Az illetékes miniszterek az Unió környezetvédelmi biztosának küldött levelükben rámutatnak: a tartományokkal és a helyi közigazgatásokkal összhangban mérlegelik többek között a közösségi közlekedés ingyenessé tételét, hogy csökkenthessék a magánjárművek számát az utcákon.
Ugyanakkor a szövetségi kormány támogatni kívánja a városokat, hogy “szükség esetén” hatékony intézkedéseket léptessenek életbe a robbanómotoros járművek okozta szennyezés mérséklésére. Egyidejűleg a távolsági kamionforgalomban övezeteket jelölnének ki, amelyekben csak alacsony szennyezés-kibocsátású kocsik közlekedhetnek.
Az új rendszabályokat öt városban, köztük Bonnban, Essenben és Mannheimben próbálnák ki.
Az Európai Bizottság elégtelennek minősítette az eddigi német intézkedéseket a károsanyag-kibocsátás mérséklésére és felhívta a kormányt: tegyen további lépéseket, különben a Bizottság pert indít az ügyben az Európai Bíróságon. Ez végső soron oda vezethet, hogy adott területeken megtilthatják a gépjárművek forgalmát.
Egyébként a közeljövőben hirdet ítéletet a német Szövetségi Közigazgatási Bíróság a kérdésben, jogszerűek-e az önkormányzat légszennyezés miatt elrendelt korlátozó intézkedései. Németország sok városában lépik már túl a határértékeket.
Közlekedési szakértők első kommentárjaikban nehezen megvalósíthatónak, vagy akár képtelenségnek minősítették a kormány elgondolását az ingyenes helyi közlekedésről. Számításaik szerint a városok sín- és buszforgalmának ingyenessé tétele évi 8-13 milliárd eurós bevétel elvesztését jelentené, amit adóforrásokból kellene pótolni.
(Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung).