A diplomáciai lépéssorozat részleteiről a következő napokban nem kívánnak további tájékoztatást adni, mert nem akarják veszélyeztetni a tárgyalások sikerét. A diplomáciai offenzíva lépésekről kedden Fekszi Márta külügyi államtitkár, Banai Károly, a miniszterelnök külpolitikai tanácsadója és Molnár Csaba energiaügyekért felelős miniszter egyeztetett.
A diplomáciai offenzíva lépései között Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is, mellékelve tájékoztatásul az orosz és ukrán félnek írt levelének másolatát is - mondta Fekszi Márta.
Cselekvési terv magyar javaslatra
A diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről, amelyet remélhetően a 27 tagállam el is fogad. A magyar álláspontot még kedden ismertetik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással - Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.
A lépéssorozat keretében Magyarország, mint a térségben földgázt tranzitálló ország, kezdeményezi, hogy a prágai tanácskozás energiabiztonsági napirendi pontjára hívják meg Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Macedónia képviselőit is. A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel, valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.
Időigényes egyeztetések
Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony megjegyezte: ez időigényes folyamat. Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről, és a szállításban mutatkozó zavarokról. A diplomáciai offenzíva célja, hogy a gázszállítás folyamatossága, zavartalansága érdekében az érintett felek mielőbb egyezségre jussanak - hangsúlyozta Fekszi Márta.