A 2016-ban 1,6 milliárd euró magán- és kockázatitőke-befektetésre került sor a KKE régióban. Ennek 45 százaléka Lengyelországban, 11 százaléka Csehországban, 10 százaléka Litvániában, 9 százaléka Romániában, 6 százaléka pedig (60 millió euró) Magyarországon történt. Ez az 5 ország tette ki a régió összes kockázati- és magántőke-befektetéseinek 81 százalékát, illetve a befektetést kapó vállalatok (mind összesen 337) kétharmada is itt található. Az 1,6 milliárd euró ugyanakkor a teljes európai befektetési aktivitás csupán 3 százalékát teszi ki – derült ki az Invest Europe legújabb, a Közép- és Kelet-Európával foglalkozó elemzésének adataiból.
A régióban a tőkebefektetések legnagyobb részét, 23 százalékot fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozásokba fektettek be, második helyen, 22 százalékkal az informatikai és elektronikai szektor áll. Magyarországon ehhez képest tavaly az összes tőkebefektetés 36 százaléka irányult az üzleti és ipari szolgáltatásokba, 17 százalékot az informatikai és elektronikai, míg 13 százalékot a fogyasztói szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozásokba fektettek be.
Míg 2015-ben a KKE régióban gyűjtött magántőke értéke alig 418 millió euró volt – az alapkezelők nagyobb hangsúlyt helyeztek a befektetésekre és kiszállásokra –, addig 2016-ban ez az érték 621 millió eurót tett ki. Ez 49 százalékos növekedést jelent, ami összhangban van az összeurópai trenddel; ahol 32 százalékkal több tőkegyűjtés volt tavaly, mint 2015-ben. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a nagyobb alapkezelők visszatértek a piacra.
Földrajzi megoszlás szerint: a régión kívüli európai intézményi befektetők biztosították az új régiós alapok forrásának 58 százalékát, ezzel szemben a KKE régiós befektetők csupán 5 százalékot. Alapok alapjai 27 százalékkal, nyugdíjalapoktól érkezett a források 16 százalékkal, míg állami alapok csupán 15 százalékkal járultak hozzá a teljes tőkegyűjtéshez.
Az értékesített vállalatok többsége az informatikai szektorból való, ezt követi a közlekedés, illetve a fogyasztói szolgáltatások. Az exitek számát tekintve Magyarország a második helyen áll (26 vállalkozás) Lengyelország (29 cég) mögött és Románia (18 cég), Litvánia (12 cég) és Csehország (11 cég) előtt. Ebben az öt országban történt a kiszállások 86 százaléka 2016-ban.
„A magántőke-aktivitás igen erős volt a KKE régióban tavaly. A piacon élénk volt az érdeklődés az alapok és az alapok befektetői részéről egyaránt” – mondta Robert Manz, az Invest Europe’s Central and Eastern Europe Task Force elnöke. „A tranzakciók számát tekintve Magyarország Lengyelország után a második, azaz továbbra is igaz, hogy idehaza a kisebb értékűek, de nagyobb számúak a befektetések, azaz idehaza a venture capital típusú befektetések dominálnak szemben pl. a csehek jellemzően private equity fókuszú piacával. Érdekes az is, hogy míg a régió egészében az állam mint befektető részesedése az újonnan indult alapokban csökkent, idehaza a tavalyi évben a HVCA statisztikái szerint csak állami alapok indultak” – mondta Zsembery Levente, a HVCA elnöke.