Civilizációnk üvegházgázkibocsátásának közel 40 százalékát nyelik el az óceánok. A széndioxid savasodást idéz elő a tengerekben, ami megnehezíti a mészvázú élőlényeknek, hogy életben maradjanak, mert a savas víz lebontja a vázukat.
Más folyamatról van ugyan szó, mint ami a sós vizekben végbemegy, de az édes vizeket is kedvezőtlenül befolyásolja a szennyezett levegő, derült ki egy új kutatásból. A Current Biology szaklapban megjelent tanulmány azt ecsetelte, hogy Németországban a Ruhr-vidéken hogyan savasodtak el a tavak és folyók.
Szakemberek 35 éven át, 1981 és 2015 között mérték a vizek pH-értékét, s ez 0,3-mal csökkent. (A pH 1-14 közötti skálán mozog, 1 jelzi a legsavasabb értéket.) Mi okozza ezt a változást?
A mechanizmus nem egészen világos a tudósok számára sem, de vallják, hogy a levegő CO2-tartalma okozza a savasodást. Ennek megértéséhez megvizsgálták a víz hőmérsékletének változását, a víz sűrűségét, pH-szintjét, az ionfajták elrendezkedését és a vízben található nem szervetlen anyagokat.
A héjas (mészvázas) állatok közül a Daphnia, vagyis a kis vízibolhák két fajtáját vizsgálták, s azt tapasztalták, hogy ha a vízben nagyobb volt a széndioxidmennyiség, akkor nehezebben tudtak érzékelni a ragadozófajták jelenlétét és megvédeni magukat.
Ha további vizsgálatok is megerősítik, hogy a légszennyezés az édesvizek savasodását okozza, akkor ivóvizünk is veszélybe kerülhet.
(futurism.com)