A távhőtermelést és ezért a szolgáltatás gazdaságosságát most a hővel kapcsolt áramtermelés támogatásának felülvizsgálata veszélyezteti. Fekete Csaba a KPMG Tanácsadó Kft. energetikai és közüzemi tanácsadásra szakosodott menedzsere felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 után változik a támogatás rendszere. A hatályos jogszabály szerint azok a fenti módon kapcsoltan termelő erőművek, amelyeknek a beruházása már megtérült, nem kap támogatást azzal, hogy jogszabályban meghatározott, a piacinál jóval magasabb áron kötelező átvenni az általa megtermelt áramot. Ezért terjedt el az elmúlt évtizedben ez a termelési mód a távhő szektorban is.
A kérdés most az, hogy kapcsolt termelők támogatott villamosenergia-átvétele milyen mértékben tartható fenn 2010 után is, mivel ennek teljes megvonása a kapcsoltan termelők azonnali leállását is eredményezheti. Ez pedig - fejtette ki Fekete Csaba - nyilvánvalóan hőár-emelkedést jelentene a távhő fogyasztóknál. A KPMG szakértője hozzáfűzte: ezek az erőművek a földgáz jelenlegi árát sem tudnák megtermelni.
Az energiainfo.hu és a KPMG szakértői szerint a Magyar Energia Hivatal nincs könnyű helyzetben, mivel az ő feladata a 2010 után is támogatásra érdemes kapcsolt termelők kiválasztása. A döntés nemcsak az érintett termelők, hanem adott esetben a hőt hasznosító távhő körzet működését is jelentősen befolyásolhatja.
Kihívásokkal teli évek következnek
Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője szerint a földgáz költségek csökkenésére alapozott hőár-csökkentés tüneti kezelés. Az elemző ugyanakkor a fűtési szezon előtt arra is figyelmeztet, hogy a többi energiaszolgáltatónál az elmúlt félévben kiugróan tetemes díjhátralékot kell menedzselni. Az elemző szerint a távhőszolgáltatás gondjainak érdemi kezelését jelentené a Környzet- és Energia Operatív Program (KEOP) 2009-2010-es akciótervének felülvizsgálata, ha a mintegy 90-100 milliárd forint uniós forrást a hatékony energiafelhasználás támogatására fordítanák, ami minden értelemben válságkezelő hatású lenne.
Fekete Csaba, a KPMG szakértője úgy gondolja, hogy az elmúlt időszakban tömegesen jelentkező leválási szándék erősítette a távhő szolgáltatók közreműködési hajlandóságát a panel épületek szigetelésében és belső fűtési rendszerük korszerűsítésében. A következő években éppen ezért jelentősen csökken a hőigény, ami - a megújuló mellett - új kihívást jelent a távhőszektornak.