Rontotta egy fokozattal az OTP Bank és 100 százalékos tulajdonú leányvállalata, az OTP Jelzálogbank pénzügyierő-osztályzatát kedden a Moody's Investors Service, annak a leminősítést valószínűsítő felülvizsgálatnak az eredményeként, amely a magyar bankcsoport idei akvizíciói által a kockázati profilra és a pénzügyi alapmutatókra gyakorolt rövid- és középtávú hatásra összpontosított. A nemzetközi hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint az OTP-csoport pénzügyierő-osztályzata az eddigi elsőrendű "B mínusz"-ról - az egyébként még mindig igen jó - "C plusz"-ra módosul. A felülvizsgálat nem érintette a két egység "A1" szintű forintbetéti, valamint "A2" szintű alárendelt devizaadósi besorolását, amelyeket a Moody's stabil kilátással megerősített, sem a szintén megerősített "A1"-es devizabankbetéti osztályzatot, amely a szuverén magyar adóskockázati besoroláshoz hasonlóan továbbra is leminősítési felülvizsgálat alatt áll.
A pénzügyierő-osztályzat rontásához fűzött keddi londoni indoklásában a Moody's felidézi, hogy az OTP Bank az idén felvásárolta a Raiffeisenbank Ukraine 100 százalékát, az orosz Investsberbank 96,4 százalékát, a szerb Kulska banka 67 százalékát, a montenegrói Crnogorska komercjalna banka (CKB) 100 százalékát és szerbiai Zepter Banka 75,1 százalékát, összesen mintegy 1,3 milliárd eurót költve ezekre az akvizíciókra. Az OTP emellett komoly mértékben jelen van Bulgáriában a DSK révén, valamint - jóllehet kisebb mértékben - Szlovákiában az OTP Banka Slovensko, Horvátországban az OTP Bank Hrvatska, és Romániában az OTP Bank Romania érdekeltségekkel. A Moody's véleménye szerint e vásárlások nyomán romlott az OTP-csoport kockázati profilja. A hitelminősítő szerint azonban az OTP Bank Magyarországon, sőt a térségben is a legjövedelmezőbb intézmény.
A londoni Euromoney gazdasági folyóirat az OTP-ről a lap szeptemberi kiadásában közölt elemzésben - a magyar bank akvizíciós tevékenységére utalva - azt írta: úgy tűnik, hogy az OTP a támadást tekinti a legjobb védekezésnek azon célja megvalósításában, hogy független maradjon. Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója azt mondta a magazinnak: reményei szerint 2010-re az OTP csoportszintű profitjának legalább 35 százalékát a külföldi érdekeltségek adják. Szavai szerint ez is kissé borúlátó megközelítés, mert valójában azt reméli, hogy a külföldi bankok profitrészesedése elérheti akár a 40 százalékot. A Financial Times csoporthoz tartozó The Banker pénzügyi szaklap 2006-ban, sorozatban hatodik alkalommal ismerte el az OTP Bankot az Év Bankja Magyarországon díjjal. Az elismerést a bank kiemelkedő nyereségességével, folyamatos növekedésével és az OTP terejszkedésével indokolták. Egyben kiemelik, hogy az OTP térségi társai közül a legnagyobb pénzügyi erővel bír. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató ennek a lapnak úgy nyilatkozott: az OTP-csoport Európa egyik legnyereségesebb pénzügyi csoportja maradt, tartósan 30 százalék feletti átlagos sajáttőke-arányos megtérüléssel. A csoport tovább erősítette regionális pozícióját, köszönhetően az idei hat banki felvásárlásnak már több mint 11 millió ügyfélnek nyújt szolgáltatást. Mint mondta, a külföldi leánycégek várhatóan a csoportszintű adózott eredmény 30 százalékát adják már jövőre az idei 14 százalék után.
Az OTP Bankcsoport 2006 harmadik negyedévében ismét rekord nagyságú, 53,6 milliárd forintos konszolidált, adózott nyereséget ért el a társaság legutóbbi gyorsjelentése szerint. A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült, nem auditált, konszolidált adatok szerint a harmadik negyedévi profit 30,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, a második negyedévit pedig 14,7 százalékkal, és nagyobb volt az elemzők által várt 46,385 milliárd forintnál is.