Banki finanszírozás: Nehéz helyzet

Bár a vállalati kör hitelállománya jelentősen csökkent 2008-at követően és a finanszírozási kereslet ma is visszafogott, a kkv szektor 55-60 százaléka rendelkezik banki finanszírozással. A pénzintézetek termékportfoliója a keresleti és kínálati piaci tényezők hatására alakul.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínálati oldalt a banki finanszírozási piac szereplőinek likviditási helyzete, a piacra általánosan jellemző romló hitelportfólió és az ehhez kapcsolódó szigorodó hitelezési feltételek határozzák meg mind az ügyfelek kiválasztása, mind az elfogadható fedezeti kört tekintve. Gyakorlatilag a tényezők mindegyike nehezíti a kis- és középvállalatok forráshoz jutását. Miután Magyarországon a vállalati finanszírozás szinte egyetlen eszköze a bankhitel, szemben például az Amerikai Egyesült Államokkal, ahol a kockázati tőke és vállalati kötvénypiac is részt vesz a szektor forrásellátásában, a gazdaság minden szereplője számára fontos lenne, hogy a finanszírozás magához térjen.

2011 fordulatot jelenthet

Miután a válságból való kilábalás és a kkv-szektor élénkülése a vártnál lassabban indul meg Magyarországon, a finanszírozási kereslet is visszafogott. A beruházási hitelek volumene mélyponton van, ugyanis több iparágban évek óta halasztották a növekedéshez alapvetően szükséges technológiai beruházásokat.

Jóllehet a válság nyomán lazuló fizetési fegyelem nem változtatta meg jelentősen a cégek likviditási igényét, az ipari termelés visszaesése miatt a működőtőke-finanszírozási igény is csökkent. Amennyiben a gazdaság élénkülése elindul idén, valószínűleg a cégek forgóeszköz-finanszírozási szükséglete is nő, valamint a beruházási hitelek iránti kereslet is bővülni tud.

- Az általános piaci trendek mellett azt tapasztaljuk, hogy a válság ellenére bármilyen ágazatban lehetnek igazi sikercégek. Ezeket a saját piacukon egyedi megoldásokat alkotó, nagyobb hozzáadott értéket előállító termelő és szolgáltató cégeket a bankok ma is szívesen finanszírozzák - szögezi le Szabó István, a Citibank kis- és középvállalati üzletágának igazgatója.

A válság két irányból is hatott a cégek forrásigényére. Elsősorban forgóeszköz-finanszírozási termékeket keresnek a bankjuknál, rulírozó- vagy folyószámla-hitelkeret formájában. Ugyanakkor a szektor tanulási folyamatának részeként, ma már döntően csak azok a vállalkozások igényelnek devizahitelt, amelyeknek az adott devizanemben normál üzletmenetükből származó bevételeik vannak. Ez egybecseng a bankok üzletpolitikájával: ma már inkább csak a természetes deviza kitettséggel vagy fedezeti ügyletekkel rendelkező ügyfelek számíthatnak devizafinanszírozási konstrukciókra.

Előtérben a forrástervezés

A válság megváltoztatta a bankszektor szereplőinek viselkedését is. Miután a kereskedelmi bankok kockázatvállalási képessége az egyes banki hitel portfóliók minőségétől és a bank forrásellátottságától függ, igazán csak azok az intézmények nem vezettek be jelentős restrikciókat a kkv-hitelezés terén, amelyek korábban is konzervatívan álltak a piachoz, és kockázatkezelési megközelítésük alapján portfóliójuk minősége ezt lehetővé tette. Ettől függetlenül ma általános tendencia, hogy a cégeknek többet kell fizetniük a forrásért: a kamatszintek kismértékben növekedtek, a szükséges biztosítékok köre pedig bővült.

