A SAF olyan alternatív üzemanyag, amely különböző alapanyagokból, például használt étolajból származik és a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség szerint akár 65 százalékkal is csökkentheti az üvegházhatású gázok kibocsátását a hagyományos repülőgép-üzemanyaghoz képest.
A tesztelés a Barcelona-Budapest és Brüsszel-Budapest útvonalon indul, az üzemanyagot a Cepsa biztosítja és a World Fuel Services (World Kinect Company) osztja el az érintett reptereken év végéig.
A közlemény idézte Yvonne Moynihant, a Wizz Air vállalati és ESG-vezetőjét, aki elmondta: ez az iparágközi együttműködés demonstrálja a légiközlekedési közösség elkötelezettségét, hogy csökkentsék a kibocsátásuk intenzitását. A Wizz Air célkitűzése, hogy 2030-ra járatai 10 százalékát SAF-fal működtesse.
Ebben a projektben az utasaiktól is gyűjtenek információt arról, hogy mennyire ismerik a légi közlekedés szén-dioxid-mentesítését célzó eszközöket.
Julie Kitcher, az Airbus fenntarthatósági és kommunikációs igazgatója a közlemény szerint elmondta: iparágukban az üzemanyag-hatékony repülőgépek és a SAF fogja biztosítani a 2050-ig elérendő kibocsátáscsökkentés nagy részét, ezért olyan fontos, hogy hatékonyan integrálják a SAF-ot a légitársaságok működésébe.
Duncan Storey, a World Fuel Európáért és Közel-Keletért felelős ellátási és kereskedelmi fejlesztési alelnöke a közleményben megjegyezte, az új RefuelEU légiközlekedési követelményekhez való igazodás fontos mérföldkő, hogy bővíteni tudják a fenntartható üzemanyagok elérhetőségét.