Újra vonzó lett a távfűtés

Csökkenni látszik a távfűtésről leválni akarók száma részben a távhőszolgáltatás áfájának mérséklése és a gázár csökkenés hatására - állapítja meg az energiainfo.hu és a KPMG közös elemzése, amit csütörtökön ismertettek a készítők Budapesten sajtóbeszélgetés keretében.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A távhőtermelést és ezért a szolgáltatás gazdaságosságát most a hővel kapcsolt áramtermelés támogatásának felülvizsgálata veszélyezteti.  Fekete Csaba a KPMG Tanácsadó Kft. energetikai és közüzemi tanácsadásra szakosodott menedzsere felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 után változik a támogatás rendszere. A hatályos jogszabály szerint azok a fenti módon kapcsoltan termelő erőművek, amelyeknek a beruházása már megtérült, nem kap támogatást azzal, hogy jogszabályban meghatározott, a piacinál jóval magasabb áron kötelező átvenni az általa megtermelt áramot. Ezért terjedt el az elmúlt évtizedben ez a termelési mód a távhő szektorban is.

A kérdés most az, hogy kapcsolt termelők támogatott villamosenergia-átvétele milyen mértékben tartható fenn 2010 után is, mivel ennek teljes megvonása a kapcsoltan termelők azonnali leállását is eredményezheti. Ez pedig - fejtette ki Fekete Csaba - nyilvánvalóan hőár-emelkedést jelentene a távhő fogyasztóknál. A KPMG szakértője hozzáfűzte: ezek az erőművek a földgáz jelenlegi árát sem tudnák megtermelni.

Az energiainfo.hu és a KPMG szakértői szerint a Magyar Energia Hivatal nincs könnyű helyzetben, mivel az ő feladata a 2010 után is támogatásra érdemes kapcsolt termelők kiválasztása. A döntés nemcsak az érintett termelők, hanem adott esetben a hőt hasznosító távhő körzet működését is jelentősen befolyásolhatja.

Kihívásokkal teli évek következnek

Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője szerint a földgáz költségek csökkenésére alapozott hőár-csökkentés tüneti kezelés. Az elemző ugyanakkor a fűtési szezon előtt arra is figyelmeztet, hogy a többi energiaszolgáltatónál az elmúlt félévben kiugróan tetemes díjhátralékot kell menedzselni. Az elemző szerint a távhőszolgáltatás gondjainak érdemi kezelését jelentené a Környzet- és Energia Operatív Program (KEOP) 2009-2010-es akciótervének felülvizsgálata, ha a mintegy 90-100 milliárd forint uniós forrást a hatékony energiafelhasználás támogatására fordítanák, ami minden értelemben válságkezelő hatású lenne.

Fekete Csaba, a KPMG szakértője úgy gondolja, hogy az elmúlt időszakban tömegesen jelentkező leválási szándék erősítette a távhő szolgáltatók közreműködési hajlandóságát a panel épületek szigetelésében és belső fűtési rendszerük korszerűsítésében. A következő években éppen ezért jelentősen csökken a hőigény, ami - a megújuló mellett - új kihívást jelent a távhőszektornak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo