A növekedésre jellemző, hogy 2010-ben hasonló szankcióval, valamivel több mint 32 ezer céget sújtottak, de már ez az adat is jelezte: az adóhatóság a korábbiaknál szigorúbban és gyorsabban lép a szabálysértőkkel szemben. 2007 és 2009 között ugyanis évente átlagosan mintegy tízezer esetben nyúlt ehhez a szankcióhoz az adóhatóság - tájékoztat a feketelista.hu. A portál kigyűjtése szerint 2006 decemberétől - amióta regisztrálják - összesen 138 571 cég adószámát vonták be. (A kiugró adatokat már áprilisban látni lehetett.)
Mikor függesztik fel?
A nagymérvű növekedés elsősorban azzal magyarázható, hogy újabban - az egyéb indokok mellett - az olyan cégek adószámát is bevonják, amelyek a számviteli beszámolójukat nem teszik közzé a cégközlönyben. A hazai vállalkozások közül 420 ezer kötelezett számviteli beszámoló elektronikus letétbehelyezésére és közzétételére. Egy ilyen hatósági döntés fontos figyelmeztetés a cégvezetés számára, mert ha a felfüggesztés 60 napja alatt sem teljesíti a közzétételi kötelezettségét, az adóhatóság kezdeményezi a cégbíróságnál a vállalat megszűntnek nyilvánítását. Az eljárásrend értelmében ugyancsak elrendelik az adószám felfüggesztését, ha a kézbesített adóhatósági irat két egymást követő alkalommal a címzett ismeretlensége miatt visszaérkezik, illetve ha a cég a megjelölt székhelyén nem található. Hasonlóan járnak el, ha a vállalkozás képviselőjét nem jelentik be az adóhatóságnál, s akkor is, ha az illető nem található a megadott elérhetőségi helyen. Abban az esetben is felfüggesztik az adószámot, ha a hatóság szabálytalanságok miatt ismételten 60 napra lezárja a vállalkozás üzletét.
Elkerülhető a veszteség
Az adószámmegvonás jelentős anyagi hátrányokkal jár, mivel a felfüggesztés ideje alatt a cég nem érvényesíthet adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést és költségvetési támogatásigénylést sem. Az érintett vállalkozás megromlott pénzügyi viszonyai miatt nehéz helyzetbe sodorhatja üzleti partnereit is. A NAV tapasztalatai szerint ugyanis az ilyen esetek nagy többsége kényszer-végelszámolással folytatódik. Ha azonban nincs kellő fedezete - ez a leggyakoribb - a végelszámoló kénytelen felszámolást kezdeményezni. A megtérülés esélye viszont ekkor már köztudottan meglehetősen csekély.
- Tanácsos tehát üzleti partnerválasztás, szerződéskötés előtt alaposan informálódni a cégvilágban, mert egyre gyakoribb, hogy az elmarasztalt, üzletképtelen társaságok félrevezetik, becsapják a jóhiszemű vállalkozókat - egészíti ki az adóhatóság tájékoztatóját Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője. - Portálunkon, az adószám-felfüggesztéssel elmarasztalt cégek neve mellett tizenegy állami hivatal összes más, nyilvános elmarasztaló határozata is fellelhető. A körültekintő üzletember egyetlen kattintással fontos információkhoz juthat, még mielőtt megállapodna partnerével. Elkerülheti a későbbi kellemetlen meglepetéseket, anyagi veszteséget - teszi hozzá.
Megyék, városok, számok
A portál összesítése szerint az elmúlt öt év alatt 138 571 cég adószámát vonták be. Gyakorlatilag az ilyen jellegű elmarasztalások 56 százaléka a múlt évre esett. Gazdasági súlyával is magyarázható, hogy Budapest és Pest megye cégei együttesen több mint 57 százalékkal szerepelnek e listán. Az adószám-felfüggesztések 44,1 százaléka (61 114 cég) budapesti, 13 százaléka (18 036) pedig pest megyei. Nem véletlenül: a statisztika adatai szerint 2011-ben a fővárosban és Pest megyében egyaránt az előző évhez képest mintegy négyszeresére nőtt az adószám-felfüggesztéssel sújtott cégek száma. Ilyen mértékben, még megközelítően sem növekedett egyetlen gazdasági körzetben az elmarasztalt cégek száma. Szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy Budapest és Pest megye talán közelebb esik az adóhatóság látóköréhez.
Pest megyét követően, bár attól alaposan „lemaradva" Borsod-Abaúj-Zemplén megye következik, ahol öt év alatt 6257 cég adószámának felfüggesztésére került sor. Folytathatjuk a sort Bács-Kiskun megyével, itt 5568 cég adószámát vonták el, majd Fejér megyével, ahol 4980 esetben került erre sor. A legkevésbé érintettek: Nógrád megye (1557 adószám-felfüggesztés), Tolna megye (1574) és Zala megye (1666). A nagyobb városokat illetően: Győr kivételével tavaly mindegyikben több szankcióra került sor, mint az azt megelőző esztendőben, de a növekedés csak Pécsett volt szembetűnő, ahol a 2010. évi 413-mal szemben 2011-ben 881 cég adószámát kellett felfüggeszteni. Győr viszont, jelentős gazdasági szerepe ellenére, abszolút számban is a legkevésbé érintett: tavaly 682 vállalkozása kapott értesítést az adószám felfüggesztéséről. A legtöbb társaságot 1485-öt Debrecenben keresett meg a NAV ilyen ügyekkel. Miskolcon 1069, Nyíregyházán 914, Kecskeméten 901 céghez kézbesítette határozatát az adóhatóság.