Nemzetközi hírek
USA: Vegyes képet mutattak tegnap az amerikai részvényindexek, az S&P és a Dow második napja esett (Dow -0,4%; S&P -0,3%; Nasdaq +0,2%). Tegnap publikálta a Conference Board a vezető mutatók alakulását, mely ismét 0,6%-os növekedést mutatott. Az adat némileg elmaradt az elemzők által várt 0,7%-os emelkedéstől. Az AIG árfolyama szédületes sebességgel robbant tegnap, nap végére 21%-ot emelkedett, 48,4 dollárra. A már harmadszor felülvizsgált az AIG-nek nyújtott kormányzati hitelfeltételek ismét enyhültek, egy a Kormányzati Reform Bizottság vezetője által benyújtott javaslat folytán. A Bank of America árfolyama 2,2%-ot esett, miután kiderült, hogy megszűnik a korábbi veszteség-megosztó megállapodás, melyet a Merill-Lynch felvásárlás után kötött a bank és az amerikai állam. A pénzügyi szektor 0,9%-ot esett, így alulteljesítette a piac egészét.
Olaj és arany: Az olaj ára 70 dollár alá esett tegnap, majd ma pont a szinten zárt. Az árfolyam továbbra is az augusztus óta tartó beszűkülésben tartózkodik, egy innen való kitörés egy komolyabb elmozdulás előjele lehet. Az arany ára felkapaszkodott a tegnap reggeli mínuszokból, és ismét 1.000 dollár felett tartózkodik. Tegnap az IMF bejelentette aranytartaléka nyolcadának (400 tonna) értékesítését, mely 1,2%-os mínuszba tolta a nemesfém árfolyamát.
Makrogazdaság: Ma nem jelenik meg fontos makrogazdasági adat.
Távol-Kelet: Az ázsiai indexek többsége a pozitív tartományba zárt a ma reggeli órákban (Nikkei -; Hang Seng +0,5%; Shanghai -0,4%; Kospi +1,3%). Ha netán valakinek megakadt a szeme Japánon, hogy: "jé, pont annyit esett mint tegnap", annak majdnem igaza van. Ugyanis péntek este óta zárva van a szigetország piaca és csak csütörtökön láthatunk változást. Az újságírók szerint a részvények az elemzői ajánlások emelésének köszönhetően emelkednek. Szerintünk pedig azért, mert már kellőképpen kikorrigálták magukat. Pl. a Samsung 2,2%-kal értékelődött fel a Citigroup ajánlásának köszönhetően. Sanghaj viszont újra esik és nem túl bíztató a kép, ahogy 3.000 pont alatt küzd azért, hogy a 20 napos mozgóátlag fölött maradjon.
Devizák: A kezdeti erősödés után zárásra gyengült a dollár az euróval szemben, az árfolyam jelenleg 1,470. Lendületes gyengülésbe kezdett a jen, a 20 napos mozgóátlagról azonban visszapattant, és 91,7-ig csúszott vissza az USD/JPY. A forintot továbbra is a 270-es támasz környékén stabilizálódik, jelenleg 271 az EUR/HUF.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak.
Erste Kommentár: Úgy tűnik, hogy a BUX grafikonján levő, 20.217 és 20.295 pont közötti hézag komoly támaszt nyújt az indexnek és az után, hogy tegnap a közelébe süllyedt az index, ma már emelkedhet is innen. A hangulat is kedvező. Viszont az egy kicsit zavaró, hogy 5%-ra van a 20 napos mozgóátlagtól, amely azt sugallja, hogy limitált lehet a fölfelé irányuló mozgás. Egy kicsit hasonló a Hang-Seng index, persze csak akkor, ha megfelelő közelségből nézzük. Ott hasonló hézagot találunk 21.403 és 21.457 között. Ez tartja az ázsiai városállam indexének az értékét, mint támasz. A Bloomberg megkérdezte a piaci stratégákat az S&P 500 várható értékéről 2010-re. A válaszok alapján 1.153 pontos értéket várnak az elemzők, azaz nem várnak valami nagy emelkedést az elkövetkező több mint egy évben. Az index EPS-ére 68,7 pont adódott, amely 15,5-ös PE-t indukál, amely viszont nem tekinthető alacsonynak. Egyszóval az elemzők pesszimisták. Mindenki vonja le a számára megfelelő következtetést, mi nem megyünk bele az eredmény boncolgatásába.
Danubius: 55,7%-ra csökkent a budapesti szállodák kihasználtsága a nyáron
A CEE régió szállodaiparát felmérő legutóbbi tanulmány alapján a nagyobb városokban jelentősen csökkent a kihasználtság. Budapesten a ráta 17,5 százalékponttal zuhant éves szinten 55,7%-ra, míg Prágában a kihasználtság 66,8%-ra esett vissza. A pozsonyi szállodákat érintette leginkább a válság: a ráta 27,5 százalékponttal maradt el a tavalyi adattól. Budapesttel kapcsolatban jó hír, hogy az átlagos szobaárak emelkedtek (HUF 20.712 - EUR 75,8) a tavaly nyárinál gyengébb forintnak köszönhetően, valamint a 2 százalékpontos csökkenésnek a szállásadás Áfá-jában. A hír a Danubius szempontjából kedvezőtlen, mivel mi a teljes évre 60,1%-os kihasználtsági rátával számoltunk. Ceteris paribus, ha 2009-re a fenti rátával számolunk árbevétel várakozásaink több mint 1,5 milliárd forinttal csökkennének, ami 3 milliárd forintos esést jelentene a teljes ez évre várt értékesítési árbevétel soron (-7,0% év/év). Mindez 100 forintos csökkenést jelentene a fair értékben, ha DCF modellünkben a szokásos operatív marzsokkal számolunk. A városi szállodák kihasználtságának csökkenését azonban - legalább részben - ellensúlyozhatják a wellness hotelek, melyeket nem sújtott annyira a válság. Ezért nem változtatunk eredményvárakozásainkon és célárfolyamunkon.
Rövid Hírek
- Maradi István, az Mtelekom műszaki vezérigazgató-helyettese, 2009. szeptember 18-án 8.470 darab Magyar Telekom részvényt értékesített 810 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Maradi István tulajdonában nincs Magyar Telekom részvény.
- A magyar állam kiterjesztette a belső vizsgálatot a Magyar Telekomnál. Habár a hír negatív, árfolyamhatásra nem számítunk.
- A RÁBA mint az egyszemélyes Rába Vagyonkezelő Kft. alapítója döntése alapján lefolytatott végelszámolási eljárás lezárult. A cégbíróság a társaság törléséről szóló jogerős végzést kiadta. A társaság vagyonkezelői tevékenységét a Rába vette át hatékonyságjavítási és működési költségcsökkentési céllal.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.