Nemzetközi hírek
USA: Pénteken a korrekció szele érte el Amerikát, a hosszas menetelés után (Dow -1,87%; S&P 2,03%; Nasdaq -2,33%). A csökkenő energia és fémárak az alapanyag termelők részvényeire helyeztek eladói nyomást, míg az általános hangulatromlás a bankpapírok árfolyamát is megviselte. A pénzügyi szektor 3%-ot veszített értékéből. Timothy Geithner pénzügyminiszter az NBC hírműsorában elmondta, hogy némely banknak nagy összegű segítségre lehet szüksége. A General Motors pénteken még 6%-ot emelkedett, miután a piac az újabb autógyártónak nyújtott újabb mentőcsomagra spekulált. Most azonban komoly feltételekhez köti a kormány az újabb segélyt. Egyrészt Rick Wagoner vezérigazgató leváltását követelték, aki ma hajnali nyilatkozatában eleget is tett e kérésnek, és a korábbi operatív igazgató veszi át a helyét. Másrészt, hivatalos közlések alapján, az Obama-kormány az autógyártók talpra állítási tervének újragondolását sürgeti, és a csődvédelmet, mint az újrastrukturálás utolsó esélyét sem vetné el.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama ma folytatta péntek délután megkezdett esését, és a fekete arany hordónkénti ára megközelítette az 51 dollárt. Az olaj árában technikailag már megérett egy korrekció, így a romló nemzetközi hangulatra azonnal adni kezdtek a befektetők. Az arany ára 925 dollár körül mozog, miután pénteken kiesett az emelkedő trendcsatornából. Ennek visszatesztelése után a közeljövőben újabb lefordulásra lehet számítani, bár a gyenge hangulat kedvez a defenzív nemesfém árfolyamának.
Makrogazdaság: Ma Magyarország közölt fontos februári makrogazdasági adatokat. A munkanélküliségi ráta (9,1%) és a termelői árindex (8%) egyaránt rosszabb lett a vártnál. A tízéves amerikai államkötvények hozama 2,72%, 2 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Meredeken esnek az indexek Ázsiában is (Nikkei -3,8%; Hang Seng -3,03%; Shanghai -0,54%; Kospi -3,15%). A Mizuho Financial, japán második legnagyobb bankja közel 9%-ot esett, miután a Goldman Sachs a részvényeket eladásra ajánlotta, de a pénzügyi szektor egésze gyengén teljesít. Esnek a nyersanyagtermelők is, a fémek és az olaj árának esése után (BHP -4,3%). Az autógyártókat sem kíméli a piac az amerikai hírek hatására.
Devizák: Erősödött a dollár és a jen - mint biztonságos deviza - a nemzetközi hangulat romlása miatt. Az EUR/USD keresztárfolyam az 1,33-as szintet is áttörte lefelé, és a mozgóátlagok felé vette az irányt, az USD/JPY, a 97-es szintig esett. A forintnak sem kedvezett a hangulatromlás, az EUR/HUF árfolyam 309 fölé szúrt, most azonban 307 körül jár a kurzus.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában mélyen a negatív tartományban tartózkodnak, Európa is mínuszban nyitott.
Erste Kommentár: A befektetők, úgy tűnik, behúzták a kéziféket, az optimizmus hirtelen gyorsasággal fordult pesszimizmusba. Ez még alapvetően nem is lenne gond, hiszen már igazán megérett az idő egy korrekcióra az Amerikában 1991 óta látott legnagyobb havi emelkedés után. Az autógyártókkal kapcsolatos hírek azonban komolyabb aggodalomra adnak okot. A mentőcsomag kétesélyes, hiszen rossz kezekben csak tovább porlasztaná az egyre szűkülő adófizetői forrásokat. A kormányzat is már a társaságok csődvédelméről beszélt, mint legjobb esély az újrastrukturálásra. Egy újabb nagy múltú társaság csődje pedig a Lehman Brothers esetét idézné, ami egy újabb komoly eladói hullámot indíthatna a piacokon.
Az OMV eladta 21,2%-os MOL részesedését az orosz Surgutneftegas-nak
Az OMV Oroszország negyedik legnagyobb olajvállalatának,a Surgutneftegas-nak értékesítette a MOL-ban meglevő 21,2%-os részesedését. Az eladási ár 1,4 milliárd euró (1,88 milliárd dollár) volt. A tranzakció lezárása után az OMV nem rendelkezik MOL részvénnyel, jelentette be az osztrák olajvállalat. Számításaink szerint az OMV kb. 200 millió eurót fizetett az első, kb. 10%-os részesedésért és 1 milliárd eurót a második adagért, így az OMV kb. 15%-ot keresett az ügyleten, mely így nem rontotta a vállalat értékét. Ugyanakkor érdekes, hogy van olyan piaci szereplő, aki hajlandó volt részvényenként 19.600 forintot fizetni, mivel nehéz ezt a részesedést bármire is felhasználni. Véleményünk szerint további tranzakciókra kerülhet sor (pl. valamilyen eszközcserés megállapodás a MOL és a Surgutneftegas között).
Az FHB lehet az első bank, mely részesül a bankmentő csomagból
Az FHB lehet az első bank, mely részesül az állam 600 milliárd forintos bankmentő csomagjából, tudta meg az MTI bankforrásokból. Az értesülést sem az FHB, sem a pénzügyminisztérium nem kívánta kommentálni. A bankmentő csomagon kívül, múlt héten az FHB 400 millió eurós állami hitelt kapott, melyből lakossági és vállalati hitelek nyújtását vállalta a bank. Veres János pénzügyminiszter elmondta, hogy egy magyar többségi tulajdonú bank jelezte igényét a bankmentő csomagból való részesedésért. Amennyiben egy bank részesül a bankmentő csomagból, az állam tagot küld az igazgatótanácsba és korlátozza a felsővezetők fizetését. A magyar állam már most is 4,11%-os részesedéssel rendelkezik az FHB-ban elsőbbségi B részvények formájában és az igazgatótanácsban is jelen van. Valószínű, hogy az FHB részesedik a bankmentő csomagból, de jelentős árfolyamhatásra nem számítunk.
A Napi Gazdaság interjúja a Richter elnökével
A Magyar Gazdaságért Díj elnyerése alkalmából William Gersey, a Richter elnöke interjút adott a Napi Gazdaságnak. Az elnök beszélt a világgazdasági válságról és a Richter átváltható kötvény programjáról. Elmondása szerint a kötvényprogram politikai megoldásán dolgoznak. Ezen kívül az elnök fontosnak tartja a Richter hosszú távú függetlenségét. Véleményünk szerint több lehetőség is nyitva áll a Richter állam által birtokolt részvényeinek problémájára. Valószínű, hogy a Richter mindent megtesz majd annak érdekében, hogy ezek a részvények ne kerüljenek egy stratégiai befektető kezébe. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Politikai hírek
Gyurcsány Ferenc pártelnöki tisztéről is lemondott, Bajnai Gordon az új miniszterelnök jelölt
A hétvégén Gyurcsány Ferenc az MSZP elnöki tisztéről is lemondott. Az új pártelnök megválasztására április 5- én kerül sor. Bajnai Gordon az új miniszterelnök jelölt. Mivel az SZDSZ támogatására is számíthat, ez elegendő a megválasztásához. Bajnai 600 milliárd forinttal csökkentené a kiadásokat (elsősorban a szociális jellegűeket), hogy a költségvetési hiánycél elérhető maradjon. A politikai zűrzavar nem tesz jót Magyarországnak. Pillanatnyilag úgy tűnik, megvan a megoldás a problémára és Bajnai Gordon lesz az új miniszterelnök.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán