A fiatal munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók a kedvezményre jogosító kártya érvényességi idejének első évében a bruttó munkabér szerinti 15, a második évében 25 százalékos járulékkal letudják a társadalombiztosítási és a szolidaritási kötelezettséget, mentesülnek a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetése alól.
A kedvezményt a minimálbér másfélszereséig, felsőfokú végzettségűeknél annak kétszereséig érvényesítheti a foglalkoztató. A kedvezmény egymást követően több munkáltatónál is igénybe vehető.
Az igazolványt az adóhatóság állítja ki. A kártyán az adóazonosító jel, a pályakezdő neve, személyes adatai, a kiállítás és az érvényesség ideje szerepel. A kártya a kiváltásától számított két évig érvényes, figyelembe véve azt is, hogy a munkavállaló 25 évnél, felsőfokú végzettségű esetében 30 évnél fiatalabb legyen. A kedvezményt ugyanis csak ez a korosztály veheti igénybe.
Eddig különösen a fővárosban és környékén, valamint Kelet-Magyarországon és a Kisalföldön volt népszerű a program. Budapesten 7.338, Pest megyében 4.606 kártyát igényeltek. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csaknem 3.000, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron megyében 2.500 fiatal igényelt kártyát.
Az Országgyűlés már foglalkozik azzal a törvényjavaslattal, amely révén más társadalmi csoportokra is kiterjesztenék a hasonló kedvezményt. A Start Plusz és a Start Extra programnak várhatóan 4,1 milliárd forint lesz a forrásigénye, 2008-ban a kormány csaknem 14 milliárd forinttal számol. Ha az Országgyűlés tavasszal elfogadja a törvényjavaslatot, az új lehetőség a második félévtől vehető igénybe.