Nemzetközi hírek
USA: Kormányzati hátszéllel megállíthatatlanul folytatták a hegymenetet az amerikai részvényindexek (Dow +1,23%; S&P +2,09%; Nasdaq +1,24%). A Fed bejelentette, hogy 1.050 milliárd dollárt fordít a gazdaság élénkítésére: 300 milliárd dollárért államkötvényeket vásárol, 750 milliárd dollár értékben pedig problémás jelzáloghiteleket vesz át a Fannie Mae-től és a Freddie Mac-től. A hírre a tegnapi ármozgás alapján már számított a piac korábban is, ám még így is újabb lendületet tudott adni a bejelentés a tengerentúli börzéknek. A pénzügyi szektor újból az élre tört és 10%-os pluszban zárta a napot. A Bank of America és a Citigroup 22%-os pluszban zárt, utóbbi 3 dollár felett. Nem volt rest a JP Morgan és a Goldman Sachs sem. A Sun Microsystems árfolyama 79%-kal ugrott meg, miután az IBM-mel tárgyalásokat folytatott a társaság felvásárlásáról. Az S&P 500 fontosabb vállalatai közül ma a FedEx publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára tovább emelkedett tegnap az amerikai jó hírek után, ellensúlyozva a gyenge napközbeni teljesítményét, ami a rossz készletadatok következménye volt. A kőolajkészletek a várt 1,5 millió hordó helyett közel 2 millió hordóval emelkedtek, a benzinkészletek ennél is rosszabb képet mutatnak (3 milliós növekedés a 1,5 millió hordós csökkenéssel szemben). Az arany ára meredeken emelkedett 948 dollárig, miután a dollár sokat veszített az értékéből az euróval szemben. Azóta visszapattant a mozgóátlagokról és 937 dollárig esett.
Makrogazdaság: A KSH nyilvánosságra hozta az átlagos magyar bruttó bérek növekedését, ami 5,2%-os csökkenést mutatott. A piaci konszenzus ugyanekkora mértékű növekedésre számított. A különbség hátterében a közszférában elmaradt 13. havi fizetések állnak. Az USA munkanélküliségi adatokat publikál, de megjelenik a Philadelphia-i Fed index valamint a vezető mutatók alakulása. A tízéves amerikai állampapírok hozama 46 bázispontot csökkent (2,54%), miután a Fed kötvények vásárlását jelentette be.
Távol-Kelet: Vegyes a kép Ázsiában, az amerikai optimizmus nem ragadt át a távol-keleti országokra (Nikkei -0,33%; Hang Seng -0,8%; Shanghai +1,89%; Kospi -0,7%). A pénzügyi papírok jól teljesítenek, ám az autógyártók és a technológiai papírok esnek (Hyundai -5,7%).
Devizák: A dollár rendkívüli mértékben, 3,5%-ot gyengült az euróval szemben, a kurzus megközelítette az 1,35-ös értéket. A jennel szemben is gyengült a dollár, az USD/JPY kurzus 95 közelébe erősödött. A forint folytatja furcsa viselkedését, nap végére ismét beerősödött 297-ig, majd a piacnyitás előtti órákban újból gyengülni kezdett, és jelenleg a 300-as szint alsó határát kóstolgatja.
Határidős piacok: A határidős indexekkel Amerikában a pozitív, míg Európában a negatív tartományban kereskednek.
Erste Kommentár: Éljen a rally, mondhatják legalábbis a long pozícióban ülők Amerikában. A piac talán elkezdett bízni a gazdaságélénkítő csomagok és bankmentések armadájában, és nem a világ összeomlását árazza. Érdekes megfigyelni, hogy a piacok már a bejelentés előtt milyen emelkedést produkáltak. A Citigroup már a kereskedés elején magasabban volt, mint záráskor, ami meglepő, mivel a hír napközben érkezett. Ez az igazi részvénypiaci előrejelző képesség: a híreket az árfolyamok mozgása "generálja".
Mtelekom a folyamatban levő vizsgálatokról
A BÉT honlapján publikált bejelentésében az Mtelekom elmondta, hogy nem tudja megjósolni, hogy mikor zárulnak a folyamatban levő belső vizsgálatok, hogy milyen eredménnyel járnak, és hogy milyen hatással lesznek (ha egyáltalán) a pénzügyi jelentésekre vagy a működés eredményére. A bejelentés szerint a vizsgálat lezárása tovább késhet az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) kérésére. A 2005-ös pénzügyi jelentés auditálásánál a PricewaterhouseCoopers két szerződést talált, melyek természete és üzleti célja nem volt kellően tisztázott. 2006 februárjában az Mtelekom audit bizottsága felkérte a White&Case-t, mint független jogi tanácsadót, hogy belső vizsgálatot hajtson végre, melynek faladata annak kiderítése, történt-e olyan szerződések alapján kifizetés, melyek az amerikai törvényekbe ütköznek (pl. korrupciós gyakorlatra vonatkozó FCPA törvény). A bejelentés meglepő. Az első rész azt sugallja, hogy a vizsgálatok már a végükhöz közelednek, azonban a második rész alapján a társaság nem tudja, mikor zárulhatnak és mekkora plusz költséggel járhatnak. Az
Mtelekom eddig 15,2 milliárd forintot költött a vizsgálatokra (kb. 15 forint részvényenként). Véleményünk szerint a legvalószínűbb befejezés a bíróságon kívüli megegyezés lehet az Mtelekom és a DOJ között, ami valamekkora pénzbírsággal járhat. Mindent egybevetve nem számítunk árfolyamhatásra.
Rövid vállalati hírek
- A korábban bejelentett tranzakciónak megfelelően az ING szavazati joga a MOL-ban 5,32%-ra emelkedett.
- OTP: Auth Henrik, az OTP Szerbia igazgatósági tagja a B92 hírügynökségnek elmondta, hogy a nehéz piaci környezet következtében 11 fiók bezárására kényszerülnek.
- Az OTP 2009. március 18-án 600.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 1.604 forintos átlagáron. Így a Bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 26.501.726 darabra változott. A csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2009. február 26-i állapot szerint 2.098.560 darab. A saját részvény állomány mindösszesen 10,21%.
- Az Artio Global az OTP-ben - szavazati jogok révén - fennálló befolyását 2009. március 17-ével 10 százalék alá csökkentette. Az Artio Global OTP Bankban fennálló befolyása ezzel 9,41%-os mértékűre csökkent (25.909.588 darab törzsrészvény és 443.713 darab GDR).
- A Synergon nyerte a CIB Bank meghívásos, hálózati supportra vonatkozó tenderét. A szerződés teljes értéke 400 millió forint és két évre vonatkozik, azonban ez a periódus további egy évvel meghosszabbítható.
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.