Nemzetközi hírek
USA: Hatalmas emelkedéssel tették jóvá az elmúlt napok viselkedését az amerikai részvénypiacok (Dow +2%; S&P +2,3%; Nasdaq +1,8%). A nap során egyenletesen emelkedtek az indexek, miután kiderült, vége szakadt az amerikai GDP eróziójának. Ugyanis reálértéken 3,5%-kal bővült az Egyesült Államok bruttó hazai terméke a harmadik negyedévben (évesített szinten), mely az amúgy még optimista elemzői várakozásokat is felülmúlja. A szektorok között magasan a bankpapírok vezették az emelkedést, 4,2%-ot erősödött az S&P pénzügyi szektorindexe.
Vállalati eredmények: Vegyes képet mutattak a vállalati eredmények. A Newmont Mining duplázni tudta eredményét a tavalyi harmadik negyedévhez képest (tisztított EPS 79 cent), messze felülmúlva az előrejelzéseket. Az Exxon Mobil 98 centes részvényenkénti profitról számolt be, mely nagyjából megegyezik az elemzők által várt értékkel, de több mint 60%-kal alacsonyabb a tavalyi harmadik negyedéves teljesítménynél. Az olajipari vállalat nem is vette ki a részét az emelkedésből. A Motorola a vártnál ötször magasabb, ám így is alacsony 2 centes EPS-t publikált, a Moody's eredménye viszont a vártnál jóval kisebb mértékben, mindössze 4,4%-kal esett. Ma a Chevron és a Sun közli negyedéves gyorsjelentését.Olaj és arany: Az olaj ára a tegnapi rally során visszatért 80 dollárra, az amerikai recesszió vége ismét a vételi oldalon állókat erősítette. Igaz vége az autózási szezonnak, de az adat megmutatta, hogy az amerikai gazdaság ismét emelkedő pályára állhat. Ez pedig a kínai olajéhség fokozódásával további olajár-emelkedéshez vezethet, melynek mértéke véleményünk szerint már erősen limitált.
Makrogazdaság: A német fogyasztói kereslet némileg belerondít a világ optimizmusába. A kiskereskedelmi értékesítések ugyanis 3,9%-ot estek szeptemberben év/év alapon, a várt 2,2%-os szűküléssel szemben. Magyarország a termelői árindexet, valamint az augusztusi külkereskedelmi mérleg végleges értékét publikálja. Az Eurózóna fogyasztói árindexét a Chicagói beszerzési menedzser index, majd az októberi Michigani index véglegesítése követi.
Távol-Kelet: Koreán kívül meredeken emelkednek az ázsiai piacok is (Nikkei +1,5%; Hang Seng +2,4%; Shanghai +1,2%; Kospi -0,3%). Az amerikai GDP adat mellett optimizmusra ad okot, hogy a japán munkanélküliségi ráta 5,3%-ra esett szeptemberben, az augusztusi 5,5%-ról. A szigetországban a bankpapírok járnak élen az emelkedésben, és jól teljesít a nyersanyagtermelő szektor is. A Cnooc kínai olajtársaság árfolyama 4,7%-kal emelkedett.
Devizák: Fordult a dollár és újra gyengülésnek indult az euró ellenében. Az árfolyamot az 1,485-ös ellenállás fogta meg. A jen tegnap két fontos szint között mozgott. Először a 90-es támaszról pattant vissza, majd napközben megérintette a 92-es ellenállást, ahonnan korrigálni kezdett. A reggeli órákban ismét erősödni kezdett a dollárral szemben, jelenleg 91 környékén mozog. A forint lepattant a 275-ös ellenállásról és nagyot erősödött. Jelenleg 271,6 környékén van az árfolyam.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában.
Erste Kommentár: Az elmúlt napok jelentős eladói nyomása tegnap hatalmas emelkedésbe torkollott, mely arra a gyanúra ad okot, hogy az elmúlt napokban fokozatosan kiépülő short pozíciók pánikszerű visszavételét láthattuk. Ez viszont azt jelentheti, hogy a shortosok beijesztése után ismét egy lejtmenetet láthatunk. Az amerikai GDP növekedés, és a recesszió vége komoly eufóriát eredményezett tegnap, holott az értéke alig múlta felül az elemzői várakozásokat. A recessziónak tehát vége, de kérdés, hogy ez az állapot tartós lehet-e. A jelenleg teljes gőzzel működő amerikai és európai pénzpumpa, az évszázados mélypontokon levő kamatok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a súlyos válság hatásai enyhüljenek. A fékeket viszont előbb utóbb be kell húzni, és még senki sem tudja, ennek mi lesz a hatása. Talán ezért nem is mernek a döntéshozók hozzányúlni a rendszerhez, mely még egy kártyavár stabilitását is irigyelhetné.
Rövid hírek
- Bosznia muszlim-horvát régiója a szerződésszegés miatt felmondhatja megállapodását a MOL és az INA konzorciumával, az Energopetrol többségi tulajdonosával (a konzorciumnak 67%-ot vásárolt 7,2 millió dollárért 2007-ben), jelentette be a miniszterelnök csütörtökön. A konzorciumtól még kb. 100 millió dolláros befektetést vár el a boszniai kormány. A befektetés mértéke túl kicsi ahhoz, hogy jelentős hatással legyen a MOL és az INA árfolyamára.
- A PannErgy műanyagipari leányának, a Pannunionnak harmadik negyedéves nettó profitja jelentősen, 89 millió forintra nőtt, míg tavaly ugyanebben az időszakban 271 milliós veszteségről számolt be a vállalat. Bár az értékesítés árbevételét csupán 3,2%-kal sikerült növelnie a Pannunionnak, a 21,4%-ról 25,9%-ra emelkedett bruttó marzsnak köszönhetően (a nyersanyagárak nőttek, azonban az élelmiszer-csomagolási iparágban mutatkozó kereslet lehetővé tette, hogy ezt a vevőkre hárítsa a vállalat) az üzemi eredmény 256%-kal 177 millió forintra ugrott. A javuló költséghatékonyság szintén pozitívan befolyásolta az EBIT-et. Mivel az árfolyamok nem változtak jelentős mértékben, a Pannunionnak nem keletkezett jelentős árfolyamvesztesége. Mindent egybevetve az eredmény szép, de meglepetést nem okozott.
- OTP, FHB: November elsejétől a törvény új pénzügyi intézmények létrehozását teszi lehetővé pénzforgalmi intézmény néven, mely szinte minden banki tevékenységhez rendelkezik majd jogosítvánnyal, kivéve a betétgyűjtést. Az új törvény több jogot ad a bankok ügyfeleinek is. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az Mtelekom november 2-án indítja el az Ipv6 alapú technológia nyilvános tesztelését. Az újítás paci bevezetése 2010-ben várható, a most kezdődő féléves teszt lezárulta után.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.