„A vállalatok és az intézmények nem csak a saját jólétükért és profitjukért tartoznak felelősséggel, de felelősek az emberekért és azért, hogy a következő generációnak jobb élete legyen” – jelentette ki Jan Peter Balkenende professzor, Hollandia korábbi miniszterelnöke, aki a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) meghívására érkezett Magyarországra. A professzor hangsúlyozta a klímaváltozás sok más fenntarthatósági kérdés mellett olyan kihívás, amely hosszú távú gondolkodást igényel, így ez a vállaltoknál is elengedhetetlen. „Minél tovább várunk az intézkedésekkel, annál nehezebb helyzettel kell szembenézni a jövőben. Nem várhatunk, és ezt együtt kell csinálnunk!”
„Egyetlen vállalat sem tud egyedül választ adni a klímaváltozás okozta kihívásokra, ezért van szükség új szövetségekre és együttműködésre a teljes értékláncon belül” – tette hozzá Márta Irén, a BCSDH igazgatója.
„Meggyőződésem, hogy hosszabb távon csak az a vállalat életképes, amelyik vállalakozó szellemű, innovatív és fenntarthatóan működik. Ha viszont ezek a tényezők együtt vannak, az jelentős versenyelőnyt jelent” – fejtette ki Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke.
A BCSDH ajánlása az üzleti szektor számára a klímaváltozás kapcsán:
- Klímaváltozással kapcsolatos kockázatok és lehetőségek stratégiai elemzése és akcióterv készítése
- Karbonlábnyom-számítás bevezetése, eredmények rendszeres elemzése és akcióterv készítése, a szén-dioxid-kibocsátás hatékony csökkentése
- Termékek és szolgáltatások felhasználása során szükséges energiafelhasználás és/vagy szén-dioxid-kibocsátás azonosítása és a fogyasztók/vevők szemlélet- és magatartásváltoztatása
- Munkatársak szemléletformálása