Ma már városonként több tucat iroda és néhány országos hálózat tagjai gyűjtik össze az ismert magyar bankok hitelajánlatait, de a hitelirodák kínálatában olyan pénzintézetek termékei is megtalálhatók, amelyek Magyarországon alig egy-két, jellemzően fővárosi irodával rendelkeznek.
6,7 millió forintos átlagos hitelösszeg
Az országos hálózattal rendelkező C&I Csoport az elmúlt 12 hónapban 2100 igénylőnek mintegy 14 milliárd forint hitel kihelyezésénél járt el közreműködőként, egy hiteligénylő tehát átlagosan 6,65 millió forintnyi hitelt vett fel. Közel 40%-kal magasabb ez az arány a fővárosban, ahol az átlagos hitelfelvétel mértéke eléri a 9,1 millió forintot Ez bő 15%-os növekedés a korábbi év hasonló időszakához képest. A hitelek iránti emelkedő kereslet más téren is megmutatkozik: egyre kevesebb a holtszezon, 2008-ban például a korábban lanyha keresletéről ismert júliusban is rekord forgalmat bonyolított a C&I Csoport 19 Hitelinfo irodája.
Változóban van a hitelközvetítőt felkeresők összetétele is: míg korábban elsősorban a BAR-listás, jövedelemigazolással nem rendelkező, jellemzően 1-2 millió forintos hitelösszeget felvevők tekintették át a hitelirodák kínálatát, addig ma már a középosztály tagjai is felkeresik az irodákat. "A nagybankok termékei mellett egyre inkább előtérbe kerülnek a termékeiket elsősorban közvetítő irodákon keresztül kínáló, itthon még kevésbé ismert, de tőkeerős külföldi pénzintézetek által kínált hiteltermékek is. - mondja Fitos Szilárd, a C&I Csoport ügyvezetője. A hitelirodák változatlan formában kínálják a bankok akciós hiteleit, s mivel számos pénzintézettel állnak kapcsoltban, ugyanannyi idő alatt lényegesen több akciós ajánlatot tudnak bemutatni az ügyfélnek. "Néhány esetben az irodán keresztül felvett hitelekre a teljes futamidőre akár 1-1,5%-kal kedvezőbb kamatot kaphatnak az ügyfelek." - mutat rá Fitos az előnyök egyikére.
Fordulópont
A 2008-as év más téren is vízválasztónak bizonyult: a korábbi években a jelzálog alapú hitelek felvétele mögött hitelcélként 90%-ban ingatlanvásárlás, illetve szabad felhasználás állt, addig ebben az évben a hitelfelvevők közel 30-40%-a korábbi hitelét cserélte le alacsonyabb törlesztő részletű hitelre, de a korábbiaknál többen döntöttek az előtörlesztés mellett. "Egyrészt sok hitel most lépett a 4-5. évfordulójába, amikor az ügyfelek már rendelkeznek némi tartalékkal, másrészt a nyár folyamán rendkívül alacsony svájci frank, illetve euró árfolyam miatt döntöttek a szokásosnál többen az előtörlesztés mellett." - mutat rá Fitos. Az előtörlesztők azzal a szerencsés helyzettel is találkozhattak, hogy az akár 15%-os hitelfelvételi/előtörlesztési árfolyamkülönbség miatt az igényelt hitelösszegnél alig 1-2%-kal többet kellett visszafizetniük. A hitelkiváltások növekvő száma azt mutatja, hogy egyre több a tudatos, a pénzügyeit alaposan megtervező ügyfél.
Hiányzó szabályzás
A hitelközvetítő terület jelenleg semmilyen szabályozás alatt nem áll. Abban az esetben, ha valaki közvetítő irodához fordul, mindenképpen javasolt rákérdezni arra is, hogy a szolgáltatás igénybevétele mekkora egyéb költséggel jár, mert sajnos nagyon sok helyen több százezer forintos munkadíjakat is elkérnek. Számos esetben előfordult az is, hogy a közvetítő irodák valótlan konstrukciót ajánlottak és a jóhiszemű hitelfelevő csak a közjegyzői irodában szembesült azzal, hogy az eredeti ajánlathoz képest jelentős az eltérés. "Hasonlóan a pénzintézetekhez, itt is több helyről kell ajánlatot kérni, mielőtt a végső döntést meghozzuk." - mondja az ingyenes szolgáltatást nyújtó C&I Csoport ügyvezetője.