Kis lépésekben a tudatos vízhasználat felé
A tudatos vízhasználat nem feltétlenül igényel extra beruházást, mindennapi szokásaink átalakítása már önmagában is hatalmas hatással lehet a vízfogyasztásunkra. Tartsuk szem előtt, hogy minden változás kicsiben kezdődik. Első lépésként próbáljunk meg tudatosan bánni a vízzel, például zárjuk el a csapot fogmosás közben, használjunk fogmosáshoz poharat, és csak akkor indítsuk el a mosógépet vagy a mosogatógépet, ha tényleg tele van.
A napi tisztálkodáshoz válasszuk inkább a zuhanyzást, hiszen a kád méretétől függően akár száz liter vízre is szükség lehet, ezzel szemben tusolásnál csak 30-40 litert használunk el. Feltéve, ha nem órákon keresztül állunk a zuhany alatt.
Nemcsak időt, vizet is megtakaríthatunk velük
Sok háztartási eszköz, mint például a mosógép, mosogatógép, vagy akár a zuhanyfej is, rendelkezik víztakarékos funkcióval. Mosogatógép vásárlásnál törekedjünk arra, hogy ne csak az energiafogyasztást, hanem a vízfelhasználási értéket is figyeljük.
Számítások szerint egy családi étkezés utáni hagyományos mosogatásra 40-50 liter vízre is szükség lehet, míg egy mosogatógép kevesebb, mint tíz litert használ fel erre a célra. Az ilyen eszközök használata nem csak a bolygónknak tesz jót, de a vízszámlánknak is.
Esővíz gyűjtése
Ezen a nyáron eddig bőven kijutott csapadékból és a hűvösebb időből. Az esővíz igazi kincs, és tökéletesen alkalmas a növények öntözésére vagy akár autómosásra is, ráadásul a gyűjtéséhez elég egy hordó, vagy bármilyen edény a teraszon. Ez a módszer nemcsak a vízfogyasztást csökkenti, de a környezetet is kíméli, hiszen az esővíz használata csökkenti a talajvíz kimerülését. A locsolást is érdemes hajnalra, vagy estére időzíteni, mert ilyenkor nem párolog el gyorsan a víz, hanem valóban a növények táplálását szolgálja.