Nem a maffia felelős az erdőirtásokért?

A Peruban, Kolumbiában és Bolíviában tapasztalható nagymértékű erdőirtásokért infrastrukturális építkezések a felelősek, nem a kokacserje termesztése, mint ahogy azt az ENSZ sokáig hitte – vélik amerikai egyetemi kutatók.

Az ENSZ és a kábítószer-kereskedelem visszaszorításán dolgozó különféle kormányzati erők sokáig a kokainmaffiát hibáztatták a dél-amerikai őserdő-pusztításért. A legújabb kutatások azonban azt bizonyítják, hogy nem ők a ludasak a nagymértékű fakivágásban. Bizonyos üzleti körök ugyanis abban érdekeltek, hogy az amazonasi esőerdő nyugati régióit megnyissák a beruházások és befektetések előtt. A New York-i Stony Brook University tanulmánya szerint az erdőpusztítás elsődleges oka az a építkezési és útépítési program, mely az 1960-as évek óta folyamatban van, s a régió kormányai kezdeményezték a célból, hogy újra benépesítsék az Amazonas folyó dzsungelét. Az Amazonas ekkoriban javarészt állami tulajdonban volt mindhárom érintett országban, Peruban, Kolumbiában és Bolíviában. A gazdák terjeszkedni kezdtek, egyre több erdős területet tettek magukévá, ahol növénytermesztést folytattak, valamint legelőket létesítettek az állatok tenyésztésére. Hasonló folyamatok játszódnak le más országokban is. 

Kép: SXC

Az amerikai szakemberek többek között műholdas felvételek tanulmányozásával jutottak erre a konklúzióra. A tanulmány szerzői szerint a kokainipar is azért ívelt fel itt, mert a kormányok integrálni kezdték a régiót a gazdaság vérkeringésébe, vagyis ez is a kedvezőtlen mellékhatások egyike, nem pedig az erdőpusztítás fő oka. A kokacserje termesztése „elhanyagolható hatással” volt az erdős területek csökkenésére, hangoztatják a tudósok. Ma az esőerdő tulajdoni viszonyai javarészt tisztázatlanok, s a kutatók sem tudtak hozzáférni megbízható adatokhoz arról, kik, illetve milyen gazdasági szervezetek pontosan mely területeket birtokolják. A zavaros tulajdoni viszonyok megnehezítik az átfogó és rendszerszintű erdővédelem meghonosítását.

Az ENSZ és a szegénység orvoslására felesküdött fejlesztési szervezetek mondókája az volt, hogy a nincstelen mezőgazdák azért nyomulnak be az erdős területekre, és vágnak ki fákat, hogy a kábítószer alapanyagát termesszék, mert nincsen más alternatívájuk. Erre válaszképpen a fejlesztési ügynökségek olyan programokat indítottak, melyek más növények termesztésében tették érdekeltté a farmereket. Az új tanulmány szerint ez azonban nem segít az erdőpusztítás megfékezésében. A megfelelő módszer természetvédelmi övezetek kijelölése lenne, és azok gondos őrzése.

Mi gyilkoljuk az orangutánokat
Több mint a negyede eltűnt az indonéz erdőknek az elmúlt 25 évben. A hatalmas pusztítás oka, hogy hatalmas mennyiségben van szükség területekre a pálmaolaj előállításához. Közben pedig a legközelebbi rokonainkat irtjuk ki ezzel.

Véleményvezér

Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost

Kövér Lászlónál betelt a pohár, megbüntette Hadházy Ákost 

A független országgyűlési képviselőnek hétmillió forintba került egy régebbi Orbán-beszéd lejátszása a parlamentben. 
Megéri majd átmenni vásárolni: olyan bolt nyílik Szlovákiában, amilyen Magyarországon nincs

Megéri majd átmenni vásárolni: olyan bolt nyílik Szlovákiában, amilyen Magyarországon nincs 

Komoly vetélytársat kapnak a diszkontláncok.
Orbán Viktor Európa szégyenpadjára tette Magyarországot

Orbán Viktor Európa szégyenpadjára tette Magyarországot 

Mivel egyedül vétózott. 
Milyen rezsicsökkentés? Nálunk a legmagasabb az áram ára

Milyen rezsicsökkentés? Nálunk a legmagasabb az áram ára 

Erre Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet.
Nem omlik össze az ukrán hadsereg Trump szakítása miatt

Nem omlik össze az ukrán hadsereg Trump szakítása miatt 

Marad az ukrán ellenállás.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo