Az hogy Európa képes lesz-e hatékonyabban használni a természeti erőforrásokat, vagy kudarcot vall ebben, elsősorban fogyasztásunk és termelésünk mikéntjén múlik majd. Éppen ezért a bizottság nyilvános konzultációt kezdeményezett, amely április 3-ig tart. (Itthon másfél hónap alatt kilenc vidéki városban és három fővárosi fórumon mutatkozott be a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia első szövegváltozata, amelyet a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács (NFFT) Titkársága készített el és bocsátott társadalmi vitára október végén. A társadalmi vitában elhangzott javaslatok, vélemények alapján véglegesített Keretstratégia várhatóan 2012 tavaszán kerül a Parlament elé.)
Tavaly szeptemberben fogadta el az unió az erőforrás-hatékony Európa megvalósításának ütemtervét, amelyben már van arra utalás, hogy az unió vállalkozásainak kevesebb inputból több hozzáadott értéket kell termelniük, a fogyasztóknak pedig fenntarthatóbb fogyasztási mintákat kell követniük a termékek és a szolgáltatások tekintetében. Ez lenne a záloga annak, hogy a jövőben is hasonló jóléti szinten éljenek az európaiak és képesek legyenek ennek megfelelő módon kielégíteni a szükségleteiket.
Az Európai Unió úgy döntött, hogy felülvizsgálja a fenntartható fogyasztásra és termelésre irányuló cselekvéseit. Többek között úgy, hogy az elkövetkezendő kilenc hét során szakemberek és az érintett szervezetek tehetnek javaslatokat egy ambiciózusabb jövőbeni fogyasztás- és termeléspolitika lehetséges változataira. Az internetes konzultáció része egy átfogóbb eszmecserének, amely eredményei be fognak épülni a 2012 vége előtt elfogadásra kerülő politikai kezdeményezésekbe. (Novemberben két napig Budapesten tanácskoztak a felelősen gondolkodók. A tudomány, az üzleti és civil szféra képviselői azért gyűltek össze, hogy az idén másodszor megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcson megvitassák a legégetőbb problémákat, újfajta gondolkodásra késztessék az embereket és bemutassák a már meglévő jó példákat.)
A bizottság a nyilvános konzultációban való részvételre biztat minden érdekelt felet: osszák meg elképzeléseiket a fenntartható fogyasztásra és termelésre vonatkozó uniós politikák hatékonyabbá tételének legjobb módjáról. A konzultáció nagyívű áttekintést nyújt az uniós politikákról, ezért nagyjából 50 részkérdést foglal magában. A kérdéseknek mintegy fele a szélesebb nyilvánosságnak szól, míg a többi az érdekeltek speciálisabb csoportjainak, például kormányzatoknak, ipari szövetségeknek és magánvállalatoknak.