Nemzetközi hírek
USA:
- Szárnyra kaptak az amerikai részvénypiacok tegnap (Dow +2,8%; S&P +3,1%; Nasdaq +3,1%). A túladottság következtében kitörni vágyó részvénypiacokat ezúttal semmilyen negatív hangulat nem bizonytalanította el, és az európai adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak is enyhültek a napokban.
- A befektetők figyelme egyre inkább a hétfőn induló gyorsjelentési szezonra helyeződik, a vállalatok terén pedig optimistább a kép, mint makrofronton. Bár némileg csökkentek az elemzői profitvárakozások, a befektetők továbbra is pozitív meglepetésekre számítanak. Több elemző kommentárja szerint nem lesz újabb recesszió Amerikában (W-alakú visszaesés), a gyengülő makromutatók viszont a növekedési ütem lassulására utalnak.
- Jelentősen emelkedtek a pénzügyi papírok, a szektor összességében 4,4%-ot erősödött. A JPMorgan és az American Express 5%-os, a Bank of America 4,6%-os pluszban zárt.
- Szárnyalt a légitársaságok árfolyama is a júniusi utasforgalmi statisztikák következtében. A US Airways adatai szerint egyértelműen javult a kereslet a légiforgalmi piacon, az utasok száma 2,9%-kal nőtt év/év alapon, a kapacitás-kihasználtságot mutató load factor pedig elérte a 87%-ot. A US Airways árfolyama 12%-ot emelkedett a hír nyomán, a Continental Airlines 4%-os, míg az American Airlines 3,6%-os pluszban zárt.
- A Wall Street Journal adatai szerint Abu Dhabi is részesedést kíván szerezni a brit BP olajtársaságban. A vállalat a hetekben stratégiai befektetőket keres, mivel a mexikói öbölbeli olajkatasztrófa nyomán felére esett a BP árfolyama, így félő hogy ellenséges felvásárlás áldozata lehet a társaság. A lap értesülései szerint 10%-os részesedést kívánna szerezni Abu Dhabi, de Líbia, Szaud-Arábia és más közel-keleti ország is fontolóra vette a tulajdonszerzést a brit olajcégben. A vállalat vezérigazgatója a térségbe utazott, hogy tárgyalásokat folytasson.
- A mai kereskedést több fontos hír befolyásolhatja. Az alaphangot megadja, hogy az IMF az áprilisi 4,2%-ról 4,6%-ra emelte a világgazdasági növekedés 2010-es várható alakulását, a korábban vártnál erősebb első féléves teljesítmény miatt. A 2011-es kilátásokon nem változtatott, így továbbra is 4,3%-os világgazdasági reál GDP növekedésre számít a Nemzetközi Valutaalap.
- A friss és tartós munkanélkülisegély-kérelmek alakulása szintén piacbefolyásoló adat lehet, de fontos hír az EKB 13:45-kor nyilvánosságra kerülő kamatdöntése is. Az 1%-os kamatrátát nyilvánvalóan nem emeli a központi bank, de a döntéshez fűzött kommentárból is fontos információkat lehet kiolvasni.
Olaj és arany:
- Rally bontakozott ki a kőolaj piacán is, 2,9%-kal emelkedett a nyersanyag árfolyama tegnap, amit ma reggel újabb 0,8%-kal fejelt meg.
- A tegnapi optimista hangulat mellett az áremelkedésben több tényező is szerepet játszott. Az Amerikai Olaj Intézet (API) szerint rendkívüli mértékben, 7,5 millió hordóval csökkentek az olajkészletek. Az elemzői konszenzus szerint 2 millió hordóval csökkenhetnek a kőolaj készletek az Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délutáni közlése szerint. Utóbbi szervezet adatait többen figyelik.
- A dollár további gyengülése is szerepet játszhatott az olajár emelkedésben, valamint az a hír miszerint Kína megadóztatná az olaj-, gáz- és szénkitermelést az országban.
- Az arany árfolyama is erősödött, 6 dollárral 1.203 dollárra emelkedett a nemesfém unciánkénti ára. Itt két ellentétes hatású tényező eredőjeként határozhatjuk meg az árfolyammozgást. Kezdetben némi csökkenés bontakozott ki az arany piacán, mivel a kínai kormány bejelentette, hogy nem növeli tovább aranytartalékait. Az euró erősödése a dollárral szemben azonban a pozitív irányba hajtotta a nemesfém árfolyamát.
