Ázsiában továbbra is ünnepelnek, kivéve egy-két piacot. Japánban nagyot ugrott az index a gazdasági miniszter optimista nyilatkozatának köszönhetően. Eközben Európában a Ciprus megsegítésével kapcsolatos halasztás aggodalommal tölthetne el bennünket, de valójában az egy logikus lépés, hogy csak a választások után (február 17 első kör, 24 második kör) dönt az Unió az esetleges segítségnyújtásról. Addig nincs is Ciprusnak kötvénylejárata. A felügyelet is döntött, egy évvel korábban már 2018-ra be kell vezetni a bankoknak azt, hogy legalább 30 napi kifizetéseiket fedezzék a likvid eszközök.
Ez respektálható, s szerintünk nincs is hatással az árfolyamokra. A furcsa ma reggel, hogy a határidős indexek a negatív tartományban vannak, pedig például a DAX a rövidtávú indikátorok alapján emelkedhetne.
Ráadásul a BUX is hasonló állapotban van. Ugyanakkor ez az enyhe negatív hangulat (határidős index szinten) annyira meglepett bennünket, hogy oldalazó piacra szavaztunk egy esetleges enyhe csökkenéssel.
USA- Nem láthattunk nagy mozgást a tengerentúli börzéken, enyhe mínuszban zárták a kereskedést a tőzsdék (Dow -0,16%, Nasdaq -0,06%, S&P500 -0,06%).
- Fontos gyorsjelentés, és makroszámok híján hangulatalapú volt a tegnapi enyhe elmozdulás a tengerentúlon. Az indexek a lokális csúcsok közelében mozognak, így nem árt a pihenő.
- A New York Times hírei szerint, egy okos óra tervezésével foglalatoskodik az Apple, amit iOS operációs rendszer fog működtetni. Bár konkrétumok nincsenek, de sokan várják a cégtől, hogy egy forradalmi újdonsággal előrukkoljon.
- Yanet Yellen az amerikai jegybank elnökhelyettese tegnap azt mondta, hogy a 6,5% alatti munkanélküliség nem jelent automatikusan kamatemelést, csak egy lehetséges küszöbérték a beavatkozásra.
- Amerikai idő szerint ma este tartja Obama évente szokásos State of the Union beszédét.
- Fontos makroadat ma sem fog napvilágot látni, vállalati jelentések közül pedig a Coca Cola, a Western Union és a Goodyear Tire számaira lesz érdemes figyelni.
Európa
- Vegyesen mozogtak tegnap a főbb nyugat-európai piacok, de nem igazán tudtak elrugaszkodni a pénteki záróártól. Fontos makroadat nem látott napvilágot (FTSE 100 0,21%, DAX -0,24%, CAC40 0,04%).- Felgyorsítaná a Bázel III szabályozás bevezetését az Európai Parlament soros elnöke Írország, ugyanis azt szeretnék elérni, hogy a Likviditás fedezeti ráta (LCR) kritériumnak a tervezettnél egy évvel korábban, 2018 elején meg kelljen felelniük az EU-s bankoknak. Megítélésünk szerint a bankoknak még így is maradna elég ideje felkészülni a szigorúbb kritériumokra, így nem lenne szükség gyors alkalmazkodásra.
- Az EU-s pénzügyminiszterek úgy döntöttek, hogy Ciprus esetleges megmentéséről, csak a ciprusi választások után, márciusban fognak dönteni. A választások első körét február 17.-én, szükség esetén a második fordulót pedig 24.-én fogják tartani. Közben a ciprusi jegybank cáfolta kizártnak nevezte azokat a feltételezéseket, hogy a bankmentésbe bevonnák a garancián túli betétállományt is.
- Ma délelőtt spanyol és olasz kincstárjegy aukciók lesznek, 12:30-kor pedig EFSF kötvényaukció lesz.
Olaj, arany
- Több hetes oldalazás után tegnap nagyobb mozgást láthattunk az aranyban. Főként az utóbbi napokban szűkült be erőteljesen a kurzus, amit tegnap egy letörés követett, 1.667 dollárról 1.647 dollárig zuhant az árfolyam. Ha az 1.645 dolláros támasz is elesik, akkor short irányban érdemes pozíciókat nyitni.
- Az olaj esetében emelkedést láthattak a kereskedők, bár a nap eséssel kezdődött, de a 30 napos mozgóátlagról visszapattant az árfolyam, és napi maximumon zárta a kereskedést 96,9 dolláron. A trend emelkedő irányba mutat, a következő nap további erősödésre számítunk, rövidtávon a 98,2 dolláros tető jelent megállót.
Devizák
- Tegnap nem jelent meg fontosabb makrogazdasági adat, ennek megfelelően a nemzetközi devizapiacon is nyugodt kereskedést láthattunk.
- Az EURHUF árfolyam kisebb mértékben gyengült tegnap. Az árfolyam a nyitó 290,44-ről zárásra 290,71-re változott.
- Nem történt jelentős változás az EUR/USD devizapár esetében sem. Az árfolyam tegnap is a 20 és a 30 napos mozgóátlag közötti szűk sávban maradt és egyelőre ma reggel sem mutatja annak jelét, hogy el szeretné hagyni ezt a tartományt. A nyitó 1,3362-ről zárásra 1,3406-ra változott az árfolyam.
Távol-Kelet
- A háromnapos hosszúhétvége után a japán piac 1,94%-ot emelkedett, ami 2008 óta nem látott csúcs, miközben a yen ismételten tovább gyengült a dollárral szemben és már a 94-es szintet közelíti. A részvénypiac szárnyalását a gyengülő jen-en túl a gazdasági miniszter szavai is támogatták, aki szerint a japán részvények még mindig túl olcsóak.
- A többi főbb ázsiai piac továbbra is zárva tartott, így nem volt kereskedés Kínában, Hongkongban, Tajvanban sem.
Határidős piacok
- Negatív mozgást mutatnak a határidős piacok a reggeli órákban.
Vállalati hírek
- A PannErgy egyik nagytulajdonosában, a Lazarus Vagyonkezelőben eladta 19,3 százalékos tulajdonrészét Töröcskei István, jelentette a PannErgy tegnap. A tranzakció után Töröcskei István 360.000 részvény direkt tulajdonnal rendelkezik a PannErgyben.
- Ma tőzsdezárás után teszi közzé 2012/2013 I. negyedéves eredményét az Egis.
Gazdasági hírek
- Magyarország elküldte a dokumentumokat az USA piaci felügyeletnek azzal kapcsolatban, hogy kötvényeket szeretne kibocsátani. Részletek egyelőre nem ismertek, de a piac 1-2 milliárd eurónyi kötvénykibocsátásra számít 5,25 és 5,5 százalék közötti hozammal.