Bár az instabil gazdasági környezet miatt számos vállalkozás került ingatag pénzügyi helyzetbe, a CLB adatai szerint továbbra sem jellemző a vállalkozói biztosítások tömeges felmondása. „A vállalkozói kör a biztonságot továbbra is elsődleges szempontnak tekinti, így mind a két fő csoport, a vagyon- és felelősségbiztosítások területén is csak minimális mértékben tapasztaljuk a biztosítási szerződések felmondását" - közölte Bravik Attila, a cég helyettes ügyvezető igazgatója.
Az átmeneti fizetési nehézségekkel küzdő cégek első lépésként jellemzően a késve fizetést választják, ebben az esetben ugyanis a biztosító 30 napig még fenntartja a biztosítást. Az úgynevezett „respiro" időszak után, a szerződést minden további intézkedés nélkül törlik, így a cégek mérlegelve a biztosítás nélküli működés kockázatait általában 30 napon belül rendezik tartozásaikat.
Távol Európától
Miközben a vagyonbiztosítások számát leginkább a hitelből beszerzett eszközökre kötelezően megkötött biztosítások növelik, a szakmai felelősségbiztosítások területén a szerződésszámot, illetve a szerződök körének folyamatos növekedését jelentős részben az uniós kapcsolatok szorosabbra fűzése, illetve a különböző pályázatokon való részvétel generálja.
Számottevően nő a biztosítások fedezeti összege is, amely azonban még mindig jelentősen elmarad az európai átlagtól. Míg a kkv szektorban itthon a szakmai felelősségbiztosítás fedezete a tapasztalatok szerint mindössze átlagosan 5 millió forint, addig Európában ez az összeg elérheti az 1 millió eurót is. Éppen ezért a CLB szerint azok a vállalatok, amelyek már kapcsolatban állnak, vagy kapcsolatba kívánnak kerülni európai uniós cégekkel, kénytelenek az uniós mértékhez igazítani a felelősségbiztosítási díjaikat.
Akár 30-35 százalékos megtakarítás
„A vagyon- és felelősségbiztosítások jellemzője, hogy az egyediség miatt a díjak igen széles tartományban mozognak, gyakori a 2-3-szoros, vagy még jelentősebb eltérés" - közölte Bravik Attila. Szerinte hosszú távú megoldást a biztosítási szerződések racionalizálása hozhat. Ennek során a vállalatok független biztosítási alkuszcégek segítségét veszik igénybe, amelyek „a különböző, jórészt egyedileg kidolgozott biztosítási díjak versenyeztetése révén átlagosan egyharmadnyi díjcsökkenést is képesek elérni, miközben feltárják azokat a káreseményeket is, amelyekre - a bekövetkezés alacsony valószínűsége vagy a lehetséges veszteség alacsony mértéke miatt - nem feltétlenül kell biztosítást kötni. Ezzel a lépéssel további, akár kétszámjegyű díjcsökkenés is elérhető."
Hogy mekkora különbségek lehetnek árban az egyes biztosítók között, azt az alábbi táblázat mutatja, melyben nyolc szolgáltatót hasonlítanak össze, egy építőipari vállalkozás példájára építve. Az táblázatban az elérhető legolcsóbb és legdrágább, egymással összehasonlítható szolgáltatásokat nyújtó konstrukciók díjai szerepelnek.