Kedden délután leállt a Magyarország felé irányuló orosz földgázszállítás és egyáltalán nem kapott gázt Szerbia, Bulgária, Horvátország, Bosznia és Macedónia. Ausztriából és Szlovéniából 90 százalékos csökkenésről számoltak be, igaz, utóbbi országban napközben valamelyest javult a helyzet. A szokásos mennyiség 10 százaléka érkezett Olaszországba is. Hetven százalékos volt a visszaesés Szlovákiában és Csehországban, és csaknem ugyanekkora Romániában.
Megszakadt a Törökországba a Balkánon keresztül továbbított gáz szállítása is, akadálytalanul jutott viszont el az orosz gáz a muzulmán országba a Fekete-tengeren át, a Kék áramlat vezetéken keresztül. Lengyelországba is csak az előirányzott orosz gázmennyiség 15 százaléka ért el az Ukrajnából érkező vezetékeken, de ide csak a teljes orosz import töredéke jut el ezen az úton. Németországban a gáztovábbításhoz szükséges nyomás csökkenéséről számolt be az 50 százalékban a Gazprom orosz gázipari óriás tulajdonában álló Wingas cég.
Legalább a harmada
A szállítások szünetelésének leginkább kitett országok azok, amelyekben az évente elfogyasztott gázmennyiség jelentős hányada orosz import. Szlovákiában száz százalék ez az arány, Bulgáriában 90, Görögországban és Csehországban 80 százalék körüli, Magyarországon és Ausztriában nagyjából kétharmados, Szlovéniában valamivel meghaladja az ötven százalékot. Jelentős - csaknem 40 százalékos - még az orosz importhányad a Németországban elhasznált gázmennyiségen belül, valamint Romániában és Olaszországban (31, illetve 27 százalék).
Tetemes - száz százalék - az orosz eredetű energiaforrás aránya a balti államokban és Finnországban elhasznált teljes gázmennyiségen belül is, de ezekbe az országokba