„Az eurózóna kilábalt történetének eddigi legnagyobb recessziójából, a második félévben már közösségi szinten lassan, de elindult a növekedés. Az EY előrejelzése szerint idén még éves szinten 1,2 százalékos visszaeséssel kell számolni a teljes hitelezést tekintve, jövőre azonban már átlagosan 3,2 százalékos lehet a hitelbővülés a valutaunióban” – mondta Seregdy Tamás, az EY Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának igazgatója.
Az EY jelentése szerint 2014-ben 1,5 százalékos emelkedéssel, 4473 milliárd euróra bővülhet a lakossági hitelezés az eurózónában. Ezzel párhuzamosan a vállalati hitelkihelyezés 3,8 százalékkal emelkedhet, elérve a 4635 milliárd eurót. 2017-re a vállalati szektorban már 5366 milliárd euró lehet a hitelezés mértéke közösségi szinten, amely 11 százalékkal lesz magasabb, mint a válság előtti utolsó évi csúcs 2008-ban.
A hazai helyzetet jelentősen javítja az MNB által indított növekedési hitelprogram második köre, amelyben 2000 milliárd forint kerül a hazai vállalkozásokhoz.
Év végén tetőznek a nem-teljesítő hitelek
2013 végén 7,8 százalékon tetőznek a nem-teljesítő hitelek az eurózónában. Arányuk jövőre 6,8 százalékra mérséklődhet, 2017-re pedig 4,6 százalék lehet. Amíg idén mindössze 1 százalékkal növekednek a bankok működési bevételei az eurózónában, addig a bővülés jövőre meghaladhatja a 7 százalékot, megközelítve a 650 milliárd eurót – derül ki az EY negyedéves Eurózóna Pénzügyi Előrejelzéséből.
Mivel régiós szinten Magyarországon az egyik legmagasabb a nem teljesítő hitelportfólió ráta, a hazai kereskedelmi bankoknak újra kell gondolniuk üzleti stratégiájukat. A magyarországi pénzintézetek a nem teljesítő hiteleiket csupán esetenként és kisebb csomagokban adják el, rendszeres, nagy volumenű értékesítésekről a hazai piac fejletlensége miatt egyelőre még nem beszélhetünk. Holott ezen portfólió eladásával a bankok kitisztíthatják mérlegüket, csökkenthetik tőkeköltségüket, növelhetik likviditásukat – mondta korábban Tüske Balázs, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások partnere. – A régió fejlettebb országaiban, mint Lengyelország, a nem teljesítő hitelekre vonatkozó banki követelések adásvétele már kialakult keretek között zajlik, míg az érett nyugat-európai régióban egészen fejlett tranzakciós piacról beszélhetünk, melynek kialakításában az EY is jelentős szerepet játszott” – tette hozzá Tüske Balázs.