Orosz helyett iraki és iráni függőségbe rohanhatunk

Egy nappal az unió legfőbb keleti energiahordozó-importőrével, Oroszországgal való csúcstalálkozó előtt az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta energiabiztonsági cselekvési tervét, amely a klímacsomaghoz hasonló ambiciózus célkitűzéseket tartalmaz.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tegnap ismertetett cselekvési terv az energiahordozó-import diverzifikálására helyezi a hangsúlyt, elsődlegesen Közép-Ázsia, a Közel-Kelet, Afrika és Norvégia bevonásával - ismertette az EUvonal. A dokumentum Azerbajdzsánt, Irakot, Kuvaitot, Libanont, Szíriát és Türkmenisztánt nevezi meg lehetséges beszállítóként, valamint Iránt és Üzbegisztánt, amennyiben a politikai feltételek alakulása ezt lehetővé teszi. Az Európai Unió jelenleg energiafogyasztásának 54 százalékát, gázfelhasználásának 61 százalékát külföldről szerzi be, mely minden európai polgárnak évente mintegy 700 eurójába kerül. Az Európai Bizottság becslése szerint 2030-ra ez 84 százalékra fog nőni. Az import 42 százalékát Oroszországtól szerzi be az unió.

A Bizottság cselekvési terve szerint Európának a lehető legjobban ki kell használnia a határain belüli, elsősorban megújuló energiaforrásokat. A dokumentum javaslatot tesz a tagállamok országos hálózatainak összekötésére is, egy mediterrán és egy észak-európai gyűrű kiépítésével, melyek egy majdani összeurópai hálózat alapjai lehetnek. A cselekvési terv emellett részletesen foglalkozik az épületek, járművek, termékek energiahatékonyabbá tételének lehetőségével, valamint az energia-ellátás biztonságának növelése érdekében az olaj- és gázkészletek átláthatóságával.

Megint a 20 százalék

A cselekvési terv épít a Bizottság korábban bejelentett "háromszor húszas" célkitűzéseire, melyről a tagállamok a várakozások szerint jövő hónapban fognak dönteni.

A Bizottság új jogszabályokkal segítené elő a cselekvési tervben foglalt célok megvalósulását. Így előírnák például, hogy az új vagy felújított épületeknek milyen energiahatékonysági mutatóknak kell megfelelniük, mellyel 2020-ra 5-6 százalékos energia-megtakarítást is el lehetne érni. Ez Belgium és Románia teljes energiafogyasztásának felel meg.

Előírásokat fogadnának el továbbá az energiatakarékos izzókról és a háztartási eszközökről is. Mindezzel akár évi ezer euróval is csökkenhetne a háztartások energiafogyasztása. Külön jogszabály-javaslatként a Bizottság indítványozza majd a járművek gumiabroncsainak energiahatékonyság szerinti osztályozását. A fogyasztók üzemanyag-költségeiket akár tíz százalékkal is csökkenthetik, ha jobb minőségű gumit választanak.

A Bizottság kapcsolódó dokumentumai ide kattintva érhetőek el.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo