Miközben a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai már rövid távon egyre inkább láthatóak, a válságnak jelentős hatása lehet a globális energiapiacokra is hosszú távon, állapítja meg a Boston Consulting Group (BCG) legutóbbi tanulmánya. E szerint lehet, hogy a fosszilis tüzelőanyagok iránti globális kereslet 2019-ben elérte a csúcspontját. A BCG hétfőn megjelent tanulmánya a Have We Passed Peak Demand for Fossil Fuels? több energiapiaci forgatókönyvet is felvázol 2030-ig.
A BCG elemzése V, U és L alakú gazdasági kilábalás mentén vizsgálta a jövőbeli energiaigényt és energiaszerkezetet. Ezek alapján megállapította, hogy a jelenlegi válság nagy valószínűséggel jelentősen csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok iránti keresletet az elkövetkező évtizedben. Amennyiben a lassabb gazdasági fellendüléssel párhuzamosan legalább mérsékelten felgyorsul a megújuló energiákra való áttérés – ahogyan azt több országban jelenleg bevezetett „zöld fellendülési” intézkedések előrevetítik – a kereslet már soha nem fog visszatérni a 2019-es szintre.
Egy ilyen forgatókönyv esetén a hatás régiónként és tüzelőanyagonként más és más lesz. A BCG szerint a szén lesz az a fosszilis tüzelőanyag, amely legkevésbé fog magához térni, A földgáz iránti kereslet valószínűleg visszatér a növekedési pályájára, és az olaj iránti kereslet pedig valahol a másik kettő között lesz majd.
„Lehet, hogy elértük az energiapiacok fordulópontját. A koronavírus-járvány, a kevésbé energiaigényes gazdasági növekedés, és a fenntartható energiába történő folyamatos beruházások együttesen drámaian csökkentették a fosszilis tüzelőanyagok iránti igényt”- mondta Kotnyek Balázs, BCG Associate Director. "Ez alapjaiban és sokkal korábban változtatja meg a működési környezetet az energiaszolgáltató társaságok számára mint azt eddig várták."
A gazdasági fellendülés forgatókönyvének függvényében az energetikai cégek haszonkulcsa és tőkepiaci helyzete nyomás alá kerülhet. Az energiaszolgáltató cégeknek költséget kell csökkenteniük, miközben alkalmazkodniuk kell a tartósan alacsony árakhoz. Ugyanakkor fel kell gyorsítaniuk a működésük, beruházásaik, és az üzleti portfóliójuk átalakítását.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelemben azonban nem ok az elégedettségre, hogy a fosszilis tüzelőanyag igény csúcsát talán magunk mögött hagytuk. "Bár a csúcsot lehet, hogy elértük, de nem feltétlenül a megfelelő okokból értük el" - mondta Kotnyek.
„Ha nem változtatjuk meg alapvetően a gazdaságunkat, a várható széndioxid kibocsátás még mindig összeegyeztethetetlen marad az 1,5°C vagy 2°C felmelegedéssel és a gazdaság átalakítását a fosszilis tüzelőanyagok olcsóbbá válása sem fogja megkönnyíteni.”