A NASA tudósai által létrehozott hőpajzsból kifejlesztettek egy olyan nanotechnológiás bevonatot, ami mindezt könnyedén lehetővé teszi. Egy olyan bevonatot, festéket hoztak létre, mellyel ma már akárki kifestheti otthonát, hiszen hazánkban is elérhető.
Hogyan működik a hőszigetelő festék?
A bevonat apró kerámiagömbök millióiból áll, amelyek egy különleges kötőanyagba ágyazódva szigetelik otthonát. A kerámiagömb-réteg a ráeső hősugárzás 80-85 százalékát visszaveri, jelentősen csökkentve bármely felület hőterhelését.
Ezzel párhuzamosan, amikor a felületet nedvesség éri, a kötőanyag pórusai kitágulnak, és „csapdába” ejtik a párát. Miután a páratartalom alacsony lesz, a „rabul ejtett” vizet a gyanta „kilélegzi”. A bevonat így gondoskodik arról, hogy a falfelületen soha ne legyen nedvesség. Bármely felületet képes hőszigetelni, miközben a hőtágulást követi, ezáltal nem reped.
Az új típusú hőszigetelő falfestékek rendkívül jók energiatakarékossági szempontból, mivel télen benntartják a meleget, nyáron pedig nem engedik be a kinti hőséget. Így csökken a fűtésszámla, és a légkondicionáló berendezés is alacsonyabb fokozatra állítható.
Hőszigetelés a gyakorlatban
Szerencsére, a hőszigetelő festékek utólagos hőhíd-megszüntetésre is alkalmasak, ezért nem maradt le a szigetelésről akkor sem, ha már be is rendezte lakását.
A két leggyakrabban alkalmazott bevonat a beltéri és a kültéri változat, melyek amellett, hogy környezetbarát anyagból készültek, könnyedén lemoshatóak, ha szennyeződés kerül rájuk. Allergiások és asztmások is előszeretettel alkalmazzák, mert VOC tartalma csak 1/10-e a megengedettnek. A háztartások mellett műemléki homlokzatok energiatudatos felújításának is igen hatékony eszköze.
Czinege Károly