Nemzetközi hírek
USA: Enyhe mínuszban zártak a tengerentúli indexek (Dow -0,64%; S&P -1,01%; Nasdaq -0,88%). A vállalatok ismét a vártnak megfelelő vagy a feletti eredményeket publikáltak tegnap. A Whirlpool a várt 18 cent veszteség helyett 120 cent nyereséget ért el, ami alig múlja alul a 2008 első negyedéves 132 centes profitot. A sertésinfluenza (Swine flu) járványveszély hatására a turisztikai és hotelüzemeltető cégek papírjai szenvedtek árfolyamveszteséget. A gyógyszeripar számára azonban emelkedést hozott a vírus híre, a Pfizer közel 2,5%-ot emelkedett tegnap. A Wall Street Journal információi szerint a Bank of America és a Citigroup pótlólagos tőkét igényel a szabályozók szerint. A Chrysler sikerrel megegyezett a szakszervezetekkel az átstrukturálásról, a United Auto Workers Union 55%-os részesedést fog szerezni az újraszervezett társaságban. A General Motors árfolyama tegnap 20%-ot emelkedett, miután hétvégén a csőd elkerülése újra reális szcenárió lehet. Az S&P 500 ma is számos fontos vállalata publikálja negyedéves gyorsjelentését, többek között a Coca-Cola Enterprises a Pfizer és a Sun Microsystems.
Olaj és arany: Az olaj ára tovább esett 49 dollár közelébe a romló nemzetközi részvénypiaci hangulat hatására és a sertésinfluenza turisztikára vonatkozó negatív hatása miatt. Az arany ára is esett tegnap a dollár erősödése után, az árfolyam ma már 900 dollár alatt jár.
Makrogazdaság: Németország az előzetes fogyasztói árindex értékét hozza nyilvánosságra, az USA pedig közli a CaseSchiller házárindexet valamint a fogyasztói bizalmi indexet. A tízéves amerikai államkötvények hozama 2,89%, 10 bázispont csökkenés után.
Távol-Kelet: Ázsia ismét mínuszban a sertésinfluenza keltette aggodalmak miatt (Nikkei -2,44%; Hang Seng -1,38%; Shanghai -0,66%; Kospi -2,93%). Az autóipari szektor gyengén teljesít az erősödő jen hatására, a nyersanyagtermelőket a csökkenő olajár érinti érzékenyen. A pénzügyi szektor teljesítményét a két amerikai bankóriással kapcsolatos hír rombolja, bár egyes pénzügyi szolgáltatók árfolyama pluszban van.
Devizák: Erősödött a dollár és a jen, az EUR/USD ismét 1,3 alá ért, és továbbra is tartja magát az erősödő trendben. A forint enyhén gyengült tegnap, és 295 körül, a 20 és 30 napos mozgóátlag között jár az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek Amerikában a negatív tartományban tartózkodnak, a DAX mínuszban nyitott.
Erste Kommentár: A hétvégén a közmédia figyelmébe került sertésinfluenza, vagy swine flu borzolja a kedélyeket. Úgy tűnik, a piacok várnak már egy negatív hírt, amire elkezdhetik már nagyon is érő korrekciójukat, hogy megszüntessék túlvettségüket. A vállalati eredmények azonban továbbra is jók, amik közép illetve hosszú távra mindenképpen optimizmusra adnak okot. Hiába mutatnak a profitok csökkenést, ezek már rég be vannak árazva, hiszen ne felejtsük el, hogy az S&P 1500-ról esett le és jelenleg 850 pont körül jár. A lényeg, hogy a piac pesszimistábban árazott, mint amit a tényszámok mutatnak.
Enyhe bevétel csökkenéssel számol a Danubius
Tegnap tartotta éves közgyűlését a Danubius. A részvényesek megszavazták, hogy ne kerüljön sor osztalék kifizetésére. A társaság 2009-re 2%-os forgalomcsökkenéssel számol. Az üzemi eredmény a tavalyi 1,4 milliárd forint körül alakulhat. Mivel a vendégek az utolsó pillanatban hozzák meg a döntéseiket, az egész szektor "last minute"-té válik, ami nehezíti a tervezést, közölte Deák Imre vezérigazgató. A menedzsment 4%-os fogyasztói ár emelkedéssel és 8-9%-os energia ár növekedéssel számol. Várhatóan nagymértékű elbocsátásokra is sor kerül az év során. A cél az, hogy az euróban denominált árak változatlan szinten maradjanak. A közgyűlés nem hozott meglepetést. Az üzleti terv már korábban ismertté vált. Bár a szobaárakat euróban határozza meg a társaság, kérdéses, hogy ez 100%-ban tartható-e, főként a gyengülő devizájú országokban. Mivel a részvények több mint 75%-át a Sir Bernard Schreier érdekkörébe tartozó cégek birtokolják, nem csoda, hogy minden napirendi pont elfogadásra került.
RFV: Késik a "műanyagból fűtőolajat" project
Az RFV márciusban tervezte elindítani az üzemi termelést a műanyag hulladékból fűtőolajat előállító üzemében, de a VPOP-val való vita miatt a projekt késni fog, mondta el Makra József vezérigazgató a
Napi Gazdaságnak. Az RFV a hatóság állásfoglalására vár, hogy az ily módon előállított fűtőolaj jövedéki terméknek minősül-e vagy sem. (Egy liter fűtőolaj termelési költsége 30-40 forint, míg a jövedéki adó akár 140 forint is lehet.) A vitára nyár végére kerülhet pont. A hír negatív. Az utóbbi idők kedvezőtlen bejelentései után (profit warning, kevesebb új szerződés, ügyfelek romló fizetési hajlandósága) a befektetők örültek volna egy pozitív hírnek. (Az RFV saját projektjeihez használta volna fel az előállított fűtőolajat gáz helyett és így csökkentette volna költségeit.) Negatív árfolyamhatás várható, azonban ez csak korlátozott lehet, mivel a részvények közkézhányada nagyon alacsony.
Rövid vállalati hírek
- MOL: A moszkvai bíróság döntése értelmében a ZMB olajmező 50%-a, melyet eddig a Rusneft birtokolt az állami tulajdonú Rosneft leányvállalatának tulajdonába kerül. A hír a MOL árfolyamát nem befolyásolja.
- Korábbi bejelentésének megfelelően részvényértékesítés útján 800 millió hrivnyával (99,23 millió dollár) 2,8 milliárd hrivnyára emelte ukrán leánybankjának jegyzett tőkéjét az OTP. Árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.