A piac szerint már túl vagyunk a nehezén

Tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek. A tegnapi csökkenés után ma emelkedik az olaj árfolyama. Az ázsiai piacokon is a bika az úr, főként az autógyártók és a pénzintézetek részvényei szárnyalnak. A dollár ma gyengül az euróval szemben a kockázati étvágy növekedésének köszönhetően. Meglepően erős a forint, ma reggel 298-nél is járt az EUR/HUF kurzus. A Surgut nem tárgyal a MOL-lal. Eladja problémás hiteleit az OTP orosz leánya. A kedvező nemzetközi hangulat következtében további emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA: Ismét erősödtek az amerikai részvényindexek (Dow +2,01%; S&P +1,66%; Nasdaq +1,25%). A háttérben a tegnap megjelent jó makroadatok állnak, a lakáspiaci értékesítések a várt stagnálás helyett 2,1%-kal bővültek februárban, a januári 7,7%-os visszaesés után. A gépjármű-értékesítési adatok a vártnál jobban növekedtek. A General Motors árfolyama 19%-os mínuszban is tartózkodott, de nap végére mindössze 0,5%-os eséssel zárt. Obama az autógyártók (GM és Chrysler) gyors újrastrukturálása érdekében a csődvédelmet tartja a legjobb, és legvalószínűbb megoldásnak a jelen helyzetben. Jól teljesített a bankszektor is, a Citigroup és a JPMorgan közel 6%-os pluszban zárt, miután Geithner pénzügyminiszter a Bloomberg televíziónak arról beszélt, látszanak a pénzügyi piacok talpra állásának jelei. A G20 országok vezetői ma tartják csúcstalálkozójukat Londonban, több jelentés is a gazdaság helyreállásának megindulásáról beszél a korábbi szabadesés után.

Olaj: Az olaj árfolyama tegnap 2,5%-ot esett, ma azonban már emelkedik, 49 dollárt is megközelítve. A kőolajkészletek a várt 3 millióhoz közeli mértékben, 2,88 millió hordóval növekedtek a múlt hét során. A jó autóértékesítési adatok, és a gépjárműpiac helyreállása, az olaj árfolyamának további tartós emelkedését hozhatja. Az arany ára enyhén emelkedett 927 dollárra, és az árfolyam technikailag a 20 napos mozgóátlaggal küzd.

Makrogazdaság: Magyarország ma publikálta végleges külkereskedelmi mérleg egyenlegét, mely az előzetes adatnál (-191,6 millió euró) valamivel rosszabb (-194,1 millió euró) lett. Az ECB ma tartja kamatmeghatározó ülését. A várakozások újabb 50 bázispontos csökkentést várnak a jelenlegi 1,5%-os alapkamatról. Az USA heti munkanélküliségi adatait publikálja, valamint az ipari rendelésállomány februári alakulását. A tízéves amerikai államkötvényekkel 2,67%-on kereskednek, 1 bázispont emelkedés után.

Távol-Kelet: Meredeken emelkednek az ázsiai indexek (Nikkei +4,34%; Hang Seng +5,3%; Shanghai +1,27%; Kospi +3,45%). A háttérben a pozitív amerikai makroadatok állnak, és Geithner nyilatkozata, miszerint a pénzügyi válság enyhülésének jelei megmutatkoztak. A Nissan autógyártó 21%-kal növelte értékét, de a Mazda is 10%-kal erősödött. 9,4%-os pluszban tartózkodik a HSCB európai bank részvényárfolyama Hong Kongban, de az ázsiai pénzügyi szektor egésze rendkívül jól teljesít.

Devizák: Tegnap még erősödött a jen és a dollár, ma azonban veszítetek értékükből az optimizmus hatására. Az EUR/USD 1,327 körül, míg a USD/JPY kurzus 98,8 körül tartózkodik. Utóbbit a 200 napos mozgóátlag védi a további eséstől. A forint tegnap szédületes mértékben erősödött a délutáni órákban, a 302-es szintre, ma reggel mindössze 298 forintot kell fizetni egy euróért.

Határidős piacok: A határidős indexekkel Amerikában a pozitív tartományban kereskednek.