- Ebben a helyzetben a cégek forrástervezése nagyon fontos szerepet kap, ennek részeként a cég forgótőke-finanszírozási keretét mindenképpen úgy kell meghatározni, hogy biztonsággal lefedje a leginkább finanszírozásigényes időszakokat. A hitelek visszafizetési esedékességeit pedig a cég pénzeszköz-befolyásaihoz célszerű igazítani - magyarázza Szabó István.

A devizakitettség kezelése

Nem mindenkinek jó a támogatott
2008-at követően a fedezet nélküli hitelezés szinte teljesen eltűnt a banki termékpalettáról. A nagyobb fiókhálózattal rendelkező bankok a kisebb kkv-k megszerzése érdekében elsősorban államilag támogatott konstrukciókat kínálnak, például Széchenyi Kártya Hitelt. Ezen túl, a bankok jellemzően a piacon fellelhető garanciaintézményekkel (Hitelgarancia Zrt., Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány, Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.) kialakított közös hitelezési programok segítségével a Széchenyi Kártya Programhoz hasonlóan vonzó konstrukciókat dolgoznak ki és értékesítenek nem csak a kisebb cégek számára. A támogatott konstrukciók nem minden igényt fednek le, a cégek finanszírozási igénye jellemzően devizanem, futamidő, fizetési struktúra és a fedezeti feltételek tekintetében a támogatott programoktól eltérő konstrukciókat igényelnek.

A kiélezett piaci környezet és a változó árfolyamkörnyezet a többdevizás, de biztonságot adó hitelkonstrukciók és a devizakockázat-kezelési termékek fejlesztése irányába terelte a bankokat.

Devizakitettség esetén - ma a vállalkozások 30 százaléka tartozik ebbe a körbe - érdemes megismerni és alkalmazni a bankok devizakockázat-kezelési megoldásait, amelyek ma már a kisebb cégek előtt is megnyíltak. Azok a nagyobb kereskedelmi bankok, amelyek üzletpolitikájukban kiemelten kezelik a kis- és középvállalatokat, elérhetővé tették a nagyvállalati ügyfeleknek kínált kockázatkezelési megoldásaikat a kisebbek számára is. Egyre többen nyújtanak olyan elektronikus devizakockázat-kezelési online eszközt, amellyel az ügyfelek maguk tudják devizakitettségi pozícióikat fedezni határidős ügyletek segítségével, valamint az azonnali átváltásokat a lehető legjobban végezni.

Vegyes kép

A kis- és középvállalatokat irányító vezetők 52 százaléka számít a következő fél évben pénzügyi nehézségekre cége gazdálkodásában - állítja a Policy Agenda-Ipsos kkv-konjunktúraindex második negyedéves kutatása. A hazai kkv-k többsége számára még nem múlt el a válság. Sokuknak továbbra is nehézséget jelent, hogy a folyamatosan mozgásban lévő piacon biztosítani tudják a napi működéshez elengedhetetlen tőkét és a tervezett fejlesztésekhez és a beruházásokhoz szükséges megfelelő finanszírozást. A beszűkült piacok mellett egyre többük mindennapi működését akadályozza a körbetartozás, illetve a cégfelszámolások miatt a kinnlevőségek behajthatatlansága. Szép számmal vannak olyanok is, amelyek gazdálkodását a megemelkedett törlesztőrészlet nehezítette.

A felmérés szerint a tőkehiányt legtöbben a fejlesztések elhalasztásával igyekeznek túlélni, míg a megkérdezettek 32 százaléka venne fel hitelt. A termelés visszafogását és a vállalat vagyontárgyainak értékesítését viszont csupán a megkérdezettek 14-14 százaléka választotta. S bár a túlnyomó többségük elégedett bankjával és a pénzintézet által nyújtott pénzügyi segítséggel, vannak, akik nagyobb vagy kedvezőbb feltételű hitelt várnának ebben a helyzetben. A vezetők kétharmada szerint a számlavezető bankjuk szükség esetén ad pénzügyi segítséget, közel 60 százalékuk viszont nem érzi, hogy aktívan keresné a lehetőségét, hogy segítse a cégük tevékenységét.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo