2012-től váltás, de nem tudni mire

2012 januárjában kezdődik a rendszercsere projekt a Budapesti Értéktőzsdén, ám a konkrét üzleti modell elfogadásáról egy későbbi időpontban döntenek majd - határoztak az érintettek a keddi közgyűlésen. A társaságban a brókercégek közül legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező KBC Securities Magyarországi Fióktelepe szerint megfelelő döntés született.

A bevezetendő új modell a Deutsche Börse-NYSE/Euronext közös új kereskedési rendszere lesz, míg a konkrét üzleti modell elfogadásáról egy későbbi időpontban döntenek majd. "Ezt a határozatot a tulajdonosok 100 százalékban támogatták" - közölte az ügylettel kapcsolatban Eddy D'Hertoge, a KBC Securities Magyarországi Fióktelepének vezérigazgatója. „A KBC Securities alapvetően semleges álláspontot képviselt a BÉT kereskedési rendszere körül kialakult vitában, hiszen hívei vagyunk a fejlesztésnek, így akár a magyar tőzsdét kiszolgáló MMTS rendszer lecserélésének is, ugyanakkor az időzítést több okból, mi sem tartottuk megfelelőnek" - hangsúlyozta a vezető, aki ugyanakkor hozzátette, hogy a kereskedési rendszer jövőjével kapcsolatosan megfelelő döntés született meg a BÉT-en. (2008-ban már felmerült a váltás, erről bővebben ide kattintva olvashat.)

A határozat szövegéből kitűnik, egyelőre az sem biztos, hogy a BÉT milyen új kereskedési rendszert vezet majd be. Az ütemezés és a bevezetés pontos módja pedig végképp ismeretlen. A tervek szerint 2012 januárjáig dől el, hogy a BÉT-nek a Deutsche Börse és a Wiener Börse által is használt Xetra rendszert, vagy azt az UTP-t érdemes inkább bevezetnie, amely az NYSE-Euronext csoport tőzsdéin működik. "Elhanyagolható az esélye, hogy ezeken kívül egy harmadik rendszerre essen a választás." - vélte Eddy D'Hertoge.

Gondok a váltással?
Veszélybe sodorja a magyar tőkepiac húszéves eredményeit, ha a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) párhuzamosan működne a jelenlegi és a tőzsde osztrák főtulajdonosa által bevezetni tervezett új kereskedési rendszer, állították hétfői sajtótájékoztatójukon a magyar befektetési szolgáltatók. Ezért kérik a felügyelet, a jegybank és a kormány közbenjárását az új kereskedési rendszer bevezetése elhalasztásának érdekében.
A BÉT forgalmának 47 százalékát adó öt brókercég szerint a két rendszer párhuzamos üzemeltetése felesleges többletterhet jelent a befektetési szolgáltatóknak, amelyeket amúgy is számos tényező sújt a globális pénzügyi válság miatt. Álláspontjuk szerint a tervezett intézkedéssel magyarországi munkahelyek is veszélybe kerülnek. Bár a kérdés régóta napirenden szerepel, most a hazai piaci szereplők - eltérő üzleti érdekeik ellenére - egységesen lépnek fel a döntés elhalasztása mellett, amely más - külföldi - szereplők megjelenését hozná magával a magyar börzén.
Ezt követően hétfőn este lemondott a Budapesti Értéktőzsde elnöki tisztéről Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo