Az Európai Unió támogatásával 630 millió forintból megvalósult projekthez az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatán 458 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el, ehhez saját költségvetése terhére csaknem 172 millió forint önerőt a kórház biztosított. Mint arról közleményükben beszámoltak, a környék 54 településének mintegy 80 ezer lakosa, valamint a nyaralók és az idényjellegű munkások egészségügyi ellátását végző kórház központi tömbjében 2011 őszén kezdődtek a felújítási munkálatok, a cél az energetikai hatékonyság növelése, az energia-felhasználás mértékének csökkentése, valamint a költséghatékony működés megvalósítása volt. Kiemelt szerepet kapott a projektben az egészségügyi ellátáshoz szükséges minőségi környezet kialakítása is.
A Balaton-parti város egészségügyi intézménye az elmúlt években átlagosan bruttó 100 millió forintot költött energiafelhasználásra. A most lezárult fejlesztésnek köszönhetően ez évente több mint 30 millió forinttal csökken.
A központi épülettömb hét épületszárnyában 1112 nyílászárót cseréltek ki, 8518 négyzetméternyi épülethomlokzatot és 6110 négyzetméternyi födémet utólag hőszigeteltek, a rossz műszaki állapotú fűtőtesteket 700, hőfokszabályozóval felszerelt radiátorra cserélték.
A cégek is sokat spórolhatnak
Jelentős potenciált rejt a vállalati energiahatékonyság területe Magyarországon - derül ki az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. novemberi elemzéséből. Egy átlagos magyar vállalatnál akár 10 százalékos azonnali megtakarítás is elérhető az energiafelhasználásban kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. „Tapasztalataink szerint a hazai vállalatok körében ugyan mind elterjedtebb az energiatudatos gondolkodás, ám konkrét energiahatékonysági akcióprogrammal egyelőre csak kis hányaduk rendelkezik, elsősorban az energiaintenzív iparágakban tevékenykedő, termelő vagy kereskedelmi nagyvállalatok -ezért gyorsan látványos eredményeket lehet produkálni" - mutat rá ifj. Chikán Attila, a cég vezérigazgatója.
Az energiatakarékos megoldások alkalmazása a cégek költségvetésére is jótékony hatással van, a fenntarthatóságra való törekvés megmutatkozik a cégek reputációjában, az irodaépületek üzemeltetési költségeinek csökkenésében és ezek értékének akár jelentős növekedésében is. (Az energia-megtakarításból megtérülő beruházásokat végrehajtó úgynevezett ESCO (energy saving company) szolgáltatások a fenntartható energiafogyasztáshoz szükséges beruházások pénzügyi kivitelezését és megvalósítását segítik.)
A vállalati energiahatékonyság nemzetgazdasági jelentősége is óriási, mutatja ezt, hogy az ország évi mintegy 1000 PJ energiafelhasználásából egy-harmad jut az iparra és a szolgáltató szektorra (fele-fele arányban). A becslések szerint a vállalati energiahatékonyság ezt mintegy 40 PJ-lal lenne képes csökkenteni. A vállalatok energiahatékonysági törekvéseit támogatják az európai uniós célkitűzések (így a 3 x 20 százalék, azaz az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának a csökkentése 20 százalékkal, a megújuló energiaforrások részarányának 20 százalékra növelése, valamint az energiahatékonyság 20 százalékkal történő javítása 2020-ig), továbbá a nyáron elfogadott energiastratégia. (A 2030-ig szóló, de 2050-ig kitekintést nyújtó Nemzeti Energiastratégiáról itt olvashat.)