Távol-Kelet:
- A Shanghai Composite kivételével jelentős emelkedést mutattak az ázsiai indexek (Nikkei +2,5%, Shanghai -0,4%, Hang Seng +1,5%, Kospi +1,3%, All Ordinaries +2,1%).
- 5,1%-on maradt Ausztrália munkanélküliségi rátája júniusban, bár az elemzők emelkedésre (5,2%) számítottak. A jó hangulatban az emelkedő nyersanyagárakkal párhuzamosan a bányatársaságok részvényei is jól szerepeltek (BHP Billiton +2,0%).
- 8,1%-kal szűkült Japán folyó fizetési mérlegének többlete májusban. Az 1.205 milliárd jenes többlet elmaradt az elemzők 1.320 milliárdos várakozásától. Az export éves szinten 33,8%-kal, az import 37,8%-kal bővült. A géprendelések 9,1%-kal csökkentek májusban az áprilisi szinthez képest, ami rosszabb, mint a -2,9%-os konszenzus. Az adatok azonban nem zavarták a Nikkei-t abban, hogy 2,5%-ot emelkedjen. Legjobban az exportőrök teljesítettek a gyengülő jennek köszönhetően (Canon +2.0%, Mazda +3,9%, Sony +4,1%, Toyota +2,6%).
- Hírügynökségi értesülések szerint Kína jövőre külföldi cégeknek is megengedheti, hogy bevezessék részvényeiket a Shanghai tőzsdére.
- Szintén ma reggeli hír, hogy a kínai kormány az olaj, gáz és szénkitermelésre is kiterjesztené a nyersanyag-adót, hogy ebből finanszírozza a fejlesztési kiadásokat.
Devizák:
- Tegnap egy szűk sávban mozgott a dollár az euróval szemben, de a reggeli órákban is oldalazás látható 1,265 környékén.
- Ma hajnalban kitört felfelé az USD/JPY devizapár, és áttörte a 88,1-es ellenállást. További emelkedés várható a 89-es ellenállásig.
- Tegnap erősödni kezdett a forint, és újra 283 közelében mozog az árfolyam. Ha tovább folytatódik a hazai fizetőeszköz erősödése, akkor 280 közelébe is lejöhet a kurzus.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Közeledik a gyorsjelentési szezon, s a befektetők rájöttek, hogy az elemzők a Dow Jones ipari átlagindex esetén 30%-os eredménybővülést várnak, míg az S&P500 esetén 33%-ot. A Nasdaq index vállalatai pedig 45%-os profitbővülést fognak felmutatni év/év alapon, legalábbis az elemzői várakozások szerint. Szerintünk lehet negatív meglepetés, de a mai nap mozgásait az is fűtheti, hogy az IMF az áprilisi 4,2%-ról 4,6%-ra emelete a világ 2010-es GDP növekedési előrejelzését. Ezt az idei első fél év erős teljesítményével indokolja a Valutaalap. Ugyanakkor a jövőben továbbra is kockázatokat lát, hiszen a 2011-es 4,3%-os várakozást nem változtatta meg. Szóval a túladott piacokon van egy jó hangulat, s a kérdés, hogy a nem túladott magyar piacon milyen hatása lesz ennek. Ez különösen annak fényében kérdéses, hogy nagyon közel vagyunk a 200 napos mozgóátlaghoz, amely ma a 21.895 ponton tartózkodik. Vagyis elméletileg ez az ellenállás ma 235 pontra limitálná a lehetséges emelkedést. Kérdés, hogy tényleg így történik, vagy sem.
Rövid hírek
- Nem csitulnak a kedélyek bankadó ügyben. A Rogán Antal által benyújtott módosító indítvány alapján a befektetési szolgáltatók a korábban tervezett 2,2 milliárd forintnak csak a felét lennének kötelesek befizetni, míg a három évnél nem régebben alapított biztosítók felmentést kapnának a különadó alól. A törvényjavaslatot bírálta az Költségvetési Bizottság és az MNB monetáris tanácsa is. Az IMF szintén vizsgálja a tervezetet. Andreas Treichl, az Erste csoport elnök vezérigazgatója elmondta, hogy jónak látná, ha minden uniós országban azonos módon szabályoznák a kérdést, mivel ezzel elkerülhető lenne, hogy egyes bankok versenyhátrányba kerüljenek a többiekkel szemben. A hírek nem lesznek hatással a magyar bankpapírok tőzsdei árfolyamára.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.