Még jól is jönne Magyarországnak a klímavédelem

Jelentős eredmény a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás akkor is, ha egyelőre nem látszik pontosan, hogy hogy is lesz a megvalósítás. Magyarországnak még jól is jönne az agresszív klímavédelem, érthetetlen, miért nem állunk bele - véli az Energiaklub elnöke.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

A politikai résztvevők közül szinte kivétel nélkül mindenki örömmel és elégedettséggel nyugtázta a párizsi klímacsúcs eredményeit, és a nemzetközi sajtó is történelmi jelentőségűnek minősítette azt.

Első alkalommal született általános felelősségvállalás a Föld klímájának megőrzésére - mondta Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális műsorában a Párizsban az ENSZ 21. klímakonferenciáján elért megállapodást értékelve. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára, a konferencián részt vevő magyar delegáció szakmai vezetője kiemelte: nagy jelentőségű, hogy a fejlett és fejlődő országok nemcsak a klímavédelem fontosságában értettek egyet, hanem egységes célértéket is elfogadtak, és a vártnál sokkal több, 180 ország tett egyéni vállalást a klímaszennyezés csökkentésére. Így szerinte elérhető lesz a fő cél, hogy az átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodottság előtti szinthez képest két Celsius-fok alatt tartsák, és az is, hogy 2050-re megszűnjön minden olyan új, a klímát terhelő emberi tevékenység, amelyet a természet nem képes reprodukálni. Ugyanakkor megjegyezte, hogy bár a megállapodás megfelel az Európai Unió és Magyarország elvárásainak, az EU tagországai szerettek volna jogilag kötelezőbb struktúrákat, egyértelműbb vállalásokat.

Áder: Elkerültük a legrosszabbat
"Sikerült elkerülni a legrosszabbat, azaz letérnünk az elszabaduló klímaváltozást jelentő természeti és emberi katasztrófákhoz vezető útról, de még nem értük el a legnagyobb jót, a ... globális felmelegedés megállítását" - fogalmazott Áder János köztársasági elnök, hozzátéve: erre Párizsban nem is volt reális esély.
Hangsúlyozta, hogy a párizsi megállapodás nem végállomás, és 2020-tól érvényes. A köztársasági elnök a következő öt év feladatai közé sorolta a tudományos kutatások felgyorsítását. Ezeknek három fő célt kell szolgálniuk: hogyan lehet az eddiginél is jobban csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását, hogyan lehet megoldani az energiatárolás problémáját, és hogyan lehet a nap-, szélenergiát még hatékonyabban kihasználni. Ezekhez új ipar-, energiapolitikára, és a fosszilis energiatámogatások kivezetésére lesz szükség - mondta. A köztársasági elnök szerint mindez érinteni fogja a részvényárfolyamokat, a befektetett tőke mozgását, és a munkahelyeket, vagy a képzési-átképzési programokat a középiskoláktól egészen az egyetemekig.
Tényleg történt valami

Bart István, az Energiaklub társelnöke a Piac & Profitnak azt mondta, a párizsi klímacsúcs valóban áttörésnek számít többek között amiatt, hogy az Egyesült Államok és Kína is szerepet vállalt a klímavédelemben, ami más országok számára is katalizáló hatással bírt. Valódi vállalások születtek, ami Bart szerint annak is köszönhető, hogy szemben a kiotói megállapodás idejével mostanra az országoknak már van klímavédelmi tevékenysége, a megállapodás pedig azt erősíti meg, hogy ez a jó irány.

A világ vezetői megmutatták, hogy merre van az irány, ami fontos lépés – mondja a szakember, aki szerint elvileg elképzelhető, hogy elérhető legyen a vágyott széndioxid semleges működés – bár ezzel kapcsolatban sok a szkeptikus megjegyzés. Bart szerint azonban a megújulók erőforrások ára olyan mértékben csökkent az elmúlt időszakban, hogy az elvi lehetőség adott. Hangsúlyozta, a cél érdekében az innovációra és kutatásokra kellene fókuszálni, de mindennél fontosabb az akarat ahhoz, hogy leszokjunk a széndioxidról.

A szakember szerint a klímacsúcs eredménye azért is jelentős, mert a nemzetközi szintű elköteleződés a CO2 kibocsátás csökkentés mellett segít abban, hogy azok, akik korábban is tenni akartak, ne féljenek, hogy törekvéseik miatt versenyhátrányba kerülnének a „pöfögő” többséghez képest.

A mostani vállalások azonban nem elégségesek a kitűzött cél eléréséhez – tette hozzá Bart István. Egyelőre nagyjából 2,7-3,5 fokos felmelegedésig jutnánk el, az tehát még nem látszik, hogy hogyan is jön ki a gyakorlatban a 2, később maximum 1,5 fokos hőmérséklet növekedés. A szakember szerint ezért fontos a célok szintén elfogadott, rendszeres felülvizsgálata.

Logikusabb lenne támogatnunk

Magyarország lehetőségei jók a most körvonalazódó törekvések között, de a magyar kormányzat nem megfelelő súllyal kezeli ezt a témát – hangsúlyozta az Energiaklub elnöke. Ezt jól mutatja, hogy 17 európai kormányfő volt jelen a csúcson Barack Obama, Vladimir Putyin és más jelentős vezetők mellett, Orbán Viktor viszont nem jelent meg.

"Új világ készül és annak jut benne több hely, aki előbb ér oda, Magyarország pedig nem használja ki a lehetőségeit" – mondta Bart István. A szakember szerint hibás döntés, hogy Magyarország a ambiciózus uniós célokat inkább visszahúzó Lengyelországhoz csatlakozik a vitákban.

"Magyarország alacsony széndioxid tartalmú gazdaságként, ráadásul egy atomerőmű építésének tervével kifejezetten érdekelt lenne az agresszív klímapolitika érvényesülésében és ebben a logikában alapvető érdekünk lenne a széndioxid kibocsátás drágulása. A más ipari helyzetben lévő Lengyelország esetében érthető a húzódozás, annak azonban nincs reális oka, hogy Magyarország ehhez miért csatlakozik" - vélekedett a szakember.

A kormányoké a felelősség
Hazai környezetvédő szervezetek szerint bár a párizsi klímacsúcson résztvevő országok elkötelezték magukat az éghajlatváltozás megelőzése és az emberi civilizáció védelme érdekében, azonban az elfogadott megállapodás nem ad garanciákat arra, hogy a célkitűzéseket el is érjük, ezért még nagyobb felelősség hárul az egyes kormányokra. Az Energiaklub, a Greenpeace Magyarország Egyesület, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Védegylet Egyesület és a WWF Magyarország által aláírt nyilatkozat szerint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, az energiatakarékosságot és a megújulók térnyerését biztosító nemzeti hozzájárulásokkal kell garantálni, hogy a párizsi célok teljesüljenek. Mindezek érdekében Magyarországnak is számos intézkedést kell bevezetnie, hogy hatékonyan járuljon hozzá egy tisztább és biztonságosabb jövőhöz. Álláspontjuk szerint jóval komolyabb kibocsátás-csökkentésre van szükség, mint amit Magyarország uniós tagállamként vállalt. Úgy vélik továbbá, hogy az energiahatékonyságot és energiatakarékosságot prioritássá kell tenni. Ennek érdekében szükséges a lakó- és középületek energiahatékonyságának radikális javítása, egyebek közt a lakosság számára is elérhető támogatások biztosításával. Fel kell számolni a fosszilis energiahordozók támogatását, fokozatosan csökkenteni kell a fosszilis és szennyező energiaforrások felhasználását, és áttérni egy energiatakarékos és megújulóenergia-alapú gazdaságra - írták.
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo