Versenyfutás a Sarkvidékért

Moszkva hadihajókat küld a sarkkörre, Kína pedig újraosztaná a sarkvidéket, ahol a világ földgázkészleteinek harmada található. Mindeközben a sarkvidéken ketyeg a globális felmelegedés időzített bombája.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Élesedik a versenyfutás az északi területekért - Kép: SXC

A geológusok becslése szerint a világ feltáratlan földgázkészleteinek harmada és kőolajtartalékának 13 százaléka a sarkkörön túl található, amiért őrült versenyfutás kezdődött a nagyhatalmak között. A korábban elhanyagolt sarkvidék a globális felmelegedés által okozott olvadás hatására hirtelen a lehetőségek földjévé vált.

A finn kormányzat nemrég nyilvánosságra került jelentése szerint a következő évtizedben mintegy 100 milliárd eurónyi befektetés érkezik Európa sarkvidéki területeire, ami Magyarország éves GDP-jének megfelelő összeg.  Az energiahordozókon túl a vasérclelőhelyek, Grönland ritkafém lelőhelyei, a halászat és a sarkvidéki hajózás is óriási lehetőségeket rejt.

Nagyhatalmak harca

Jelenleg hat ország, Kanada, az USA, Oroszország, Norvégia, Izland és Grönland révén Dánia rendelkezik sarkvidéki területekkel, ám egyre több ország igyekszik pozíciókhoz jutni a sarkvidéken. Kína nemrég jelentette be, hogy egyetlen nemzet sem birtokolhatja a sarkvidéket, mert az az egész emberiséget illeti, és Kína, mint „sarkvidék közeli” állam beleszólást követel az arktiszi politikába. Hatalmi ambíciójának jeleként Kína már jégtörő hajók gyártásához fogott,  és teszteli munkagépeit a sarki körülmények között - írja a Best Machinery.

Oroszország tavaly ősszel, a Szovjetunió felbomlása óta először hadihajót küldött az arktiszi vizekre, és Putyin azt is bejelentette, hogy újranyitják a sarkvidéki katonai támaszpontokat is, ezzel is alátámasztva területi követeléseiket. Az amerikai védelmi miniszter egy konferencián arról beszélt, hogy az USA vezető szerepre tör az arktiszi vizeken, és haditengerészeti fejlesztésekbe, valamint mélytengeri kikötők építésébe kezdenek.

Bár a három nagyhatalom ereje megkérdőjelezhetetlen, még az egyébként békés skandináv államok is igyekeznek kihasítani valamit a tortából. Dánia már bejelentette igényét a sarkvidék egy részére, Grönland viszont Dániától függetlenedve gazdagodhatna meg a bányászati jogok révén.

Harc a stratégiai ritkaföldfémekért

A sarkvidék egyik legfontosabb kincse Grönland, amely néhány hónapja engedélyezte az urán és ritkaföldfémek kitermelését a szigeten. A mindössze 57 ezer lakosú sziget jólétét igyekszik bebiztosítani a bányászat engedélyezésével – írja a Reuters.

Az urán hadászati jelentősége óriási, míg a ritkaföldfémek a modern technológiákhoz elengedhetetlenek. Eddig Kína biztosította az okoskészülékekhez szükséges ritkaföldfémek 90%-át, most Grönland az egyeduralmát veszélyezteti. Nem véletlen, hogy a kínai befektetők már a szigeten tolonganak, és egy 500 milliárdos befektetéssel kecsegtetik a szigetlakókat, míg Brüsszel azért lobbizik a kis szigetországnál, hogy ne kínai befektetők kapják a koncessziós jogokat.

Versenyfutás Észak fekete aranyáért
A globális fölmelegedés egyik következményeként gyorsuló ütemben olvad az Északi-sarkvidék jégpáncélja, megkönnyítve a mélyben rejlő ásványkincsek elérését és kiaknázását. Az Arktisszal határos öt állam évek óta vitázik arról, kihez tartozik az Északi-sark. A tét nem kevesebb, mint irdatlan kőolaj- és földgázkészletek, értékes érclelőhelyek birtoklása, valamint a jövő hajózási útvonalainak ellenőrzése.
A tenger kincsei

A tengeri jégtakaró visszahúzódása lassan megnyitja az utat az sarkvidéki hajózás előtt is. Szakértők szerint, ha végleg megnyílik az északi út, akkor annak jelentősége a Szuezi-csatornával fog vetekedni, és a Föld egyik legforgalmasabb hajózási útvonalává válhat. A hajózási útvonal lerövidítése egyetlen út esetén százezer dollárra tehető, így egyre több társaság próbálkozik az egyelőre még veszélyes útvonallal.

Ketyeg az időzített bomba

Míg a gazdaság szereplői örülnek az olvadó jégnek, addig az éghajlatkutatók a veszélyekre figyelmeztetnek. A globális felmelegedés hatására a sarkvidék hőmérséklete emelkedik a legnagyobb mértékben, aminek katasztrofális hatásai is lehetnek. A tenger alatt és az állandóan fagyott földben ugyanis rengeteg metángáz található, amely az enyhülés hatására egyre gyorsuló ütemben jut a légkörbe. A metán a szén-dioxidhoz hasonló üvegházhatású gáz, de hatása sokkal erőteljesebb. Ha a sarkvidéken befagyott metán gyors ütemben kerül a légkörbe, akkor ugrásszerűen emelkedhet a Föld átlaghőmérséklete.

(A klímaváltozás egyébként is komoly károkat okoz, és lehetséges, hogy rosszabb lesz, mint gondoltuk.)

A Cambridge Egyetem kutatói szerint ennek gazdasági kára egészen elképesztő összeg, mintegy hatvanezer milliárd dollárra becsülhető, ami jóval meghaladja azt az összeget, amit az emberiség nyerhet a sarkkör felszabadulásától.

A jövőnkbe kerülhet a fekete reneszánsz
A modern világban a szén az ipari forradalom idejét idézi, ugyanakkor ez a nyersanyag még mindig a világ egyik legfontosabb energiahordozója és jó úton van afelé, hogy visszanyerje korábbi fontosságát. Elsősorban azért, mert minden másnál olcsóbb, de az sem mellékes, hogy szinte mindenhol megtalálható. Van belőle nekünk is bőven.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo