A Political Capital nevű cég a gázkonfliktussal kapcsolatos elemzésében aláhúzza: a konfliktusnak azonban hosszú távon is csak Ukrajna lehet a vesztese, mert az idő haladtával egyre kevésbé játszik majd szerepet a gázszállításban. A konfliktus fokozza az uniós országok törekvéseit energiafüggőségük mérséklésére Oroszországgal szemben, még ha ezen törekvésekből lassan alakulnak ki megvalósult beruházások. Azért is Ukrajna vesztese a gázvitának, mert az EU-t a nemzetközi gázszállítások veszélyeztetése elfordítja az ukrajnai beruházásoktól, és az uniós a gáztranzit másik fő lehetséges államával, Törökországgal erősíti majd kapcsolatait.
A Capital Economics, a felzárkózó piacok helyzetének elemzésével foglalkozó londoni társaság közgazdásza szerint Ukrajna engedni kényszerül, mégpedig piaci árat fizetve az orosz gázért, ami viszont gazdasági recessziójának mélyülését hozza majd magával. A társaság közgazdásza szerint - akit a Bloomberg amerikai hírszolgálat idéz - a vita ugyanis csak a piaci ár megfizetésével zárható majd le tartósan.
Ukrajna GDP-je az idén várhatóan több mint 5 százalékkal zsugorodik. A gázszámlája 11,5 milliárd dollárra emelkedhet a szakember számításai szerint, ha a Gazprom az EU-s árat, az ezer köbméterenkénti 420 dollárt fizetteti vele, továbbá az ukrán gázfogyasztás 85 milliárd köbméter körül alakul, a saját termelés marad 20 milliárd köbméter és a tranzitdíj fejében a Gazprom "ingyen" szállít 17 milliárd köbméternyit. A fizetendő összeg önmagában megfelel az ukrán GDP 5,8 százalékának. Az ukrán gázszámla viszont 2010-re kisebb lesz majd.
A Political Capital a két országnak, Ukrajnának, illetve Oroszországnak az érdekeit, illetve a gázháború politikai kockázatait is vizsgálja, kiemelve, hogy Oroszország legjelentősebb energiavásárlója az EU. Ha utóbbi a források diverzifikálására vesz irányt, akkor Oroszország jelentős bevételektől eshet el. Oroszország érdeke az Oroszországon átvezető alternatív vezeték, míg a Nabucco és az alternatív energiaforrások fejlesztése nem.