Nemzetközi hírek
USA: Erős kezdés után lejtmenet jellemezte az amerikai kereskedést, az indexek végül a negatív tartományban zártak (Dow -0,5%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,3%). Piacnyitás előtt napvilágra került az S&P és CaseSchiller által közölt júliusi házárindex, mely év/év alapon a vártnál kisebb mértékben, 13,3%-kal esett vissza. A kereskedés így optimista hangulatban indult, de a Conference Board által publikált bizalmi index elindította a részvényeket a lejtőn. A fogyasztók bizalma szeptemberben csökkent, az index értéke a korábbi 54-ről 53-ra csökkent, annak ellenére, hogy 57-et vártak az elemzők. A bankszektor a piacnak megfelelő mértékben 0,5%-kal esett, az olajpapírok pedig összességében 0,9%-os mínuszban zártak, az olaj árának gyengélkedése miatt. Jól teljesített azonban a Nike, mely tegnap piaczárás után publikálta negyedéves gyorsjelentését. A vállalat az előrejelzéseket meghaladó eredményről számolt be, miután sikeresen csökkentette marketing és személyi kiadásait. A befektetők már a kereskedés során rákészültek a jó hírre, a cipőgyártó árfolyama 1,9%-os pluszban zárt, majd a publikálást követően további 4,8%-ot emelkedett az árfolyam a zárás utáni kereskedésben. Továbbszárnyalt a Boeing árfolyama is (+2,9%), miután 52,7 millió dolláros megrendelést kapott tegnap az Amerikai Légierőtől. A repülőgép-gyártó augusztus közepe óta több mint 20%-ot emelkedett.
Olaj és arany: Az olaj ára halovány kísérletet tett az emelkedésre, immár 67 dollár felett jár a hordónkénti árfolyam. Optimizmusra azonban semmi ok, ezzel egy fordított zászló alakzatot láthatunk a charton, mely további dinamikus esésnek lehet az előjele. Ma jelenik meg az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése a múlt heti készletalakulásról. Az elemzők a kőolaj esetében további 2 millió hordós, míg a benzin esetében további 1 millió hordós emelkedést várnak. Nem lennénk azonban meglepve, ha ennél rosszabb adatok látnának napvilágot, az autózási szezon végével. Egy rossz hír pedig beteljesítheti a technikai elemzés által is prognosztizált olajáresést. Az arany ára tegnap még gyengélkedett, ma azonban 1000 dollár közelébe ért, miután a dollár gyengülni kezdett az euróval szemben.
Makrogazdaság: Számos makroadat lát ma napvilágot. A GKI által közöl magyar fogyasztói bizalom -56,9-re nőtt szeptemberben, a korábbi -59-ről. A -100 és 100 között skálázott mutató a történelme folyamán egyszer tudott 0 fölé emelkedni (mindössze 0,5-ig). A magyar folyó fizetési mérleg hiánya meglepő módon 500 millió eurós többlet lett. A német munkanélküliségi ráta 10 óra előtt kerül napvilágra. Ezt követi az USA második negyedéves reál GDP növekedése, de emellett nyilvánosságra kerül a Chicago-i beszerzési menedzser index, valamint foglalkoztatottsági adatok is.
Távol-Kelet: Vegyes képet festenek a reggeli órákban a távol-keleti piacok (Nikkei +0,3%; Hang Seng -0,7%; Shanghai +1,2%; Kospi -1%). Az NGK Insulators 8,1 százalékot rallyzott, miután a társaság megemelte az idei üzleti évre vonatkozó profitvárakozását. Az autógyártók és a technológiai cégek haladtak az élen, aSamsung Electronics Co. és a Honda közel 1 százalékkal értékelődött fel. A technológiai szektort a Micron gyorsjelentése is hozzásegítette az emelkedéshez, a várt 17 centes veszteség helyett a társaság 10 centes részvényenkénti veszteséget könyvelhetett el, így az adat kellemes meglepetést okozott a piacon.
Devizák: Fordult a tendencia, és újra gyengülni kezdett a dollár az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 1,462. A tegnapi gyengülést követően a ma reggeli órákban ismét erősödik a jen, az USD/JPY jelenleg 89,7. 270,2 forintot kell adni egy euróért, a hazai fizetőeszköz továbbra is a 270-es támaszon oldalazik.
Határidős piacok: Enyhe mínuszban tartózkodnak az USA határidős indexei.
Erste Kommentár: Kezd pepitává válni a kereskedés. Egyik nap föl, másik nap le, miközben nem megyünk sehova. Vagyis konszolidálunk a tető közelében. Ez pozitív, hiszen sok esetben még a 20 napos mozgóátlagra sem jöttek le az árfolyamok. Ugyanakkor bizonyos indikátorok eladási jelzést adtak, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy az elmúlt félévben már sokszor csaptak be bennünket. Az árak általában az értékeltségi szintek felső felében tartózkodnak, de ennek megfelelően a pesszimizmus is nagy a piacokon. Csupa érv és ellenérv az esés mellett és ellen. Ez jól tükrözi a bizonytalanságot, pláne annak fényében, hogy mindenki retteg az októbertől. Ha fundamentális oldalról nézzük a dolgokat, akkor már nincs sok értelme vásárolni, de technikai oldalról tekintve a világra még nem igazán jött el a shortolásnak az ideje. A fegyelmezett kereskedő vár. Várja a jelet a piacról, arra hogy kiszálljon a vételi pozícióból, vagy arra, hogy felvegye az eladási pozíciókat.
Az OTP nem változtat korábban kitűzött céljain
Az OTP-nek jó esélye van arra, hogy elérje 2009-re kitűzött céljait és amennyiben a globális talpra állás felgyorsul, a kockázati költségek 2010 második negyedévében már csökkenésnek indulhatnak, mondta Bencsik László pénzügyi igazgató. A céltartalék szintje a második félévben megegyezik az első félévivel. Ha a piaci feltételek nem változnak jelentősen, a csökkenés a jövő év elején indulhat el, mondta Bencsik a Reuters Közép-Európai Befektetési Találkozóján. Az OTP korábban elmondta, hogy 150 milliárd forintos nettó profitra számítanak 2009-ben, mely fenntartja a 4,3 milliárd eurós likviditási tartalékot és lehetővé teszi az organikus vagy akvizíciós terjeszkedést.
- Továbbra is ez az egyik leggyorsabban növekvő régió, ahol a marzsok sokkal magasabbak Nyugat-Európában
- Oroszországban fellendülőben van a hitelezési aktivitás
- Bár folytatódik a bankszektor konszolidációja a régióban, az OTP pillanatnyilag nem lát jó lehetőséget, bár a likviditási tartaléka lehetőséget biztosítana rá. Eszközvásárlás lehetséges.
Az NPL ráta és a kockázati költségek még csak a második negyedévben kezdtek el emelkedni. Jó hír, hogy az OTP az első féléves szinten tudja tartani a kockázati költségeket. További csökkenést várunk 2H2010-ben, mivel a munkanélküliségi ráta várhatóan 1Q2010-ben tetőzik. Bár a hír pozitív, nem számítunk jelentős árfolyamhatásra.
Az MNB kedden bejelentette, hogy Magyarországnak magasabb tőkekövetelményeket kellene támasztania a banki devizahitelek után, amennyiben a bankok nem csökkentik ezek állományát. Karvalits Ferenc alelnök a Reuters Közép-Európai Befektetési csúcstalálkozóján elmondta, ha nem történik önkorlátozás, illetve az nem elegendő mértékű, akkor a direkt reguláció eszközéhez nyúl az MNB és a PSZÁF. Nagyon gyakori, hogy a devizahitelezést a régió problémájának egyik legjelentősebb okaként tartsák számon. A bankok véleménye azonban az, hogy a devizahitelezések visszafogása addig nagyon valószínűtlen, ameddig a forint kamatok nem érnek el egy elfogadható szintre. Egyetértünk abban, hogy a devizahitelezés csökkentése csak akkor következhet be, ha a forintkamatok is versenyképesebbek lesznek. Ebben az esetben akár a meglevő devizahiteleket is forint alapúra cserélhetik az ügyfelek. Csányi Sándor az OTP vezérigazgatója 282.360 OTP részvényt értékesített, 5272 forintos átlagáron, a Bonitas 2002 saját tulajdonú vállalatán keresztül. A tranzakció után a Bonitas 2002 2.819.640 darab részvénnyel rendelkezik az OTP-ben.
Az OTP és a MOL részvények sorozatos bennfentes eladásait tapasztalhattuk az elmúlt hetekben. Az e mögött húzódó ok, hogy a bennfentesek nem kereskedhetnek a gyorsjelentési időszakban, október 15 és november 30 között. Ezután 2009. december 31. és 2010. május között is van hasonló időszak. Úgy gondoljuk, hogy miután az árak szignifikánsan emelkedtek nyár közepe óta, és a bennfenteseknek már csak 1,5 hónapuk van a részvényekkel kereskedni, így az elmúlt napokat megfelelőnek találták az értékesítésre, hogy készpénzhez jussanak. Másrészről a Bonitas 2002 hiteleit Csányi Sándor törlesztheti a részvényekből befolyt összegből.
Rövid Hírek
- MOL: Ma zárul a szőregi biztonsági gáztároló próbaüzeme, holnap pedig indulhat az üzemszerű betárolás.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.