Kezdődik? Szaporodnak a gondok a gáz körül!

Ukrajna jelezte, hogy hétfőn 38 millió köbméter helyett csak 30 millió köbméter orosz gázt szállít Magyarországra. A magyar fél magyarázatot kér, ám az orosz-ukrán vitából szívesen kimaradna, ahogy az Európai Unió is. Az ukrán tüzelő- és energiaügyi minisztérium pedig bírósághoz fordult, hogy érvénytelenítse az Oroszországgal kötött, gáztranzitot szabályozó megállapodásokat.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Molnár Csaba energiaügyi miniszter azt követően beszélt a magyarországi gázellátásról, hogy személyesen tájékoztatta a miniszterelnököt a helyzetről.  Molnár Csaba elmondta: ha az ukránok 8 millió köbméterrel kevesebb gázt szállítanak hétfőn Magyarországra, az nem jelent ellátási problémát, mert a kereskedelmi gáztározókból ez a mennyiség pótolható. Hozzátette: hétfőn az ország gázfelhasználása 70-74 millió köbméter lesz, míg vasárnap mintegy 64 millió köbméter gáz fogyott.

A miniszter elmondta azt is, hogy hétfőn délután 3 órára összehívta a földgázellátási krízisbizottságot, amelynek ülését követően, ha szükséges, meghozzák a megfelelő intézkedéseket. Úgy vélte, az ülésen már lesznek pontos adatok arról, hogy hétfőn teljesíti-e Ukrajna a szállítási kötelezettségét, vagy valóban csökkenti a mennyiséget.

A tranzitra is gondolni kell

Az ukránok eddig a szerződésben rögzített mennyiséget szállították Magyarországra, igaz, a nyomás nem mindig felelt meg a 47 baros értéknek - fejtette ki Molnár Csaba. Közölte, a magyar fél nem fogadta el az ukrán bejelentést, magyarázatot kért arra, miért akarják csökkenti a mennyiséget. Mindez azért is fontos Magyarország számára, mert a miniszter elmondása alapján a napi 38 millió köbméteres mennyiségből 11 millió köbméter tranzit gáz, amit a magyar fél továbbszállít Szerbiába és Boszniába.

A miniszter kifejtette, Magyarország a tranzitszerződések betartására törekszik akkor is, ha az ukránok kevesebb gázt szállítnának. Adott esetben legfeljebb a Magyarországra érkező kisebb mennyiségnek megfelelően, arányosan csökkentenék a továbbszállított gázt is.

Akár nagyobb veszteséget is elbírnánk

A miniszter kérdésekre válaszolva elmondta, a 8 millió köbméteres kiesés nem nevezhető jelentősnek. Az ország gázellátása pedig akkor sem lenne veszélyben, ha ennél nagyobb mértékben csökkenne az ukrán szállítás.

Az összesen 3,1 milliárd köbméter kapacitású magyarországi kereskedelmi gáztározókat már korábban feltöltötték, s további 500 millió köbméter úgynevezett stratégiai, biztonsági tartalék is rendelkezésre áll. A miniszter elmondta, a kereskedelmi tározókból most is vesznek ki gázt, hiszen az ukrán szállítás nem fedezi a napi igényeket, ám a stratégiai készlethez még nem kellett hozzányúlni. Aláhúzta, ilyen nagymértékű gáztárolás szinte sehol másutt nincs Európában.

Molnár Csaba elmondta, ha jelentősen csökkenne az ukrán szállítás, akkor több lehetőség is fennáll. A kieső mennyiséget például nagyobb hazai gáztározói kivéttel is lehet pótolni, amihez egy általa bármikor aláírható, már teljesen előkészített miniszteri rendelet szükséges. A másik lehetőség szerint a stratégiai készletből is kivesznek napi 4 millió köbméter gázt, s ha ez sem elégséges, akkor korlátozni is lehet a belföldi fogyasztást.

A belföldi fogyasztókat öt kategóriába sorolták, s elsőként a lista élén lévő nagy ipari fogyasztók, például erőművek felhasználását lehet korlátozni. A lakosság az utolsó, ötödik kategóriában van, ennek a fogyasztási korlátozását kizártnak tartotta a miniszter.

Az EU kimaradna a vitából
Az Európai Unió nem kíván beavatkozni az ukrán-orosz gázvitába, azt "kétoldalú problémának" tekinti - közölte vasárnap az Európai Bizottság egyik szóvivője. A szóvivő arra reagált, hogy a Gazprom levélben kérte az EU Bizottságot, hogy biztosítsa az Ukrajnán átmenő gáztranzit független megfigyelők általi ellenőrzését. Ugyanakkor Ukrajna is az EU támogatását kérte a gázvita megoldására. Ferran Tarradellas kijelentette: ha az EU felügyelné is az orosz gáz európai szállítását, ez elvileg Oroszország és Ukrajna közötti probléma. A két félnek kell biztosítania, hogy az Európa által vásárolt gáz megérkezzen Európába és ez az amit ellenőrzünk - hangsúlyozta.
"Magyarország nem avatkozik közbe"

Egy újabb kérdésre a miniszter elmondta, hogy Magyarország  változó, piaci áron kapja a gázt az oroszoktól, az ár most ezer köbméterenként 480 dollár. Molnár Csaba elmondta azt is, hogy az ukrán elnök levelet írt Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek, amelyben tájékoztatta az ukrán álláspontról, s kérte, hogy az unió közvetítsen a felek között. A miniszter aláhúzta, Magyarország egyetért az uniós állásponttal, miszerint a két fél magánjogi vitájáról van szó, s ezért nem avatkozik be.

Az ukrán tüzelő- és energiaügyi minisztérium helyi bírósághoz fordult azzal a kéréssel, hogy érvénytelenítse az Oroszországgal kötött, gáztranzitot szabályozó megállapodásokat. A minisztérium azzal érvel, hogy a 2010 végéig szóló szerződéseket annak idején az ukrán Naftogaz állami gázvállalat egy olyan képviselője írta alá, akinek erre nem volt felhatalmazása.

Eközben Lengyelország azt közölte, hogy napi 5 millió köbméterrel kevesebb orosz földgázhoz jut Ukrajnán át. A kieső mennyiséget azonban pótolja, úgy, hogy több földgázt importál Oroszországból Fehéroroszországon át. Így összességében a szokás mennyiségű orosz földgázhoz jut Lengyelország, közölték a lengyel PGNiG gázforgalmazónál hétfőn. Lengyelország gázszükségletének több mint 60 százalékát importból fedezi, jórészt Oroszországból.

A német gazdasági minisztériumban hétfőn azt közölték, hogy nincs fennakadás az orosz gázszállításban. - Németország a megrendelt mennyiség száz százalékát kapja - mondta a minisztérium szóvivője.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo