Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak tegnap az amerikai piacok a kiábrándító feldolgozóipari adat után (Dow -0,5%; S&P -0,6%; Nasdaq -0,5%). A New York-i feldolgozóipari menedzser index (Empire Manufacturing) értéke 22,5 pontra esett vissza novemberben, az októberi 23,5 pontról (az elemzi konszenzus 24 pontot várt). A feldolgozóipari aktivitás drasztikus csökkenése elbizonytalanította a befektetőket. Bár a novemberi ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben, 0,8%-kal emelkedett, de elmaradt az előrejelzésektől az NAHB decemberre vonatkozó házár indexe is. Elsősorban a pénzügyi papírok estek, a Citirgoup további 3,8%-ot veszített értékéből a még hétfőn bejelentett 20,5 milliárd dollárnyi részvénykibocsátás után. Az Adobe 39 centes korrigált negyedik negyedéves eredménye némileg meghaladta az elemzői várakozásokat (37 cent), miután a vállalat létszámleépítést hajtott végre, hogy kompenzálja az árbevételek csökkenését. Az eredmény azonban így is 30%-kal alacsonyabb a tavalyi negyedik negyedéves értéknél. A piaczárás után közölt eredmény pozitívan hathat a részvény árfolyamára. A befektetők visszafojtott lélegzettel várják a mai Fed kamat-meghatározó ülést. A bizottság minden bizonnyal 0,25%-on hagyja a történelmi mélyponton levő alapkamatot, a piac azonban már egy véletlenül elejtett, jövőbeli kamatemelésre utaló mondattól is összerogyhat. Erre utal a dollár erősödése, és a határidős indexek mai gyengélkedése is. Véleményünk szerint a döntéshozók továbbra is hangsúlyozni fogják, hogy legalább 2010 közepéig nem kell félni az ingyen pénz elapadásától.
Olaj és arany: 9 nap folyamatos esés után tegnap 1,7%-ot emelkedett az olaj ára, és jelenleg 70,75 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Ma publikálja az Amerikai Energiaügyi Hivatal a készletek alakulását. A várakozások szerint további 2 millió hordóval apadhat a kőolajkészletek állománya, de 1,3 millió hordós bővülést jeleznek előre a benzin terén. A továbbra is magas készletállomány csökkenése jó hír lenne, hiszen az a gyengélkedő amerikai kereslet feltámadására utalna.
Távol-Kelet: Japán kivételével esnek az ázsiai részvénypiacok, a Nikkei azonban közel 1%-os pluszban tartózkodik (Nikkei +0,9%; Hang Seng -0,9%; Shanghai -0,1%; Kospi -0,1%). A japán bankok hihetetlen emelkedésnek indultak arra a spekulációra, hogy a szigetország pénzintézetei 10-20 év haladékot kaphatnak, hogy megfeleljenek a szigorúbb tőkekövetelményeknek. A pénzügyi felügyelet azonban azt állította, hogy még nem született megegyezés. A Mizuho bank részvényei 15%-kal értékelődtek fel, míg a Sumitomo 14%-ot erősödött, a Mitsubishi Financials pedig 4,9%-ot emelkedett. A kínai hitelintézetek azonban esésnek indultak, mivel a pénzügyi felügyelet elmondta, a „rossz-hitelek" nagy kockázatot jelentenek hosszú távon.
Devizák: A dollár tegnap tovább erősödött az euróval szemben, 1,45-ig rallyzott a kurzus. A reggeli órákban korrekció kezdődött, jelenleg 1,454 az árfolyam. A jen gyengült, az USD/JPY 89,4 környékén mozog jelenleg. A forint látványos akció után 279 környékén állt meg tegnap. Több mint 5 forintot gyengült a hazai fizetőeszköz, jelenleg 278,5 az EUR/HUF.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei jelenleg mínuszban tartózkodnak.
Erste kommentár
Nem túl barátságos adatok jelentek meg az USA-ban. Miközben az inflációra utaló jeleket láthattunk, addig a konjunktúrára jellemző new yorki ipari termelés jóval gyengébb lett a vártnál. Ma megláthatjuk az infláció alakulását, amely esetleg megerősíthet az inflációtól való félelmünkben. Ugyanakkor ma este lesz a FED megbeszélés vége. Habár kamatemelésre nem számítunk, a kommentárban a kamatemelés megkezdésének idejére vonatkozó üzenet -ha lesz- fontos lesz. Persze a likviditás visszavételére vonatkozó bármilyen utalás heves reakciót válthat ki. Az látszik, hogy a világ megváltozott. Erősödő dollár gyakorlatilag erős részvénypiacokkal találkozik. Persze kérdés, hogy meddig. Az ami jó a dollárnak - kamatemelés - az nem jó a részvénypiacoknak. Hiszen az emelkedő hozamok leértékelik a részvényeket, amely csökkenést okoz a részvénypiacokon.
Rövid hírek
- A MOL iraki partnere, a Keystone tegnap bejelentette, hogy megkezdték a fúrást az Akri Bijeel mezőn. A blokkban a MOL-nak 80%, míg a Keystone-nak 20% tulajdonrésze van. A fúrás előreláthatólag 4-5 hónapig tart majd. Korábban a blokkal szomszédos Shaikan mezőn jelentős, 1-5 milliárd hordónyi olajat találtak, bár ez még nem auditált. A hír kedvező, de a részvényárfolyamra nem lesz hatással.
- Dr. Utassy László az OTP Bank igazgatósági tagja december 14-én 5.479,-forint/darab átlagáron 10.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített, valamint ugyanezen napon 5.479,-forint/darab átlagáron 10.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt. Ezzel dr. Utassy László tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 250.000 darab (0,09%) nem változott.
- A Rába vezérigazgatója egy interjúban elmondta, hogy jövőre az árbevétel stagnálásával számol, ugyanakkor a rendelésállomány kissé élénkülhet. 2010-ben is tartani szeretnék a 3-3,5 milliárd forintos EBITDA szintet, üzemi szinten pedig kismértékben nyereséges lehet a vállalat.
Makrogazdasági hírek
- A tegnap közölt októberi ipari kibocsátási adat a vártnak megfelelően 10,8%-os csökkenést mutatott.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.
.