Erste Kommentár: A pozitív hangulat ismét töretlen, a piac hiszi, hogy túl van már a mélyponton, és ahogy makrogazdasági téren is pozitívabb hírek kezdenek érkezni, úgy bővül ez az optimizmus. Az amerikai lakáspiac talpráállását az elmúlt hónapban több adat is alátámasztotta. Ez a szektor indította el a válságot, itt látszottak már 2007-ben is a súlyos problémák, így ez a szektor lehet az, ami a kilábalásban is az élen fog járni, karöltve a pénzügyi intézményekkel. A G20 csúcstalálkozót is feszülten figyeli a piac. Aggodalomra csupán a munkanélküliségről érkező, világszerte gyengülő adatok adnak okot. Úgy tűnik, hogy a vállalatok gyors reagálása a válságra annak elnyújtásában is szerepet játszhat.

A Surgut nem tárgyal a MOL-lal

Az akvizíció előtt a Surgut nem tárgyalt sem a MOLlal, sem a magyar kormánnyal, mondta el a vállalat szerdán. "Csak az eladóval folytattunk megbeszéléseket", nyilatkozta a Surgut szóvivője. Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója szerint a 21,2%-os részesedésszerzést a MOL-ban nem tartják barátságos lépésnek. A MOL tegnap azzal vádolta meg az OMV-t, hogy az orosz érdekek előőrseként működött. Hernádi Zsolt a parlament külügyi bizottsága előtt szólalt fel, mielőtt az elkezdte volna megvitatni az 1,4 milliárd eurós üzletet, ami heves vitát robbantott ki Európa és Magyarország ellátásbiztonságával kapcsolatban. Az eladási ár megközelítette azt, amelyen az OMV megszerezte a részesedést és majdnem duplája a jelenlegi piaci árfolyamnak. Hernádi utalta arra, hogy az értékesítési ár az OMV által kifizetett áron felül tartalékolási felárat is tartalmaz. "Felmerül a gyanú, hogy az OMV csak az orosz előőrs volt." Hernádi szerint a Surgut vásárlása ellentmond az üzleti logikának és kérdéses, miért volt hajlandó jóval a piaci ár feletti árat fizetni az OMV-nek. "Biztos vagyok benne, hogy az ajánlat nem volt baráti és nagyon furcsa, hogy akadt olyan piaci szereplő, aki hajlandó volt az OMV-nek éppen annyit fizetni, amennyi a részesedés bekerülési értéke és néhány éves tartási költsége volt." Véleményünk szerint az ügy még nem zárult le. Fennáll annak a lehetősége, hogy a részesdés fele a Lukoilhoz kerül, hogy az így biztosítsa beszállítói érdekeit a MOL-ban, ugyanakkor a részesedés másik fele a Gazpromnál landolhat, mely csereeszközként használhatná azt például magyarországi gáztározó tulajdonrészének megszerzésekor. A kép tehát továbbra sem tiszta, azonban úgy gondoljuk, a Surgut nem fog további részesedést szerezni a MOL-ban, mivel a magyar politikusok megvédenék a MOL-t, ahogy azt az OMV közeledése esetén is tették. Árfolyamhatásra nem számítunk.

Eladja problémás hiteleit az OTP orosz leánya

Az OTP orosz leánya 4,6 milliárd rubel (135,7 millió dollár vagy 31 milliárd forint) névértékű problémás hitelt értékesít, melynek kb. 2%-a folyhat be. Az orosz bankokat különösen sújtotta a globális pénzügyi válság és eszközállományuk minősége jelentősen romlott. A jegybank szerint a szektor nettó veszteséggel zárhat az idén és a problémás hitelek állománya a bankok portfoliójában megháromszorozódhat és 10%-ra nőhet. Az OTP megerősítette a hírt, azonban nem árulta el, mennyi hitelt és milyen diszkonttal értékesít. A szóban forgó hitelek már 900 napja lejártak és 2008-ban kikerültek a bank könyveiből, így a mérleget már nem érintik. Annak esélye, hogy az adósok a jövőben törlesztik ezeket a hiteleket, nagyon alacsony. Sergey Shpeter, a Pristay adósságbehajtó cég képviselője szerint a behajtó ezeknek a hiteleknek maximum 1-2%-át tudja megszerezni, vagyis a banknak még kevesebb jut. Körülbelül 300 millió forint jelenhet meg profitként a bank könyveiben, ami részvényenként 1 forintot jelent, így a hír hatása csak korlátozott lehet.

Rövid vállalati hírek

- Április 16-án tartja éves közgyűlését a TVK. A napirendi pontok a szokásosak. A menedzsment részvényenként 82 forintos osztalék kifizetését javasolja.

További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át.
A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes.
További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo