkei +3,94%; Hang Seng +2,29%; Shanghai +0,26%; Kospi +2,31%). A pénzügyi szektor itt is az emelkedés élén áll (Mitsubishi Financial 5%-os pluszban), de az amerikai exportorientált vállalatok is jól teljesítenek (Canon +7%, Mazda +4,3%).
Devizák: Tegnap a nemzetközi optimizmus hatására gyengült az amúgy biztonságos menedéknek számító dollár és jen. Az EUR/USD 1,335 körül, míg az USD/JPY 97,5 körül tartózkodik. A forint tegnap 288-ig erősödött, ma már ez alatt a szint alatt jár. A 286-os ellenállás immár harmadszorra támadja meg az EUR/HUF árfolyam, így jó eséllyel át is törheti a közeljövőben. Ezt támasztja alá a kialakult fej-váll alakzat is.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a pozitív tartományban tartózkodnak, Európa meredek pluszban nyitott.
Erste Kommentár: A gyenge makrohírekre nem reagált a piac, hiszen a múlt helyett a jövőre koncentrálnak a befektetők, azzal kapcsolatban pedig meglehetősen nagy az optimizmus. Fontos szintekhez érkeztek tegnap a vezető indexek (DAX, S&P, Dow), ma pedig nagy lendülettel küzdik le (illetve készülnek leküzdeni) ezeket. Beköszöntött a tavasz a bankszektorban is, bár a stressz tesztek eredményei jövő hétfőn látnak napvilágot, ami még mindig bizonytalanságot rejt magában. Timothy Geithner bejelentése szerint a 19 legnagyobb bank tőkeellátottsága megfelelő, de a Wall Street Journal hétvégi információi szerint a 19-ből 6 bank szorul további állami segítségre. A piac úgy tűnik most az előbbiben hisz inkább, a pesszimizmus pedig érdeklődés hiányában elmarad.
Rövid vállalati hírek
- MOL: A Gazprom nem folytatott tárgyalásokat a MOL 21.2%-os részesedésének megszerzéséről, mondta el az orosz cég szóvivője a Figyelőnek. A Gazprom a közös projektek (Déli Áramlat, gáztározók) sikerében érdekelt. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az ukrán számviteli sztenderdek szerint az OTP ukrán leánya 211,7 millió hrivnyás (26,1 millió dolláros) veszteséget szenvedett el az első negyedévben a problémás hitelekre képzett céltartalék miatt. Az adat arra utal, hogy az IFRS szerinti eredmény is rossz lesz, de még lehet pozitív.
- Az Mtelekom leányának, a MakTel-nek az éves közgyűlése megszavazta a 6,16 milliárd dénáros osztalék kifizetését, melyből az Mtelekom 3,5 milliárd dénárra (16,9 milliárd forint) jogosult. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A PannErgy tegnapi éves közgyűlésén a részvényesek 22,5%-a vett részt. Minden, az igazgatóság által javasolt napirendi pont elfogadásra került (nem lesz osztalék kifizetés, módosult az opciós program). Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.