Juscsenko felszólította Oroszországot, hogy sürgősen újítsa fel az Európába irányuló gázszállításokat. "Mindent meg kell tennünk a következő órákban azért, hogy Oroszország újraindítsa a gázszállítást a szükséges mennyiségben, és biztosítsuk a tranzitot Ukrajnán keresztül" - mondta. Hangsúlyozta: Ukrajna azt akarja, hogy földgázszállító rendszere az egységes európai gázpiac elválaszthatatlan része legyen, ami lehetővé tenné a gázszállítással kapcsolatos jelenlegi problémák sokaságának megoldását.
Az ukrán elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy kölcsönösen egyeztetettnek kell lennie az árképzésnek a földgázt, annak tranzitját és tárolását illetően. Ha a gázárakat emelik a tranzitdíjak növelése nélkül, az csődbe viszi az ukrán gázszállító rendszert - mondta Juscsenko, emlékeztetve arra, hogy a tranzitdíj 85 százalékát a továbbításhoz szükséges gáz felemészti. Az elnök jó ötletnek nevezte, hogy a gáznak egységes európai ára legyen. Ehhez azonban szerinte egységes európai gázpolitikára van szükség, ami viszont nem mostanában alakul ki.
Cáfolat az orosz vádakra
Az ukrán államfő kijelentette, hogy valótlanok és megalázzák Ukrajnát az oroszországi vezetők szájából az utóbbi napokban elhangzott nyilatkozatok, amelyek szerint Ukrajna lopja az Európának szánt orosz tranzitgázt, és a gázvita az ukrán hatalmi struktúrák nagyfokú politikai korrumpálódását jelzi. Ukrajna "egy gramm orosz földgázt" sem használt fel január 1. óta a hazai szükségletek kielégítésére.
Az ukrán miniszterelnök közölte, hogy aláírják az orosz földgáz tranzitját ellenőrző megfigyelői csoportról szóló jegyzőkönyvet, aminek csak az az egy feltétele van, hogy az orosz és az ukrán fél képviselői azonos arányban vegyenek részt a munkában. Oroszország késznek mondta magát az európai és az ukrán megfigyelők fogadására, ha Kijev is hajlandó orosz megfigyelőket fogadni saját területén. A Gazprom orosz gázipari vállalat azt ígérte, hogy abban a pillanatban újraindítja a gázszállítást, mihelyst aláírják az Európai Unió vezetése alatt álló megfigyelői csoportról szóló jegyzőkönyvet.
Itt is bizalmi válság van
Topolánek a Julija Timosenko ukrán kormányfővel folytatott tárgyaláson a bizalom összeomlásaként jellemezte az orosz-ukrán vitát. "Bizalmi válság van. Egy harmadik félnek kell segíteni a válság megoldásában. Mindkét ország kockáztat, úgy a szállító, mint a tranzitáló" - mondta a cseh miniszterelnök. Hozzátette, hogy bizonyos technikai részleteket még egyeztetni kell a bizalom helyreállításának és a gázszállítások felújításának érdekében.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök az Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával pénteken folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy Oroszország érdekelt az európai gázexport mielőbbi felújításában, de ez csak akkor lehetséges, ha aláírták a megfigyelői csoportról szóló jegyzőkönyvet. "Sajnos, egyáltalán nem maradt bizalom az ukrán fél iránt" - mondta.
Medvegyev a Vesztyi-24 televíziónak azt mondta, hogy Oroszország tavaly ezer köbméterenként 179,5 dollárért adta Ukrajnának a gázt, a fogyasztók viszont 320 dollárt fizettek. "Ez a profitrés ismeretlen struktúrák zsebébe vándorolt, amelyek nagy valószínűséggel valakik korrupt érdekeit képviselik" - mondta.