Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A nyitás után rögtön zöldbe fordultak az amerikai részvénypiaci indexek, a jó hangulat a nap végéig kitartott (Dow +0,6%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,5%). Makróhírek híján továbbra is a görög adóssághelyzet állt a befektetők figyelmének középpontjában.
- Jean-Claude Juncker az Eurócsoport vezetője arról beszélt Luxemburgban, hogy mindenképpen találnak megoldást a görög adóssághelyzet rendezésére. Hozzátette, hogy a magánbefektetők is részt fognak venni a második körös mentőcsomagban. Arra a kérdésre, hogy ennek örülni fognak-e a magánbefektetők, nem tudott válaszolni. Elmondta azt is, hogy nem érzi úgy, hogy Olaszország is veszélyben lenne az eurózóna adósságválságában.
- Az IMF a görög adósságválság fertőzésétől tart. A szervezet véleménye szerint csak az Eurózóna egységes fellépésével, és határozott intézkedéssel lehet kezelni az eladósodott országok válságát.
- A Wal-Mart ellen beadott diszkriminációval kapcsolatos keresetet visszautasította az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága. A kiskereskedelmi lánc részvényei 0,4%-ot emelkedtek a tegnapi kereskedésben.
- Ma kezdődik a Fed nyíltpiaci ülése, melynek végén döntés születik az alapkamat mértékéről, illetve kötvényvásárlási programról is. Emellett a használt-lakás értékesítési adat, valamint az Adobe Systems gyorsjelentése lát napvilágot.
Olaj és arany:
- 91 dolláron fordult a WTI olaj ára, és emelkedésnek indult a nagy esés után. Tegnap 0,3%-os, ma 0,8%-os pluszban zárt a nyersanyag ára, és jelenleg 94 dolláron tartózkodik a hordónkénti árfolyam.
- A görög adóssághelyzettel kapcsolatos megnyugvás segítette a fekete arany értékét is. Egy újabb negatív piaci hangulat azonban ismét süllyedésnek indíthatja az árfolyamot.
- Az arany ára apró mozgásokat végzett csak tegnap. Jelenleg 1.542 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,0%, Shanghai +0,6%, Hang Seng +0,8%, Kospi +1,4%, All Ordinaries +1,2%).
- A Nikkei legjobb szereplői az autógyártók (Honda +1,1%, Toyota +0,6%, Nissan +2,9%, Mazda +2,0%) voltak, miután a Citigroup egy, a korábbinál valamivel optimistább elemzést publikált a szektorról.
- A kínai ingatlancégekben pozitív irányú korrekciót láthattunk ma reggel (Hang Lung Properties +2,6%, Sino land +1,9%).
- 2,9%-ot veszített értékéből a China Construction Bank, mivel egy hír szerint a Bank of America eladná a kínai bankban meglevő, 21 milliárd dollárt érő részvénypakettjét.
- Az ausztrál indexet a Foster's húzta fel, mely 13,3%-ot emelkedett, miután visszautasította a SABMiller felvásárlási ajánlatát. A Foster's szerint a SABMiller 4,9 ausztrál dolláros (összesen 9,5 milliárdos) ajánlata alulértékeli a vállalatot. Jól teljesítettek a nyersanyagcégek is a kenguruk szigetén (Rio Tinto +1,7%, BHP Billiton +1,5%).
Devizák:
- Negyedik napja gyengül a dollár az euróval szemben. A tegnapi 1,425-ös nyitást követően 1,419-ig erősödött a tengerentúli deviza, a hangulat azonban gyorsan megfordult, és a hajnali kereskedésben már 1,435 környékén mozgott az árfolyam.
- A japán jen a 80-as szint felett oldalazott a tegnapi kereskedés során. Az árfolyam a reggeli órákban sem tudott látványosan elmozdulni.
- A jegybank tegnap sem változtatott az irányadó rátán, a monetáris tanács 6%-on hagyta az alapkamatot. A forint a nap eleji erősödést követően zárásra gyengébb szintekre jött vissza, és továbbra is a 267-269,5 forintos sávban mozog.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Mire számíthatunk a ma kezdődő két napos Fed ülésen? Kamatemelésre biztosan nem, ám szóba kerülhet a monetáris szigorítás kérdése, hiszen már 3,6%-ra emelkedett az USA inflációja, és 1,5%-ra a maginfláció. A nyilatkozatok alapján szóba kerülhet a kamatpolitika egy transzparens inflációs célhoz való kötése (ahogy pl. az EKB esetében). Utóbbi esetben korábban kerülhetne sor kamatemelésre, hiszen jelenleg a fogyasztói árak növekedése egyáltalán nem indokolja a rekordalacsony szinten tartózkodó alapkamat értékét. Az elemzői konszenzus alapján csak jövő év márciusában kerülhet sor először monetáris szigorításra (miközben az EKB már elkezdte a kamatemelést). Valószínűleg a Fed továbbra is kitart amellett, hogy júniusban megszűnik a QE2, és a gyenge amerikai ipari és munkapiaci folyamatok ellenére nem lesz újabb kötvényvásárlási program (QE3). Annyi könnyebbség azonban megmarad, hogy a QE2 keretében lejáró állampapírok törlesztéséből újabb kötvényeket vesz majd a Fed. A Morgan Stanley elemzői szerint az utóbbi az idei negyedik negyedévben szűnhet meg.
Rövid hírek
- MOL: Teganap reggel tűz ütött ki az INA sisaki finomítójában. A nyersolaj kapott lángra. A károk felmérése ma kezdődik, így a hatások számszerűsítése csak ezután lehetséges.
- A horvát Vecerni List című napilap szerint Hernádi Zsolt, a MOL elnöke 2008-2009-ben 10 millió euróval megvesztegette az akkori horvát miniszterelnököt, Ivo Sanadert, hogy így szerezze meg a MOL az INA menedzsment jogait. A megállapodás része volt az is, hogy a veszteséges gázüzletág a horvát állam tulajdonában marad. Ivo Sanadert tavaly télen tartóztatták le Ausztriában, a kihallgatások számos kérdést érintenek. Bár az ügy politikai színezetű, a lap által felhozott vádak negatívan érinthetik a MOL elnök renoméját. A MOL mostanáig nem kommentálta az ügyet.
- Richer, Egis: a legújabb tövénytervezet szerint a gyógyszergyártók a K+F költségek 50%-át leírhatnák. Ez kedvező fejlemény, hiszen sokan arra számítottak, hogy nem lesz ilyen lehetőség. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy ez csak a 2010-ben felmerült költségekre vonatkozik, ami nem túl jelentős összeg. A tavalyi beszámolójában a Richter óvatos volt, és nem számolt a leírhatósággal. Az Egis ugyanakkor a K+F költségek teljes mértékű leírásának lehetőségével kalkulált. A mostani tervezet tehát kedvező a Richterre, és kedvezőtlen az Egisre nézve. Ugyanakkor ha az elkövetkező években nem lesz lehetőség a leírásra, akkor az csökkenti a cégek egy részvényre jutó eredményét. Fontos hangsúlyozni, hogy ez még csak tervezet, tehát változhat, ezért árfolyamhatásra sem számítunk, egyébként pedig a legrosszabb már amúgy is beárazódott.
- A Rába Menedzsment Részvényopciós Ösztönző Program keretében 2011. június 17-én a társaság volt munkavállalója által a társaság saját részvényeiből 12.866 darab Rába törzsrészvény került lehívásra. A Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 899.743 darabra csökkent.
- A Synergon cseh leánya, az Infinity egy IT céget vásárolt. A 60 fős informatikai megoldásokat szállító, és szervízelő társaság szoftver alkalmazások implementálásával foglalkozik. A közleményben nem szerepelnek sem a vételár, sem a felvásárolt cég működésére vonatkozó adatok, így nem tudjuk megítélni az akvizíció hatását.
Gazdasági és makro hírek
- OTP, FHB: A Parlament tegnap elfogadta a devizahitelesek megsegítéséről szóló törvényt, ami az előzetes tervektől nem tért el jelenzősen. Jóváhagyták a MOL részesedés megvásárlását is, ehhez pedig szükségszerűen módosították a költségvetési törvényt is. Mindkét döntés megfelel a korábbi várakozásoknak, így árfolyamhatásra sem a bankok, sem az olajcég esetében nem számítunk.
- Tegnap az MNB monetáris tanácsa változatlanul (6%-on) hagyta az irányadó rátát.