Beindulhat a hitelezés az eurózónában

A lakossági és a vállalati hitelezés is beindulhat az eurózónában 2014-ben, a nem-teljesítő hitelek idén év végén tetőznek az övezetben – derül ki az EY legfrissebb negyedéves Eurózóna Pénzügyi Előrejelzéséből.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Beindulhat a hitelezés, megkezdődött a kilábalás - Kép: SXC

„Az eurózóna kilábalt történetének eddigi legnagyobb recessziójából, a második félévben már közösségi szinten lassan, de elindult a növekedés. Az EY előrejelzése szerint idén még éves szinten 1,2 százalékos visszaeséssel kell számolni a teljes hitelezést tekintve, jövőre azonban már átlagosan 3,2 százalékos lehet a hitelbővülés a valutaunióban” – mondta Seregdy Tamás, az EY Üzleti Tanácsadási Szolgáltatások Üzletágának igazgatója.

Az EY jelentése szerint 2014-ben 1,5 százalékos emelkedéssel, 4473 milliárd euróra bővülhet a lakossági hitelezés az eurózónában. Ezzel párhuzamosan a vállalati hitelkihelyezés 3,8 százalékkal emelkedhet, elérve a 4635 milliárd eurót. 2017-re a vállalati szektorban már 5366 milliárd euró lehet a hitelezés mértéke közösségi szinten, amely 11 százalékkal lesz magasabb, mint a válság előtti utolsó évi csúcs 2008-ban.

A hazai helyzetet jelentősen javítja az MNB által indított növekedési hitelprogram második köre, amelyben 2000 milliárd forint kerül a hazai vállalkozásokhoz.

Év végén tetőznek a nem-teljesítő hitelek

2013 végén 7,8 százalékon tetőznek a nem-teljesítő hitelek az eurózónában. Arányuk jövőre 6,8 százalékra mérséklődhet, 2017-re pedig 4,6 százalék lehet. Amíg idén mindössze 1 százalékkal növekednek a bankok működési bevételei az eurózónában, addig a bővülés jövőre meghaladhatja a 7 százalékot, megközelítve a 650 milliárd eurót – derül ki az EY negyedéves Eurózóna Pénzügyi Előrejelzéséből.

Mivel régiós szinten Magyarországon az egyik legmagasabb a nem teljesítő hitelportfólió ráta, a hazai kereskedelmi bankoknak újra kell gondolniuk üzleti stratégiájukat. A magyarországi pénzintézetek a nem teljesítő hiteleiket csupán esetenként és kisebb csomagokban adják el, rendszeres, nagy volumenű értékesítésekről a hazai piac fejletlensége miatt egyelőre még nem beszélhetünk. Holott ezen portfólió eladásával a bankok kitisztíthatják mérlegüket, csökkenthetik tőkeköltségüket, növelhetik likviditásukat – mondta korábban Tüske Balázs, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások partnere. –  A régió fejlettebb országaiban, mint Lengyelország, a nem teljesítő hitelekre vonatkozó banki követelések adásvétele már kialakult keretek között zajlik, míg az érett nyugat-európai régióban egészen fejlett tranzakciós piacról beszélhetünk, melynek kialakításában az EY is jelentős szerepet játszott” – tette hozzá Tüske Balázs.

Általában elégedettek vagyunk a bankokkal
A magyarok többsége elégedett a hazai bankok által nyújtott szolgáltatásokkal, és nagy részük lényegesen kiegyensúlyozottabb kapcsolatot tartana egészségesnek a bankok és az ország vezetése közöt – derül ki a Bankmonitor.hu friss, a Trend International közreműködésével, 1000 fő megkérdezésével elkészített reprezentatív felméréséből, amely a lakosság pénzintézetekről kialakult véleményét vizsgálta. A válaszadók kétharmada szerint a pénzintézetek korrekt, többnyire jó színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak, és csak minden harmadik válaszadó volt kritikus a bankokkal szemben.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo