A tavalyi évet is kevés befektetési eszköz zárta pozitívan. Kedvezőtlen hozamkörnyezet jellemezte a részvényeket, a nyersanyagokat, sőt a kötvénybefektetéseket is. Az S&P 500 index azon a szinten zárta az évet, ahol nyitott, figyelembe véve az osztalékokat is. A BUX 20 százalékot esett, a DAX rosszul teljesített, az osztrák piac 20-30 százalék közötti veszteséggel zárt, a hedge fundok pedig átlagosan -5 százalékot értek el. A nyersanyag befektetéseken is többen veszítettek, mint nyertek, miután egyedül az arany és az olaj ára emelkedett.
– A 2011-es év sok szempontból volt érdekes és ellentmondásos, elég csak egy pillantást vetni a részvény és árupiaci eseményekre. Az árupiacok legnagyobb kivétele az általános árfelhajtó és ármérséklő katalizátorok alól a nemesfémek piaca, az arany és az ezüst árfolyamának mozgását teljesen más tényezők befolyásolták – összegez Heitner Tamás, a Solar Capital kereskedési vezetője.
Horváth István, a a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója úgy véli, amíg az eurózónával kapcsolatban nem enyhül a feszültség, addig az arany ára továbbnőhet. Az ipari fémek tekintetében éppen a kereslet lesz meghatározó, így ha a konjunktúra nem romlik tovább, az ipari nyersanyagok ára is erősödhet és a következő hónapokban az olajár csökkenése sem várható.
Nemesfémek
Miközben az ipari fémek árfolyamai nagyban emelkedtek 2011 elején, az arany rögtön mélypontot ütött 2011. január 27-én, 1318,40 dolláros árszinten a határidős piacokon, írja a Solar Capital elemzésében. Az év eleji piaci vélekedések, miszerint a globális gazdaság stabilabban nő a vártnál, sebezhetővé tette a 10 éve egyfolytában emelkedő aranyat. Ám a nyár közepén ezen meglátások hamisnak bizonyultak, és az arany „safe haven” jellegéből adódóan hatalmas rallyba kezdett. Az árfolyam emelkedése az amerikai adósságplafon és költségvetési politika harcánál gyorsult fel, miután a Standard & Poor’s az ország besorolását lerontotta. Ezt követően augusztus 22-én az arany elérte az 1888,70 dolláros szintet. A nyár végén kiteljesedő görög, olasz és francia államadósság problémák már azért nem jártak árfelhajtó hatással, mert az euró-övezeti gondok erősítették a dollárt, így a dollár elszámolású arany világpiaci ára is mérséklődött. A nemesfém összességében 10 százalékos pluszban zárta az évet 1565,8 dolláron, és így a 11. egymást követő emelkedő évet hagyta maga mögött.
Az aranybefektetés kedveltsége nem változott, az árkorrekciót követően 2012-re újabb emelkedést valószínűsít, hogy a világban az idén lejáró állampapírok jelentős része amerikai hitelpapír – ami okozhat még pánikot a piacon –, hasonlóképpen az is, ha a Fed újabb mennyiségi lazítással pénzt önt a piacokra. (Nem kétséges, hogy megéri aranyba fektetni, ha valakinek elsősorban a pénze értékét szeretné megőrizni.) Ez a likviditásbőség növelheti a vásárlók számát, másrészt a dollár gyengítésén keresztül emelheti tovább a nemesfém dollárban számolt árát. Nem elképzelhetetlen, hogy mindezek miatt idén akár unciánként 2000 dollár fölé is emelkedjen a nemesfém ára. A befektetésnél nem árt az óvatosság, egy-egy korrekció megfelelő beszállási pontot jelent a fizikai aranyba, ami kellő biztonságot adhat a volatilis piaci környezetben is. (Az arany tárolása is speciális feltételeket igényel, erről itt olvashat bővebben.)
Eugen Weinberg, a német Commerzbank fő nyersanyagpiaci elemzője az alapblog.hu-nak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy az aranyat nem tekinthetjük ipari fémnek. Iránta nincs gazdasági fellendülésekhez vagy visszaesésekhez köthető kereslet és kínálat. „Az arany árát meghatározó módon ma szinte csak és kizárólag az általános közérzet, a piaci főszereplők pszichés állapota határozza meg. Az arany nagyjából deviza, ha úgy tetszik, a menedékvaluta szerepét tölti be ma. És mivel a bizonytalanság nem fog –szerintünk – megszűnni, az aranynak nem látunk más utat, mint a felfelé vezetőt”, hangsúlyozta az elemző.
Az ezüst az aranynál sokkal volatilisabban mozgott, beváltva a hozzá fűzött reményeket. Miután közel 81 százalékot erősödött január és április között, súrolva az 1980-as rekord árszintet, az ezüst hatalmasat zuhant, és az év végéig 27,875 dolárra csökkent az árfolyam, 9,8 százalékos mínusszal zárva így az évet. 2012-ben eddig az ezüst az egyik legjobban teljesítő árupiaci termék, miután év elejétől közel 15 százalékot erősödött a felélénkült keresletvárakozásokra. Az ezüst árfolyamának trendjét továbbra is a legnagyobb ütemben növekvő kínai gazdaság és építőipar támasztotta kereslet alakíthatja, ám az ezüstre jellemző hektikus ármozgások miatt a nemesfémmel fokozott kockázatkezelés mellett ajánlott csak kereskedni.
