Az árutőzsde befejezte

Október utolsó hetének végén elbúcsúztatták az árutőzsdét, lévén az beolvadt a Budapesti Értéktőzsdébe és novemberben már "együtt", egy cégér alatt folytatják.

Az értéktőzsdén ennek a fúziónak az apropóján sajtótájékoztatón ismertették a két börze rendszerváltás utáni szinte párhuzamos születését és működését. Emellett megemlékeztek - és közleményben külön is emléket állítottak a tőkepiaci fejlődés több mint egy évszázadának.  Itt olvasható, hogy a tőzsdei jellegű kereskedés intéz­mé­nye­sített formában az 1850-es években kezdte meg működését Magyarországon. Az 1853-ban létrejött Pesti Lloyd Társulat, melynek gabonakereskedő társaságok voltak tagjai, 1854-ben létrehozta a Ga­bo­­nacsarnokot, melyen ettől kezdve tőzsdeszerűen kereskedtek gabonával. Ebben az idő­szak­ban az értékpapírok másodlagos forgalmának megteremtésénél sokkal fontosabb volt egy jól mű­­ködő gabonapiac létrehozása. Ezt indokolták és elő is segítették az ebben az időszakban zaj­ló fo­lya­ma­tos háborúk - 1853-56: krími, 1859-60: osztrák-olasz-francia, 1864: porosz-dán, 1866: po­rosz-osztrák - melyek hatalmas és folyamatos keresletet támasztottak gabona iránt, ezért ez az időszak aranykor volt a gabonatermelők életében.

Állami kezdeményezésre 1864-ben alakult meg a Pesti Áru- és Értéktőzsde (1873-tól a főváros egyesítését követően Budapesti Áru- és Értéktőzsde), melynek első elnöke egészen 1900-ig Kochmeister Frigyes volt. Így már a kezdetektől közös intézményben működött az áru- és értékpapírpiac, azonban egészen 1868-ig párhuzamosan folytatta tevékenységét a Ga­bo­na­csarnok is. A legnagyobb gabonakereskedők fölöslegesnek érezték a párhuzamos szer­ve­zet fenntartását, ezért 1868-ban keresztülvitték a Gabonacsarnok és a BÁÉT egyesítését. A BÁÉT európai mércével mérve is viszonylag hamar nagy jelentőségre tett szert. A nyitást kö­ve­tő évek elsősorban az áruszekciónak kedveztek és a gabonaforgalom folyamatos bő­vü­lé­sé­vel a BÁÉT az első világháború előtt Európa vezető gabonatőzsdéjévé vált. Az érték­pa­pír­pi­a­cot felfelé ívelő periódusok, és a tőzsdekrachokat követő stagnálás periódusainak váltakozása jel­lemezte. Rendkívül erős volt a kapcsolat a budapesti és a bécsi tőzsdei árfolyamok között, amit az a tény is erősített, hogy sok cég papírjait mindkét börzén jegyezték. Az értékpapír-piac nemzetközi elfogadottságát jelezte, hogy a budapesti árfolyamokat Bécsben, Frank­furt­ban, Londonban és Párizsban is közreadták. A tőzsdét az 1864-1948-as időszakban három alkalommal zárták be. Először 1919-ben a Tanács­köztársaság kikiáltását követően, de ezt megelőzően már 4 éve tőzsdezárlat volt ér­vény­ben az első világháború miatt. 1919-ben újból megnyitotta kapuit a BÁÉT és ezt köve­tő­en a nagy gazdasági világválság második évében, 1931-ben zárta be újból kapuit a Tőzsde. Az 1932-es újranyitás után egyrészt Budapest ostroma szakította meg a folyamatos működést, más­részt az egypártrendszer létrejötte után "végleg" felszámolták a Tőzsdét, mint a kapitalista rend­szer egyik szimbólumát. Több mint negyvenéves szünet után, a közép-kelet-európai or­szá­gok közül Szlovénia után Magyarországon másodikként nyílt meg újra a rendszerváltás egyik szimbólumának tekintett tőzsde. A Budapesti Értéktőzsde 1990 júniusában jött létre, a Bu­dapesti Árutőzsde pedig alig egy hónappal ezt követően tartotta alakuló ülését. A tőzsdék megnyitásának fontos előzménye volt a nyolcvanas években fokozatosan kialakuló kötvénypiac és az 1990 márciusában életbe lépő értékpapír-törvény.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo