A Tisza-tó kezelést igényel, ezt tudomásul kell venni - állította a szakember. A harminc évvel ezelőtt kialakított tó problémái hosszú évek óta ismertek, pénz hiányában eddig nem történt érdemi beavatkozás az iszaposodás, a feltöltődés megakadályozása érdekében. Ez a munka most megkezdődhet.
A gondot az okozza, hogy három évtizeddel ezelőtt nem valósultak meg az eredeti tervek, nem sikerült a területet a fatuskóktól megtisztítani, és azt sem vették akkor figyelembe, hogy az áradásokkal bekerülő hordalék milyen mértékben változtatja meg az áramlást.
Az úgynevezett öblítő csatornák ezért megépültek az évek során, de ez nem elég, és az a szemlélet sem, hogy a víz sok mindent eltakar - hangoztatta Aradi Csaba.
Hatmilliárd hiányzik
Bizonyos területeken a Tisza-tó feltöltődése már kritikus, a korábbi 10 méteres mélység 1,5 méterre csökkent, ezeken a sekély vizeken megjelent a sás, a nád, intenzívvé vált a hínár elterjedése, a terület felét hovatovább vízinövényzet fedi - mondta a miniszteri megbízott.
Ha a védelmi munkálatokat összekapcsoljuk a fejlesztési elképzelésekkel, akkor látványos eredményeket érhetünk el - vélte Aradi Csaba. Állítása szerint mintegy 2 milliárd forint erre a célra már rendelkezésre áll, de legalább 8 milliárd forint kellene ahhoz, hogy az elmaradásokat - ha csak részben is - pótolni lehessen. (Egyre több román, ukrán és brit látogat el a tisza-tavi turisztikai régióba, miközben csökken a még mindig leggyakoribb német és lengyel vendégek száma.)