A két tagozat és az ÉFP, amely már 2007 decemberében közös közleményben javasolta az új atomerőművi kapacitások létrehozására irányuló kormányzati munka felgyorsítását, meg van győződve arról, hogy
- Az energiaellátás biztonságának és a gazdasági ésszerűségnek egyaránt az atomerőművi kapacitás bővítése felel meg a legjobban. Miközben Magyarországon az elektromos energia átlagos termelési költsége kb. 24 Ft/kWh, a Pakson előállítotté mindössze 8,9 Ft/kWh, ráadásul úgy, hogy ebben az összegben már benne van a keletkező radioaktív hulladékok szakszerű tárolása mellett a majdani leszerelés költsége is.
- A környezetvédelmi szempontoknak a nukleáris energia felel meg a legjobban. Ma már tisztán látjuk, hogy a Földet fenyegető veszélyek közül messze az üvegházhatást okozó gázok, elsősorban a szén-dioxid-kibocsátás a legnagyobb. A komolyan szóba jövő energiaforrások közül e tekintetben egyedül a nukleáris energia jelenthet megoldást. Ezenkívül a Paksi Atomerőmű a legbiztonságosabb atomerőművek közé tartozik. Az erősen radioaktív hulladékok szállítása, tárolása és végleges eltemetése már több mint negyed százada valódi veszélyhelyzet fellépése nélkül megoldott.
- Az atomerőmű kapacitásbővítése ügyében meghozandó döntés hazánk számára egyik fontos kitörési pont lehet a jelenlegi válságból; helyzetünk ebből a szempontból lényegesen kedvezőbb a legtöbb európai országénál, amelyek már korábban megkezdték atomerőművi kapacitásaik csökkentését, vagy nem is építettek atomerőműveket. Figyelemre méltó e tekintetben az is, hogy 2006-2007-re az Európai Parlamentben egyértelmű többséget szereztek azok a képviselők, akik az atomenergia jelentőségét és az iránta való hosszú távú igényt elismerik.
- Magyarországon világméretű összehasonlításban is kiemelkedő színvonalon van meg a nukleáris technikai és sugárvédelmi szakértelem. Nem sok olyan terület van még, amelyre ez ilyen fokon elmondható. Ez a tudományos/technikai potenciál, amely egyben egy versenyelőny is, a megfelelő szakemberképzéssel hosszú távon is fenntartható.
Az MSZP Tudományos és Felsőoktatási Tagozatai, Ésszerűség és Felelősség Platformja valamint Herczog Edit EP képviselő ezen okoknál fogva teljesen egyetért a Paksi Atomerőmű élettartamának meghosszabbítását és kapacitásának bővítését kezdeményező kormányzati szándékkal.