Energiaszektor
A kőolaj piacára mind a politikai, mind a makrogazdasági folyamatok jelentős hatással voltak az elmúlt időszakban. A kőolaj emelkedő trenddel kezdett a 2011-es évbe, mialatt a közel-keleti és líbiai utcai zavargások számos országban mérföldkőnek számító belpolitikai változásokat hoztak. Az amerikai WTI Crude jegyzése áprilisban futott csúcsra, mikor az árfolyam elérte a 113,93 dolláros hordónkénti árat, ezzel 25 százalékos pluszba emelve a könnyűolajat. Ugyanebben a hónapban az északi-tengeri ICE Brent árfolyama 126,65 dollárig emelkedett, mivel a líbiai készletek és az export szűkülésétől vezérelve erősödött a ICE Brent kockázati felára.
Az év közepén azonban ismét 100 dollár alá mérséklődött az amerikai WTI Crude hordónkénti ára, a piac egyre nagyobb aggodalommal tekintett a fejlett és fejlődő gazdaságok növekedési potenciáljára, amely a globális kőolajkereslet csökkenését vetítette előre. A líbiai feszültségek enyhülésével az év utolsó heteiben már a 100 dolláros árszinttel próbálkozott a WTI Crude, ám 98,83 dolláron 8,2 százalékos, míg az ICE Brent 107,38 dolláron 13,3 százalék pluszban zárta az évet.
A Solar Capital elemzője szerint a kőolaj indokolt ára hordónként 80-85 dollár környékén mozog, az ehhez képest megjelenő mintegy jelenleg 20-25 százalékos felárat geopolitikai tényezők okozzák. A legfontosabb ezek közül pillanatnyilag Irán, amely megingathatja az energiahordozó árfolyamát. Ha a január 23-án bejelentett késleltetett olajembargó ellenére sem oldódik a feszültség Irán és az EU között, akkor további kínálatszűkülési félelmektől vezérelve további jelentős áremelkedésre lehet számítani. A geopolitikai tényezők mellett a részvénypiacok és a dollár árfolyamának alakulása is befolyásolja a fekete arany árát. A részvényárfolyamok emelkedése, vagy a dollár gyengülése várhatóan a kőolaj árának emelkedését hozhatja magával. Kisbefektetők számára a kiszámíthatatlan geopolitikai történések miatt ajánlott az óvatosság és a nyitott pozíciók hét vége előtti lezárása.
Mezőgazdasági szektor
A Magyarországon népszerű árupiaci befektetésnek számító mezőgazdasági termékekben az időjárási anomáliák, vetésterület változása és a termelőknek nyújtott állami támogatások indukálnak jelentősebb áremelkedést vagy csökkenést. Egy kisebb változás a várható termelési, vagy készletadatokban már jelentős árváltozásokat idézhet elő, a Solar Capital elemzése szerint.
A búza és a kukorica tudott a legkevésbé emelkedni a múlt évben. A kukorica csupán 3 százalékos erősödést tudhat maga mögött, miután az év második felében a dél-amerikai szárazság miatti gyatra betakarítási eredmény szűkítette a kínálati oldalt. Ez a hatás érvényesült az amerikai termésadatok esetében is, ahol a tartósan magas kukorica árak után a termelők jócskán megnövelték a vetésterületek mértékét, ám a hektáronkénti termés messze a sokéves átlag alatt alakult. A kukorica 6,465 dolláron zárta az évet. A búza ennél sokkal gyengébben, éves szinten 17,8 százalékkal lejjebb 6,5275 dolláron zárt 2011-ben. Ezen a piacon nem könnyű biztos befutót találni, jelenleg a déli félteke időjárása szabja meg leginkább, mibe érdemes befektetni.
Eugen Weinberg azt állítja, hogy a most jellemző áresés csupán rövid távú piaci trend. A terméskilátások világszerte nagyon jók és a Commerzbanknál „arra fogadnak”, hogy csökkenő tendencia megáll majd lassan, de biztosan a visszájára fordul. Az alapblog-nak adott interjúban a szakértő kifejtette: a drágulást nagyon gyorsan beindíthatják váratlan események, mint például esetleges időjárási katasztrófák vagy az, ha az ukrajnai, oroszországi belpolitikai feszültségek felerősödnek. A globálisan zajló életmódváltás jellegzetessége viszont, hogy az élelmezés szerepe minőségileg és mennyiségileg növekszik. A Commerzbank az idén stabil mezőgazdasági árakkal számol, a hosszabb, 24-36 hónapos trend pedig szerintük emelkedő.
A soft commodity piacon a narancslé és a gyapot érdekes árfolyammozgására hívja fel a figyelmet a Solar Capirtal elemzése. A narancslé esetében az elmúlt évben tapasztalt közel 2 százalékos árfolyamcsökkenést az időjárási viszontagságok, a floridai termés jelentős részének elfagyása és a brazil export szűkülése okozta, ám a 2008-as válság csúcspontjától nézve 2008 év végétől több mint 133 százalékot erősödött az árfolyam. A narancslé múlt évi szerényebb teljesítményének oka, hogy a hitelválság utáni keresletkiesés csak a 2011-es évben kezdett jelentkezni.
A gyapot esetében, amely a legextrémebb mozgást produkálta, már inkább a reálgazdasági, azon belül is a könnyűipari felhasználási piac támasztotta kereslet-visszaesés dominált. A ruhaipar látványos hanyatlása az elmúlt években jól láthatóan megfogta a gyapot árfolyamát a 2011. március eleji 2,1515 dolláros csúcson, majd innen esett 57 százalékot az év végi 0,918 dolláros szintig. Három éves viszonylatban ennek ellenére jól teljesített a gyapot is, miután 2009-től 88 százalékot erősödött 2011 év végéig. Jelenleg ebben a kategóriában éppen a fagyasztott narancslé kapott szárnyra, az Egyesült Államok élelmiszeripari felügyelete ugyanis a brazil narancsszállítmányokban gombaölő-szerre utaló nyomokat talált, ezért felfüggesztett minden határon túlról érkező narancsszállítmányt, a kivizsgálás eredményéig.