Baj lehet: most jött el a rossz érzés

Mínuszban zártak az USA részvénypiacai pénteken. Pénteken pluszba fordult az olaj ára, ma reggel esik. Ázsia: Egy százaléknál nagyobb mínuszok. Gyengül a forint és a jen, erősödik a dollár. Ma esésre számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Nem tudtak pluszba fordulni a részvényindexek az Egyesült Államokban, nap végére ismét az eladók vették át az irányítást (Dow -0,7%; S&P -0,8%; Nasdaq -0,7%). Görögország újabb leminősítése rontotta a hangulatot, és a fordulat az olaj árában is csak időlegesen tudta visszacsalogatni a vevőket a parkettre.

- A Fitch 3 fokozattal „B+"-ra rontotta Görögország hosszú lejáratú hiteleinek besorolását, mivel az országnak radikális fiskális kiigazítást kell végrehajtania, hogy elkerülje az államcsődöt. A Fitch még nem számol az esetleges adósság-átstrukturálással, hiszen az már csőd kategóriát jelentene.

- A Bloomberg hétvégi információi szerint hatalmas, 5,3 milliárd eurós tőkeemelésre készül a német Commerzbank, melyből a válság során kapott állami pénzeket fizetné vissza a bank. A tőkeemelés jelentős diszkonttal, a hírforrás szerint 2,16-2,20 euró közötti részvényárfolyamon történhet, szemben a jelenlegi 3,9 eurós árfolyammal. A hírt nem erősítette meg a Commerzbank szóvivője.

- A Google ellen szövetségi vizsgálat indult illegális gyógyszercégek hirdetéseinek tudatos kihelyezése miatt. A Food and Drug Administration által indított vizsgálatra, és a peren kívüli megegyezésre 500 millió dollárt különít el az internetes cég a közleménye szerint.

Olaj és arany:

- Pénteken 2%-os mínuszból tért vissza a WTI kőolaj ára, és végül 1,7%-os pluszban zárt, 100 dollár felett. Ma reggel ismét esett az olaj árfolyama, és jelenleg 98,5 dolláron kereskednek hordójával.

- Az amerikai gazdasági kilábalás lassulásával kapcsolatos aggodalmak és a magas kőolajkészlet állomány, valamint a görög csőd veszélye a keresleti oldalt veszélyezteti, míg a líbiai és közel-keleti konfliktusok a kínálati oldali kockázatokat növelik. E két ellentétes tényező befolyásolja az olaj árát, ami egyelőre nem is találja az irányt, hanem 2 hete billeg 100 dollár környékén.

- Az arany ára a dollár erősödése ellenére 1,3%-ot tudott emelkedni. A Görögország csődjével kapcsolatos aggodalmak segítik a nemesfém árfolyamát. Jelenleg 1.509 dolláron tartózkodik egy uncia arany ára.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei -1,6%, Shanghai -2,2%, Hang Seng -1,7%, Kospi -2,5%, All Ordinaries -1,7%). A hangulat borús volt, miután csupa kedvezőtlen hír látott napvilágot a közelmúltban: Görögország Fitch általi leminősítése, a kormányzó párt veresége spanyol helyhatósági választásokon és a fogyasztói kiadások növekedésének mérséklődése az USA-ban.

- Az egész régióban adták a bankpapírokat (Nomura -5,6%, ICBC -2,3%, National Australia Bank -2,6%).

- Az HSBC májusi előzetes feldolgozóipari menedzser indexe tíz hónapos mélypontra (51,1 pontra) süllyedt.

- A Hyundai 3,9%-ot esett, miután az egyik kulcsfontosságú alkatrész-beszállítójánál sztrájkolnak a munkások. (A Kia, a GM és a Renault is vásárol alkatrészeket a problémás cégtől.) Az LG 6,5%-ot zuhant. A Foxconn 3,1%-ot esett a Hong Kong-i tőzsdén, miután pénteken robbanás történt az egyik gyárában, mely az iPad-ek gyártásában érdekelt. Valószínű, hogy egy ideig kiesik a gyár a termelésből. A Tepco 8,7%-ot veszített értékéből, miután pénteken rekord mértékű éves veszteségről számolt be.

Devizák:

- A pozitív korrekció véget ért, a dollár pénteken újra lefelé vette az irányt. A hajnali kereskedésben már közelíti az árfolyam az 1,405-ös támaszt (1,407).

- Pénteken stagnált a japán jen, de a reggeli kereskedésben tovább tudott gyengülni. Jelenleg már 82 környékén jár az árfolyam.

- A forint a 269-es ellenállásig gyengült ma reggel, és hamarosan áttörheti ezt a szintet.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Most jött el a rossz érzés. Pénteken szinte a semmiből kezdtek el erőteljesen mozogni a devizák. A svájci frank és a dollár a reggeli gyenge szintekről délutánra új lokális csúcsokra futott, s a forint is újra gyengülni kezdett. Persze ezt lekövették a részvénypiacok is. A BUX beesett a 200 napos mozgóátlag alá. Az OTP is szint környékén mozog, ahonnan fordulnia kellene, vagy pedig ma megerősíti a lefelé irányuló mozgást. Ráadásul a hangulat ma reggel nem kedvez a fordulatnak, hiszen Ázsia „hullik, mint a kő", de legalábbis 1,5-2%-os mínuszokat láthatunk. A határidők is a negatív tartományban vannak, s nem kicsit. Vagyis ma jöhet egy megerősítés az OTP-ben is lefelé. A MOL is közelít a szintekhez. 22.400 a kisebb, s a nagyobb és komolyabb 21.900 - 21.640 Ft. Na ha az utóbbi elesik, akkor vakarhatjuk a fejünket, mert egy komoly bika formáció szűnne meg a MOL grafikonján. Ugyanakkor a texasi könnyűolajban (WTI) még támaszt a rés. A devizák meg gyengülnek „ezerrel". Szóval kritikus nap vagy napok előtt állunk. Fontos szintek tesztelés jöhet ma vagy az elkövetkező napokban sok fontos instrumentumban.

Rövid hírek

- OTP, FHB: A Bankszövetség vezető tanácsadója, Müller János szerint a bankok és a kormány már nagyon közel vannak a megegyezéshez. A tárgyalások még ma is folytatódnak, végső megegyezésre pedig holnap délután kerülhet sor. A felek már pénteken megegyeztek abban, hogy a svájci frank árfolyamát 180-nál rögzítik a havi törlesztőrészletek kiszámításakor. (EUR/HUF 252, JPY/HUF 1,89)

- 300 millió eurónyi szindikált hitelt kapott az OTP. A korábbi tervek szerint 200 millió euróra szeretett volna szert tenni, azonban a hitelezők 340 milliót ajánlottak fel, amiből az OTP 300-at fogadott el. A kamat a három hónapos EURIBOR +1,5%pont. Jó hír, de árfolyamhatással nem jár.

- Davor Stern, az INA felügyelőbizottságának tagja jogászok segítségével vizsgálná a MOL és a horvát kormány közötti menedzsment szerződést. Újabb támadást indítanak tehát a MOL ellen, azonban ez része a politikai játszmának. Bár a hír kedvezőtlen a MOL-ra nézve, árfolyamhatásra egyik cég esetében sem számítunk.

- 2011. május 31-ével lemondott tisztségéről Olvasó Árpád, a TVK vezérigazgatója. Utódja a MOL-tól érkező Pethő Zsolt lesz. Pethő Zsolt nem rendelkezik TVK részvénnyel.

- A Richter a 2011. május 18-án adott megbízása alapján 2011. május 19-én 2.500 darab saját részvényt vásárolt a BÉT-en 35.770 forintos árlagáron. A tranzakciót követően a társaság saját részvény állománya 19.224 darab, csoport szinten 29.774 darab. A megbízás alapján még 12.250 darabot vehet a vállalat.

- Osztalékszelvény nélkül forog mától a Graphisoft Park.

- Pénteken piaczárás után publikálta gyorsjelentését az Elmű és az Émász. Előbbi 3.952 millió forintos nettó profitra (-24,6% év/év) tett szert, miután az árbevétel 64.110 millió forint lett (-3,4% év/év). Az Émász 23.701 millió forintos árbevételen (-5,8% év/év) 2.525 millió forintos profitot ért el (-45,1% év/év). Mindkét vállalat a szabályozói háttér változásával és a válságadó bevezetésével indokolta a romló eredményt. Ezen kívül az értékesített villamos energia az Elmű esetében 7,7%-kal, míg az Émásznál 6,3%-kal esett vissza éves szinten.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo