Ki a Tisza vizét issza, megmérgezi magát

Az emberi egészségre is ártalmas vegyületet, ftalátot talált egy független laboratórium a Tiszában, ahonnan a PET Kupa környezetvédő akció során vettek mintát a szakemberek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pillepalack-hulladékkal zsúfolt területről vett mintákban a szakemberek kimutatták azt a lágyítószert, amelyet jellemzően műanyagpalackok gyártásához használ az ipar. Bordós Gábor, a vizsgálatokat végző cég munkatársának nyilatkozata szerint a folyó árterében felgyűlt, nagy mennyiségű műanyagpalack egyértelműen nyomot hagy a természetben, jó hír azonban, hogy a folyó vizsgált szakaszán növényvédő szereket és gyógyszermaradványokat nem találtak - olvasható a program kommunikációjával megbízott ügynökség szerdai közleményében. A ftalátok legnagyobb felhasználója a műanyagipar, ahol elsősorban a PVC előállítása során, lágyítóként alkalmazzák azokat. Veszélyességüket az okozza, hogy a műanyagtermékekből kioldódva rákkeltő és hormonháztartást zavaró hatásuk lehet. Bár az elemzést végző cég csak egy alkalommal végzett mérést, figyelmeztető jel, hogy a Tiszában talált ftalátmennyiség az uniós Víz-keretirányelvben meghatározott határértéknek több mint kétszerese.

Kép: Természetfilm.hu Egyesület és az ÖKO-Pack Nonprofit Kft.

Mivel a laboratórium munkatársai egy PET-palackokkal sűrűn szennyezett területen vettek mintát, a szakemberek szerint nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a Tisza vizében mért ftalát-szennyezéshez a Tiszán úszó, illetve az ártérben jelen lévő PET-palackok is hozzájárulhatnak.

Hazánk természetes vizekben igen gazdag ország. A sok termálfürdő, a strandok, a csapból zubogó friss ivóvíz sokakat megnyugtat, de ha alaposabban szemügyre vesszük a térképet, kiderül, hogy ez a gazdagság nagyon ingatag lábakon áll. Folyóink egytől egyig határainkon túlról erednek, és hogy ez mekkora veszélyt hordoz magában, azt jelzi, hogy a Tiszán az utóbbi évtizedekben rendszeressé vált az áradásokat kísérő PET (azaz műanyag) pillepalack-áradat. A téli hónapokban felgyűlt hulladékot a tavaszi olvadékvizektől és esőtől megduzzadt folyó felveszi, átszállítja az országhatáron, majd az itteni ártérben, homokszigeteken rakja le. A felhalmozódott uszadék sok esetben milliós károkat okoz, miközben a Tisza teljes hosszán kár keletkezik a növény- és állatvilágban.

A nemrég befejeződött PET Kupa környezetvédelmi akció a Tisza szennyezésére és a magyarországi élővizek védelmének fontosságára kívánja felhívni a figyelmet. A versennyel egybekötött akció során az önkéntesek 45 ezer műanyagpalacktól tisztították meg a Felső-Tiszát és annak ártéri erdőit. Az eseményhez kapcsolódva szakemberek mintát vettek az egyik leginkább szennyezett partszakasz vizéből, ennek eredményei igazolták a szervezők és a független laboratórium munkatársainak félelmét, hogy a műanyagpalackokból is kioldódó anyagok, a ftalátok hat vizsgált vegyületéből három is jelen volt a mintákban. A laboratórium a jövőben a Tisza érintett szakaszán, ugyancsak a PET Kupa keretében megméri az egyre nagyobb környezeti veszélyt jelentő mikroműanyagok koncentrációját is.

Évtizedes szemetet is lehet találni a Tiszán
Évtizedek óta lerakódó tésztászacskók, műanyag címkék, fogkrémes tubusok és persze megszámlálhatatlan műanyag pillepalack ágyazódott be a tömör iszapba. A magukat PET Kalózoknak aposztrofáló csapat most országnak-világnak megmutatja a furcsa képződményt. Mindannyian okulhatunk abból, hogy mi minden kerül modern életünkből a természetbe, és tudatos fogyasztóként eligazítást kaphatunk, hogyan és hogyan ne bánjunk a műanyag hulladékkal.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo