Magyarországon évente több mint 3000 fesztivált rendeznek, amelyeken több százezer ember vesz részt. A nagy látogatottságú rendezvények óhatatlanul magas környezetterheléssel járnak: szerves és szervetlen hulladék keletkezésével, hang-, fényszennyezéssel, a természeti környezet sérülésével, nagyobb mértékű ivóvíz fogyasztással, por és szén-dioxid szennyezéssel.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a fesztiválszervező szakmával és zöld civil szervezetekkel közösen kialakította azt a szempontrendszert, amivel csökkenthető a rendezvények, fesztiválok környezetterhelése. Dr. Oláh Lajos államtitkár szerint kiemelten fontos, hogy a legtöbb látogatóval rendelkező rendezvények a lehető legkisebb környezetvédelmi terhet jelentsék Magyarország számára. A szaktárca a bevont partnerekkel olyan „zöld" kritériumrendszert dolgozott ki, melyhez a rendezvények, fesztiválok szervezői is igazodni tudnak. A Zöld Fesztivál cím elnyeréséhez szükséges kritériumok azt is biztosítják, hogy a rendezvények, fesztiválok az élményszerzés mellett környezettudatos gondolkodásra is neveljék a szórakozni vágyókat.
A Zöld Fesztivál címet bármely magyar rendezvény, fesztivál elnyerheti, ha kitölti a jelentkezési lapot, és a meghatározott követelményrendszert teljesíti. A fesztiválok rendezőinek 4 környezettudatos alapkövetelményt kötelező vállalnia, és ezen felül, legalább 4 szabadon választható kritériumot kell teljesítenie a választható 8-ból. A Zöld Fesztivál megtisztelő címre minden rendezvény egy évre jogosult és a következő évre igényelheti újra. A vállalt környezettudatos kritériumok betartását civil szervezetekből és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Zöld Pont Irodáinak szakembereiből álló csoport szúrópróbaszerűen ellenőri a fesztivál ideje alatt.