Egy órányi sötétség a Földért

A Föld Órája mindössze néhány év alatt a világ legnagyobb környezetvédelmi kampányává nőtte ki magát. Az üzenete egyszerű és nagyszerű: kapcsoljunk le minden lámpát! Ma este fél 9-kor.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legsötétebb város
Versenyt hirdet a Természetvédelmi Világalap (WWF) Magyarország a hazai települések között a WWF Föld Órája Főváros cím elnyerésére. A települések a weboldalon regisztrálhattak, ezt követően a lakosokon múlik a siker: minél többen regisztrálnak magánszemélyként is a honlapon március 23-án 20:30-ig - megjelölve, hogy mely településről jelentkeznek -, annál nagyobb az esély az elismerés elnyerésére. A címet az a város, község vagy falu nyeri el és viselheti egy évig, amelynek arányaiban legtöbb lakója csatlakozik - így minden település egyforma eséllyel indul.A természetvédelem iránt legelhivatottabb magyar településnek tavaly Nyíregyháza bizonyult. A csatlakozó településeken villamos energiát nem igénylő közösségi programokat is szerveznek, a lista itt található.
2013. március 23-án, azaz ma este 20:30-kor kezdődik az idei Föld Órája, amikor hatvan percig tartó össznépi, globális lámpaoltással szeretnék felhívni a szervezők a figyelmet a környezetvédelemre, a környezetszennyezésre és a túlfogyasztásra is.

A világméretű önkéntes kezdeményezés megpróbálja felhívni az emberek, vállalatok, intézmények, kormányok figyelmét a környezetszennyezés és a túlfogyasztás okozta problémákra. Az akció keretében arra kérik a résztvevőket, támogatókat, hogy minden év márciusának utolsó szombatján este világszerte kapcsolják le egy órára a fölösleges világítást és áramtalanítsák a különféle elektromos készülékeket.

Kép:WWF

A Föld Órája akció az ausztrál WWF kezdeményezésére indult. Akkor Sydney-ben kapcsolták le a fényeket egy órára, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a klímaváltozás hatásaira. Néhány év leforgása alatt a Föld Órája az ausztrál helyi akcióból világméretű, több mint egymilliárd embert mozgósító önkéntes mozgalommá nőtte ki magát. Ez nem csak azt mutatja, hogy az embereket foglalkoztatja bolygónk egészsége, hanem hogy hajlandóak tenni is érte.

A 2011 óta az akció kiegészül egy másik felhívással is, melynek lényege, hogy tegyünk fogyasztás-csökkentési, környezetvédelmi fogadalmat az év többi napjára is. Tavaly 5251 település csatlakozott, 135 országban/tartományban, beleértve 89 fővárost, illetve a világ 10 legnépesebb városa közül 9. Csatlakozott többek közt New York, Hong Kong, Rio de Janeiro, London, Peking, Los Angeles, Moszkva, Párizs, Toronto, Sydney, Nairobi, Dubai. 1551 látványosság borult sötétbe, köztük olyan világszerte ismert ikonok, mint a gízai piramisok, az Eiffel-torony, az athéni Akropolisz, a Buckingham-palota és a Big Ben, a római Colosseum és az Empire State Building.

Milyen berendezéseket áramtalaníthatok biztonságosan?

Ezt mindenki maga dönti el, általában a szobai világítást, díszkivilágítást, számítógépeket, televíziókat, neonreklámokat, asztali lámpákat, és így tovább… Természetesen az utcai közvilágítás, a jelzőlámpák, a biztonsági és létfontosságú berendezések bekapcsolva maradnak. Ha középületi világítást szeretne lekapcsolni, előbb egyeztessen a helyi hatóságokkal, otthonában pedig a biztonságot tartsa szem előtt. A lépcsőknél hagyjon égve biztonsági fényeket, és tartson készenlétben néhány alternatív fényforrást. Gyertyagyújtással emelheti az esemény hangulatát, de kérjük, ekkor is ügyeljen a biztonságra, sose hagyjon égő gyertyát felügyelet nélkül, és tartsa megfelelő távolságban gyerekektől, kisállatoktól, gyúlékony anyagoktól.

Ötméteres gyertyával készülnek
Magyarországon idén A Föld Órája eseménysorozat "főszereplője" a gyertya. A WWF Magyarország 17 napon keresztül a WestEnd City Centerben elhelyezett gyűjtőszigetein várta a régi, már nem kedvelt gyertyákat és gyertyacsonkokat - emlékeztetett a szervezet közleménye. A szervezet vállalta, hogy ha 1000 gyertya összegyűlik a gyűjtőpontokon, akkor kiönti az öt méter magas viasztornyot a március 23-án 19 órakor kezdődő hivatalos "lekapcsolóeseményre". A program Tóth Vera élő koncertjével indul a bevásárlóközpont tetőkertjén, majd 20 óra 30 perckor a WWF Magyarország ünnepélyesen lekapcsolja Budapest díszvilágítását. Az elsötétülés után Erőss Zsolt hegymászó gyújtja majd meg az óriásgyertyát. Ezt követően gyertyafényes ünnepség során biciklivel működtetett DJ pult szolgáltatja a zenét és afrikai hangszereken játszó dobosok és tűzzsonglőrök szórakoztatják a látogatókat.
Ha mindenki ugyanakkor kapcsolja vissza a világítást, nem kerül veszélybe az áramellátás?

Minden ember másként ünnepli a Föld Óráját, sokan az egy óra letelte után is kikapcsolva hagyják a világítást, így nem túl valószínű, hogy minden résztvevő pontosan ugyanabban a pillanatban kapcsol vissza. Emellett az energiatársaságok megerősítették, hogy ha ez meg is történne, nem okozna fennakadást az energiaellátásban.

Mennyivel csökkent a fogyasztás a Föld Órájának köszönhetően a korábbi években?

A Föld Órájának nem az a célja, hogy általános fogyasztás csökkentési gyakorlattá váljon, a globális villanyoltás szimbolikus cselekedet, ha úgy tetszik, ünnep. A környezeti kihívásokra és a túlfogyasztás hatásaira kívánja irányítani a figyelmet, egyben bemutatja, hogy a problémák leküzdhetőek, ha készek vagyunk összefogni a megoldás érdekében.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo